SME

Prečo je kúpa vrtuľníkov Viper veľmi zlým nápadom

Vipery síce dobre vyzerajú, ale sú nepoužiteľné na budúcom bojisku.

Bojový vrtuľník AH-1Z Viper spoločnosti Bell Textron. USA finalizujú ponuku pre Slovensko na 12 kusov Bojový vrtuľník AH-1Z Viper spoločnosti Bell Textron. USA finalizujú ponuku pre Slovensko na 12 kusov (Zdroj: Bell Textron)

Veľký, drahý, ale úplne nepraktický alebo nevyužiteľný – takýto dar dostal na základe juhoázijskej tradície pomenovanie biely slon. Panovníci svojich súperov obdarovávali posvätnými a nedotknuteľnými albínskymi slonmi, ktorých nebolo možné sa zbaviť, no boli náročné na starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko teraz plánuje takéhoto bieleho slona dokonca dobrovoľne kúpiť. Slovenské médiá opäť priniesli informáciu, že USA nám ponúkli kúpu útočných vrtuľníkov AH-1Z Viper s „výraznou zľavou“ – tentoraz za cenu 600 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti žiadna zľava neexistuje a Vipery síce dobre vyzerajú na prehliadkach, ale sú prakticky nepoužiteľné na budúcom bojisku.

Súmrak útočných helikoptér

Ka-52 sú najmodernejšie ruské vrtuľníky a z hľadiska vlastnej ochrany sú svetovou špičkou. Na Ukrajine sa však neosvedčili – Rusi preukázateľne prišli o polovicu flotily, realistický odhad sú dve tretiny.

V praxi sa dnes ukazuje, že útočné vrtuľníky nedokážu úspešne pôsobiť v prostredí s modernou protivzdušnou obranou a drvivú väčšinu úloh, ktoré pôvodne mali útočné vrtuľníky, dokážu plniť nepomerne lacnejšie nepilotované prostriedky.

Útočné vrtuľníky budú postupne nahradzované dronmi (respektíve sa bude meniť ich funkcia). To nie je novinka: pred desaťročím Izrael vyradil staršie AH-1, Japonci dnes rušia celú kategóriu útočných vrtuľníkov v prospech dronov, Nemci tiež a prechádzajú na drony a viacúčelové vrtuľníky. Američania – s výslovným odkazom na ukrajinské bojisko – zastavili program nového prieskumno-bojového vrtuľníka FARA.

SkryťVypnúť reklamu

A samotné vrtuľníky sa stanú „lovnou zverou“ dronov, čoskoro celých rojov dronov, ktoré na ne budú na bojisku „poľovať“. Takže žiadny veliteľ nebude ochotný riskovať ich nasadenie v blízkosti bojovej zóny.

V roku 1999 nasadili Američania na základni v Albánsku dve letky vrtuľníkov AH-64 pre boje v Kosove – ale nevzlietli na jedinú bojovú misiu. Ani jeden veliteľ či politik skrátka nechcel riskovať stratu takých drahých strojov a ich posádok. Tento výlet stál Američanov 480 miliónov dolárov.

AH-1 Viper sú nepoužiteľné na budúcom bojisku

V budúcnosti budú perspektívne len tie vrtuľníky, ktoré dokážu z dostatočnej vzdialenosti od bojiska riadiť vlastné drony a vyhľadávať pre ne ciele.

Toto zatiaľ vedia len novšie verzie amerických AH-64, ktorých nákup ohlásilo v uplynulých dňoch Poľsko. Celkovo chce získať v nasledujúcich rokoch až 96 strojov.

SkryťVypnúť reklamu

Majú totiž tri zásadné výhody oproti AH-1Z. Majú aliančný datalink Link 16 (zjednodušene „pripojenie na armádny internet“). Majú datalinky a vybavenie na riadenie dronov, takže vedia pôsobiť ako ich riadiace stanice. A majú radar, ktorý vie nájsť jednotlivé vozidlá až na 16 km, ale čo je dôležitejšie – zoskupenia techniky až na 30 – 40 km. K nim vedia následne posielať drony, vyčkávaciu muníciu (druh kamikadze dronov) a NLOS strely (strely s veľmi dlhým dosahom).

Link 16 integrujú Američania do AH-1Z Viper len teraz, posledné dve spôsobilosti pre technické a rozpočtové dôvody mať nebudú. Takže AH-1Z čaká na budúcom bojisku osud ruských Ka-52.

AH-1Z Viper sú navyše „vrtuľníky do pekného počasia“. Keďže nemajú radar, len elektro-optické systémy, a nemajú ani systém odmrazovania rotorových listov – čo je v európskom priestore vážny handicap –, nemôžu operovať v podmienkach silného dažďa, sneženia, hmly a tvorby námrazy.

SkryťVypnúť reklamu

Desať AH-1Z Viper má mať vo výzbroji aj Česko, prvé dva z nich došli vlani. Bude zaujímavé sledovať, koľko dní v roku nebudú môcť napokon vôbec lietať.

Náklady a udržateľnosť prevádzky

Keďže AH-64 sa vyrobilo rádovo viac ako AH-1Z, majú približne rovnakú obstarávaciu cenu – aj keď sú výrazne lepšie. Preto AH-64 porazili AH-1Z v každom jednom tendri, v ktorom súperili.

Nejde však len o cenu nákupu, ale o cenu za celý životný cyklus. A náklady na prevádzku majú AH-1 podľa oficiálnych amerických údajov štyrikrát vyššiu ako AH-64. To je, samozrejme, dané prevádzkou AH-1 prioritne z lodí, ale ani na suchu tie čísla nebudú lepšie ako pri AH-64: pretože opäť – úspory z množstva, plus veľa servisných a údržbových postupov je pevne daných, bez ohľadu, kde vrtuľníky pôsobia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom je udržateľnosť ich prevádzky. Celá podpora flotily Viperov je navesená na ich kľúčového prevádzkovateľa – americkú námornú pechotu (USMC). Okrem Američanov prevádzkujú po 12 kusov Bahrajn, bude Nigéria a desať Česi. Keď USMC vrtuľníky vyradí, celá podpora prevádzky v iných štátoch narastie do astronomickej výšky – alebo sa celkom zrúti.

A ďalšia verzia AH-64 (Version 6) – už má mať plne integrované všetky námorné spôsobilosti. Je možné, že americká námorná pechota postupne vyradí všetky AH-1Z a nahradí ich námorným variantom AH-64. Prvé kroky tohto scenára sa už reálne dejú.

Mýtus o zľave

Na jar minulého roku prišiel vtedajší minister Jaroslav Naď s bombastickým oznámením, že za darovanie migov Ukrajine môžeme kúpiť od USA vrtuľníky AH-1Z Viper za výbornú cenu – 340 miliónov dolárov. S údajnou zľavou 700 miliónov.

SkryťVypnúť reklamu

Ani jedno nebola pravda. Zdroje z oboch strán hovoria úplne iný príbeh. Keď Američania na jeseň 2022 organizovali druhé kolo finančnej pomoci pre partnerov ako kompenzáciu za pomoc Ukrajine, Slovensko už nemalo nárok.

Slovenská strana teda prosila Američanov, čo by nám ešte mohli dať. A tí mali v skladoch dvanásť AH-1Z vyrobených pôvodne pre Pakistan.

Údajná „zľava“ vznikla tak, že sa za základ zobral 952-miliónový maximálny rámec kontraktu schválený kongresom USA pre Pakistan. Čo schváli kongres, však obsahuje množstvo ďalších doplnkových a náhradných systémov, výzbroje a podobne. V drvivej väčšine prípadov partneri objednajú len časť kongresom schválenej výzbroje.

O neexistencii „zľavy“ sa presvedčil na návšteve USA minister Kaliňák, keď ju chcel „preniesť“ na prípadný nákup protilietadlových systémov Patriot.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťsto miliónov schválených Kongresom pre Slovensko teraz je opäť len maximálny rámec – pôvodná ponuka na „pakistanské“, doplnené o požiadavky našich vojakov.

AH-1Z sa dnes skutočne dajú kúpiť lacnejšie – ale už aj nové. Američania sa totiž snažia čím dlhšie udržať v prevádzke ich výrobnú linku. Nigéria 12 nových kupuje za 455 miliónov dolárov (pôvodný maximálny rámec schválený Kongresom pre Nigériu bol takisto miliarda).

A na trh navyše prichádza prvých 27 kusov AH-1Z – zánovných, len vo štvrtine či dokonca v pätine plánovanej životnosti –, ktoré USMC vyraďuje z výzbroje. Česi z nich k svojim štyrom kúpeným dostanú šesť zadarmo.

Nekupujme „biele slony“

Ani jeden modernizačný program našej armády za posledných desať rokov nie je ukončený, všetky ešte „pýtajú peniaze“. Nemôžeme si dovoliť ďalšie „žrúty peňazí“, musíme ukončovať projekty, aby sme mali konečne hotové a bojaschopné aspoň niektoré spôsobilosti. Útočné vrtuľníky neboli ani v pláne.

SkryťVypnúť reklamu

Nákup vrtuľníkov, ktoré majú extrémne náklady na prevádzku, ktoré bude treba dovybaviť, aby mohli vôbec pôsobiť v informačnom prostredí NATO (a teda zaplatiť integráciu datalinku Link 16), a ktorých prevádzka je naviazaná na jedného kľúčového prevádzkovateľa, je veľmi zlý nápad.

Kúpiť navyše stroj, ktorého úlohy už na dnešnom bojisku plnia oveľa lacnejšie drony, NLOS strely, a teda žiadny príčetný veliteľ nebude riskovať stratu pilotovaných, drahých vrtuľníkov, je doslova vyhodením peňazí na „biele slony“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 120
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 688
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 5 165
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 859
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 264
  6. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 074
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 652
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Lepšie sa priznať k zmanipulovanej a skorumpovanej justícii sa už ani nedalo.


24

Predstavte si takého Kotlára s Huliakom presadzujúcich svoje názory aj do tohto projektu.


22
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a policajná prezidentka Jana Maškarová.

Slovenské bezpečnostné zložky sa obrali o spojencov


36
Plagát s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a Jeffreym Epsteinom neďaleko amerického veľvyslanectva v Londýne.

Trump urobí všetko, aby kauzu prehlušil.


7
  1. Martin Zielosko: F1 Film
  2. Jaroslav Liptak: Pamätník, ktorý nikto nechce vidieť: Ako sa z pandémie stala politická hra a konšpiračný biznis
  3. Dušan Koniar: Jeden typ voliča prešľap neodpúšťa
  4. Viktor Pamula: Kríza slovenskej opozície ?
  5. Jolana Čuláková: Ad Kam zmizol blog Jána Valchára
  6. Ján Roháč: Je Banská Štiavnica mestom pre obyvateľov?
  7. Jana Čavojská: Zavolám neskôr...
  8. Robert Štepaník: diel 130 - rubrika: videoklipy / začnite s vysťahovaním!
  1. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 28 592
  2. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 12 119
  3. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 742
  4. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 10 418
  5. Juraj Kumičák: Atrapa 7 706
  6. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 096
  7. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 107
  8. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 457
  1. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  2. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  3. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  4. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  5. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  6. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  7. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  8. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
SkryťZatvoriť reklamu