Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Slovensko je spomedzi porovnateľných susedných krajín Visegrádskej štvorky nominálne najviac integrované do euroatlantických štruktúr, pretože popri spoločnom členstve v NATO, EÚ a OECD sme jediným členom eurozóny spomedzi krajín V4.
Zároveň sme krajinou, ktorá vyrába najviac osobných áut na obyvateľa na svete. Ak sa potvrdí nová čínska investícia do výroby elektrických áut, náš náskok pred druhým Českom sa v tejto kategórii môže ešte zvýšiť.
To je však asi tak všetko relatívne pozitívne, čo sa dá konštatovať o stave krajiny rok po parlamentných voľbách.
Odmietanie a strach
Za dlhodobo najväčší aj najťažšie riešiteľný problém považujem hodnotové nastavenie významnej časti obyvateľstva, ktoré je najväčšou prekážkou potrebnej modernizácie krajiny.
Ďalšie a ďalšie prieskumy a medzinárodné porovnania ukazujú, že na Slovensku je v rámci členských krajín EÚ najvyšší alebo jeden z najvyšších podielov ľudí, ktorí odmietajú systém liberálnej demokracie alebo im je ľahostajný.
Ide o systém otvorenej spoločnosti založenej na rešpektovaní ľudských práv, ochrane práv menšín, rovnosti pred zákonom, politickej a ekonomickej slobody, ako aj nezávislosti inštitúcií, ktoré ochraňujú tieto princípy a hodnoty.