Sme v stave núdze.
Naša demokracia je v stave núdze.
Slovensko sa kriticky blíži k momentu, keď sa definitívne premení na autokraciu moderného typu postavenej na troch P – populizme, polarizácii a postpravdivosti. Z Roberta Fica sa stal takzvaný trojpéčkový autokrat.
Vládna koalícia Smer, Hlas a SNS pod jeho vedením hnaná motívom pomsty a revanšizmu otvorene demontuje demokratické zriadenie, ničí systém bŕzd a protiváh, rozkladá justíciu a systém práva, začína perzekvovať a trestne stíhať kritikov svojho režimu a využíva moc v prospech jednej úzkej skupiny ľudí na úkor druhých, zatiaľ čo oligarchia so zabezpečenou beztrestnosťou rozkráda Slovensko.
Koalícia Smer, Hlas a SNS pred desiatimi mesiacmi legálne a právoplatne vyhrala voľby.
Dnes však stráca svoju morálnu legitimitu, pretože sa odvrátila od demokratických princípov a prestala zabezpečovať práva pre všetkých občanov rovnako.
Podobne ako ďalší trojpéčkoví autokrati dvadsiateho prvého storočia – Vladimir Putin, Viktor Orbán, Hugo Chávez, Nicolás Maduro, Recyip Erdogan či Donald Trump – aj Robert Fico chce spôsobiť taký rozklad demokratických bŕzd a protiváh a vykonať také zmeny ústavného systému, aby zotrval pri moci trvalo.
Demokracia je v kríze. Analýzou tejto krízy aj náčrtom možných riešení sa zaoberá veľké množstvo autorov a autoriek – Anne Applebaum v Súmraku demokracie, Yasha Mounk v Ľud verzus demokracia, Moisés Naim v Pomsta moci, Steven Levitsky a Daniel Ziblatt v Ako umierajú demokracie.
Ďalší autori ako Timothy Snyder v knihe O tyranii – 20 poučení z 20. storočia, Erica Chenoweth a Maria J. Stephan v štúdii Why Civil Resistance Works – The Strategic Logic of Nonviolent Conflict (Prečo občiansky odpor funguje – Strategická logika nenásilného konfliktu) alebo politológovia Mark a Paul Englerovci v This is an uprising (Toto je povstanie) dávajú aj viac či menej praktické rady, ako proti snahám o nastolenie autokracie vzdorovať.
A my musíme tieto postupy dôsledne študovať, dopĺňať ich o našu vlastnú skúsenosť, aby sme ich boli pripravení a schopní použiť. Posledné týždne ukazujú, že je najvyšší čas.
Organizovaná občianska verejnosť a demokratická politická opozícia totiž má právo demokraciu brániť a využiť na to všetky dostupné demokratické a nenásilné prostriedky.
Na slove nenásilné treba nechať dôraz. Autokrati vo vládnej koalícii sa budú s odkazom na atentát totiž snažiť vytvoriť zdanie o násilnom prevrate voči legitímne zvolenej vláde a jej predstaviteľom.
Už po posledných letných protestoch spustili Robert Fico, Matúš Šutaj Eštok, Andrej Danko aj plejáda ich najhlučnejších krikľúňov ako Tomáš Taraba a Rudolf Huliak komunikačnú masáž svojho publika. Hovoria o majdane, šírení nenávisti a strašia ďalšími atentátmi s takou istotou, akoby o ich plánovaní dnes vedeli.
Ukazuje to, že im reakcie verejnosti nie sú ľahostajné. Boja sa ich. Vedia, že organizovaný spoločenský odpor a zjednotená demokratická opozícia sú jediným nástrojom, ako je možné prekaziť ich mocenské plány.
Verejnosť má právo protestovať, štrajkovať, má právo aj na občiansku neposlušnosť a podľa ústavy má právo „postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“.
Aké nástroje existujú k dispozícii, ak chceme ako spoločnosť zabrániť autokratom uchopiť moc a zároveň odmietneme násilie? Poďme sa pozrieť, ako k tomuto problému pristupovať v osobnej, občianskej, politickej aj inštitucionálnej rovine.
Čítate newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak ho chcete v budúcnosti dostávať do e-mailu, prihlásiť sa môžete kliknutím na tento odkaz.
Čo sa dočítate v článku:
Osobné je politické, politické je osobné
- Vytvárajte kapacity a klaďte dôraz na komunikáciu
- Spontánnosť nestačí
- Kľúčom je nenásilie, alebo kedy môže byť občianske hnutie úspešné
Zjednoťte demokratickú politickú opozíciu
- Formulujte jasný plán, ako s kým
- Vytvorte si alternatívne vládne inštitúcie a program
- Zaveďte princíp strategickej nespolupráce
Osobné je politické, politické je osobné
Boli sme na proteste, ale čo môžem robiť, keď mám pocit, že už len ísť na protest nestačí? Touto otázkou sa zaoberá množstvo ľudí, ktorým nie je ľahostajné dianie v našej krajine. V reakcii na podcasty Dobré ráno Sobota alebo články na SME pravidelne dostávam podobné e-maily.