Milé čitateľky, milí čitatelia,
Na kauzy v zdravotníctve sú voliči citliví. Pri nich chápu, že korupcia ich priamo ohrozuje. A to aj napriek tomu, že mnohí sa zmierili so situáciou, že bez známosti sa čaká na niektoré vyšetrenia do smrti. Že samotný systém ráta s tým, že nie všetci sa vyšetrenia alebo operácie dožijú. Napriek tomu, v akých čakárňach občas sedia, koľko za lieky zaplatia, ak sa k niektorým vôbec dostanú.
Zdravotníctvo je jedno z najskorumpovanejších odvetví vo viacerých krajinách, lebo v ňom pláva obrovský balík peňazí, ktoré tečú cez veľký počet aktérov od tých, ktorí liečia, cez tých, ktorí dodávajú zdravotnícky materiál a lieky, až po tých, ktorí všetky tieto toky manažujú.
V minulosti dokonca aj Robert Fico reagoval na niektoré kauzy v zdravotníctve citlivejšie.
Napríklad po prevalení kauzy nákupu predraženého CT prístroja nakoniec odvolal ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú. Piešťanská nemocnica zaplatila za prístroj trojnásobok ceny než v Havlíčkovom Brode. Dodávateľská firma bola v minulosti spojená s nebohým Pavlom Paškom, zdravotníckym barónom Smeru.
Potom sa kupovalo predražené jedlo za desiatky miliónov eur v štátnych nemocniciach napríklad v Banskej Bystrici alebo v Trenčíne na základe zmlúv na celú dekádu. Šéf Univerzitnej nemocnice v Košiciach zase objednal upratovanie urgentného príjmu za 28-tisíc eur mesačne.
Bývalý šéf poisťovne Marcel Forai obchodoval s firmami svojej tety, dôchodkyne Anny Sučkovej a podpísal s ňou zmluvy v hodnote takmer 14 miliónov eur. Nakoniec musel odstúpiť. Počas vlády Fica rozkvitol aj masérsky biznis Pavla Kostku, ktorému VšZP platila cez špeciálny kód.
Keď sa pred týždňami objavila informácia, že riaditeľ trenčianskej nemocnice odvolal primára kardiológie a tým spustil rozpad elitného oddelenia, na ktorom pracovali lekári so zahraničnou skúsenosťou, bolo jasné, že za tým bude nejaký typický domáci zdravotnícky biznis.
Ako potvrdili viaceré zdroje, riaditeľovi sa nepáčilo, že primár odmietol kupovať zdravotnícky materiál od firmy, ktorá roky obchodovala s nemocnicou. Samozrejme, výhodne pre firmu a nevýhodne pre oddelenie.
Na tomto prípade sa zrejme ukáže, či všetci smú všetko v koalícii, či existujú nejaké hranice a nakoľko Ficovi záleží na hraniciach jeho voličov. Či v konečnom dôsledku tento škandál Zuzana Dolinková ako ministerka prežije.
Keby aj musela odísť, nebude to znamenať, že Fico sa začne výrazne sústreďovať na stav zdravotníctva. Aj keď tento stav je vždy najsilnejšia obžaloba ľahostajnosti vlád voči korupcii a neschopnosť sústrediť sa na skutočné problémy a výzvy.
Napríklad v Maďarsku sa starnúci zdravotnícky personál stará o starnúcu populáciu. Mnohí špecializovaní odborníci sa blížia k sedemdesiatke a v nemocniciach ich nemá kto nahradiť. Vláda však veselo stavia futbalové štadióny, lebo Viktor Orbán má rád tento šport.
Navyše pacienti sú v nahlodanom zdravotníckom systéme v nevýhode: jednak nemajú všetky potrebné informácie, ak ich majú, nie vždy im rozumejú, a ak ide o zdravie ich najbližších, tak počkajú, zaplatia, prižmúria oko aj dve.
Chobotnica
Článok denníka SME o kolapse trenčianskej kardiológie vyvolal veľký záujem. Aj preto, aby sme mohli našim čitateľom čo najpodrobnejšie vysvetliť, čo sa na kardiológii deje, kolega Ján Krempaský sa ešte vrátil k tomuto prípadu.
Zistil, že primár Peter Blaško pravdepodobne neprišiel o miesto len preto, že šéf tamojšej fakultnej nemocnice Michal Plesník chcel vo vedení svojho človeka. Pravdepodobne bránil rozbehnutému súkromnému biznisu.
Blaško okrem iného nesúhlasil s tým, aby kardiológii dodávala špeciálny zdravotnícky materiál firma trenčianskeho podnikateľa Petra Haviera. Jeho firmy už profitovali na dodávkach do trenčianskej nemocnice počas posledných vlád Smeru.
Čítajte: Odvolanie primára trenčianskej kardiológie ukazuje na biznis so zdravotníckym materiálom
Svedok z Mali
Bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík, ktorý žije od roku 2016 v Mali, už v minulosti pre SME opísal, ako prebiehal únos Michala Kováča a ako sa podieľal na príprave vraždy korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa, ku ktorej napokon nedošlo. Opäť sa nám ozval a rozprával sa s mojím kolegom Matúšom Burčíkom.
Keďže polícia ani prokuratúra nereagovali na jeho návrh, aby ho vypočuli, rozhodol sa prehovoriť verejne. V kauze Remiášovej vraždy, ktorá doteraz zostala neobjasnená, ide o prvé priame svedectvo osoby z prostredia Lexovej tajnej služby. Zároveň je Kosík prvým a jediným členom obávaného komanda Lexovej SIS, ktorý prehovoril o tom, ako fungovali, aké nelegálne akcie realizovali a ako spolupracovali s podsvetím.
Práca kolegu Burčíka nie je len bežný novinársky text, okrem závažného svedectva je to oprášenie niektorých temných častí našej novodobej histórie.
Čítajte: Bývalý agent Lexovej SIS prvýkrát prehovoril o vražde Remiáša a ďalších akciách komanda
Mutácie na Orave
Asi jednému až dvom ľuďom z milióna na svete lekári každý rok diagnostikujú Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu, vzácny druh rýchlo napredujúcej demencie.
Na Slovensku však každý rok táto choroba postihne troch ľudí na jeden milión obyvateľov. Navyše toto ochorenie sa extrémne často vyskytuje najmä v Žilinskom kraji, konkrétne v regióne Oravy.
Kolegyne Denisa Prokopčáková a Michaela Dúbravka Džomeková sa pozreli na extrémne vysoký výskyt tohto ochorenia na Orave, kde navyše dominuje genetická forma. Ako vzniklo toto nahromadenie genetickej formy na Orave? V čom sa líši Slovensko od zvyšku sveta?
Čítajte: Vedci hovoria o oravskom klastri. Manželstvá medzi príbuznými prispeli ku génovým mutáciám
Skúste s tým žiť
Kolegyne sa o výskume Creutzfeldtovej-Jakobovej choroby, vzácneho druhu demencie, rozprávali s prednostom Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Podľa jednej z teórií mohol za vznik oravského klastra pastiersky spôsob života. Ľudia sa pravdepodobne prvotne nakazili pri konzumácii očí a mozgov z oviec, ktoré mali klusavku (ochorenie oviec, príbuzné s chorobou šialených kráv).
„Najviac to ovplyvnilo ľudí, ktorí podstúpili genetické vyšetrenie a rozhodli sa pre ten nie úplne rozumný ťah, že chceli poznať výsledky. A zrazu zistili, že majú znak smrteľného neurodegeneratívneho ochorenia. Zároveň však nevedeli, či sa u nich prejaví a koľko budú mať vtedy rokov, či tridsať, päťdesiat alebo sedemdesiat. Skúste s tým žiť,“ hovorí Egon Kurča.
Čítajte: Profesor Kurča: Niektorí príbuzní s pozitívnym genetickým vyšetrením dostali ťažkú depresiu
Francúzska večera?
Otvárací ceremoniál olympijských hier v Paríži na sociálnych sieťach prehlušilo pobúrenie časti verejnosti, ktorá v ňom videla urážku katolíkov. Keby ste si radi prečítali recenziu o tom, čo sa dialo na Seine v ten pamätný večer, ponúkam vám text Kristíny Kúdelovej. Bez nánosov.
Ďakujem pekne, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME