Autor je komentátor českého spravodajského webu Seznam Zprávy
Aby bolo jasné: Generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral nemá práve povesť človeka, ktorý by bol ochotný zvlášť odolávať politickým tlakom. Verejnoprávny rozhlas riadi už deviaty rok a s politikmi vychádza vcelku bez konfliktov.
Kedysi veľmi ústretovo načúval napríklad Andrejovi Babišovi. A ľudí, na ktorých záležalo prezidentovi Milošovi Zemanovi, v rozhlase priamo zamestnával.
Teraz však zrejme nadišla chvíľa osobného hrdinstva, na akú René Zavoral čakal celý život, počas ktorého starostlivo stúpal po korporátnom rebríčku. Český rozhlas, dlhodobo jedno z oprávnene najdôveryhodnejších médií v krajine, prerušil spoluprácu so Slovenskou televíziou a rozhlasom. To, mimochodom, v Česku vyvoláva rozporuplné ohlasy.
Ostatné médiá i vládni politici, s ktorými sa inokedy vcelku neradi stretávame na jednej lodi, Zavoralov krok chápu: tento týždeň bola napríklad hosťom hlavného verejnoprávneho podcastu Vinohradská 12 reportérka denníka SME Zuzana Kovačič Hanzelová.
A, samozrejme, nikto nemôže od slovenských vládnych politikov a úradníkov, voči ktorým bola Zuzana, pochopiteľne, kritická, chcieť, aby takéto slová počúvali zo „spriatelenej“ rozhlasovej stanice.
Úplne inak to vidí česká opozícia, teda hnutie ANO Andreja Babiša a SPD Tomia Okamuru, ktorí majú k vládnucej slovenskej garnitúre oveľa ústretovejší vzťah. Majú s ňou spoločný názor, že verejnoprávne médiá je ideálne mať pod kontrolou, najlepšie cez ich financovanie. ANO ani SPD sa nijako netaja, že by po prevzatí moci zrušili koncesionárske poplatky a podriadili Českú televíziu aj Český rozhlas priamo štátnemu rozpočtu.
Politici ANO tvrdia, že Český rozhlas ide na ruku Fialovej vláde, ktorá na jar zrušila spoločné rokovania s Ficovým kabinetom a ktorej cieľom je zvýšiť do konca volebného obdobia poplatky za rozhlas aj televíziu.
Zatiaľ asi najkomplexnejší pohľad českej opozície na dianie na Slovensku predstavil v utorok v Českej televízii bývalý predseda Poslaneckej snemovne za ANO Radek Vondráček. Najprv nabádal na diplomatickú zdržanlivosť, čo sa dá pochopiť, potom však pridal vlastný pohľad na dianie v Bratislave.
Protestné demonštrácie sa podľa neho obmedzujú na pár tisíc ľudí v hlavnom meste, zvyšok krajiny sa o ne nezaujíma. Na otázku, odkiaľ má informácie, úprimne odvetil: zavolal vraj priateľovi, slovenskému poslancovi zo strany Hlas.
A to je, myslím si, dobrý recept pre slovenské publikum. Ak chcete vedieť, čo sa naozaj deje vo vašej krajine, nepotrebujete Český rozhlas. Povie vám to český poslanec Vondráček.