SME

Sovieti vyhrali inváziu vojensky, ale politicky boli úplne porazení

Film Vlny vyzdvihuje úlohu médií.

Fedor Blaščák.Fedor Blaščák. (Zdroj: ROBERT TAPPERT)

Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti

Keď v decembri 1967 prišiel do Prahy vodca komunistického sveta Leonid Brežnev riešiť rozpory na najvyššom poschodí mocenskej hierarchie v Československu, navonok pôsobil starý svet boľševických dogmatikov pevný ako vždy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pod povrchom sa však pozícia vtedajšieho prezidenta Antonína Novotného dlhodobo oslabovala. Napríklad nemal rád Slovákov, ani sa tým netajil, a preto u nich strácal body.

Zásah proti študentom v októbri 1967 v Prahe mu tiež nepridal na popularite. Bol to nevzdelaný a v podstate hlúpy človek, čo zas ponižovalo novú generáciu technokratov vnútri komunistickej hierarchie.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť

No azda najpodstatnejšie boli hlbšie zmeny nálad a kolektívneho nastavenia mysle v spoločnosti. Režim sa totiž už dekádu pozvoľna liberalizoval – Chruščovov prejav z roku 1956 spustil aj v Československu rehabilitačné procesy a odsúdenie stalinizmu.

Už na začiatku 60. rokov sa pootvorili hranice, desiatky tisíc ľudí tak využívali nové možnosti cestovať do slobodného sveta. A naopak - cez kultúrny import sa milióny divákov filmov a čitateľov literatúry učilo mentálne žiť na Západe.

Už v polovici 60. rokov začala napríklad československá televízia vysielať spoločné relácie s Viedňou, v ktorých si milióny divákov zvykali na nový jazyk a oveľa uvoľnenejší spôsob verejného vystupovania. Činili sa redaktori rozhlasu aj novinári, ktorí systematicky pokúšali a posúvali hranice cenzúry.

SkryťVypnúť reklamu

V umení sa namiesto socialistického realizmu presadzuje neoavantgarda – a zďaleka to nebola iba dnes už svetoznáma česká filmová nová vlna, ale tiež silná generácia slovenských konceptuálnych umelcov.

Súvisiaci článok Psychiater Hunčík: Ak sa identifikujem s dnešným Putinom, je to doklad o pocite menejcennosti Čítajte 

To celé sa pritom dialo na pozadí generačného konfliktu, ktorý je vždy hybnou silou revolúcií a spoločenských zmien, keď do aktívneho života vstupovali silné povojnové ročníky, nespokojné s tým, že sa chcú sa osamostatniť, no nemajú kde bývať.

Tí talentovanejší zasa s faktom, že všetky lukratívne pozície nachádzajú obsadené len o pár rokov staršími komunistami, ktorí si ich uchmatli v 50. rokoch.

A tak boli tisíce mladých ľudí nútené vytvárať si vlastný nezávislý priestor, čo im režim postupne aj čoraz viac toleroval.

Akú-takú slobodu 60. rokov si preto vyvzdorovala občianska spoločnosť, tam treba hľadať prvotné príčiny uvoľnenia. Manifest 2000 slov to vtedy pomenoval presne: „Komunistickej strane nepatrí žiadna vďaka, ale treba uznať, že sa poctivo snaží využiť poslednú príležitosť na záchranu vlastnej a národnej cti.“

SkryťVypnúť reklamu

Komunisti

V totalitnom režime stalinského typu by tieto faktory na zmenu politiky nestačili. No taký v Československu v tom čase už nebol. Brežnev v decembri 1967 Novotného nepodržal – čiastočne aj z dôvodu, že ten tvrdohlavo odmietal podpísať zmluvu o rozmiestnení sovietskych vojsk a zbraní na území ČSSR – a sériou vnútrostraníckych intríg sa podarilo liberálnemu krídlu v Predsedníctve KSČ Novotného na začiatku roku 1968 zosadiť.

Okolnosti mocenskej výmeny z prelomu rokov 1967/68 by sa samy osebe mohli stať učebnicovým príkladom tézy, že komunistický režim bol v podstate mafiou, kde o moc na spôsob krčmovej resp. pouličnej bitky súperilo zopár navonok lojálnych no vnútri na život a na smrť znepriatelených klanov. Pričom pomery v klanoch sa podľa aktuálneho vývoja situácie neprestajne upravovali a menili.

SkryťVypnúť reklamu

Tak sa aj stalo, že v januári 1968 bitku o moc vyhral Dubček, ktorý mal to šťastie, že najlepšie stelesnil kompromis. Lojálny, nevýrazný, mäkká povaha, o ktorej si všetci mysleli, že ním budú môcť manipulovať. Nemal oporu v pražskom aparáte strany, aj preto zvolil stratégiu, že to skúsi obísť cez podporu verejnosti.

Bezpochyby mal charizmu a tento dar počas krátkej Pražskej jari aj naplno využil. V prvých dňoch invázie za ním aj stál doslova celý národ. Jeho bieda spočívala v tom, že ho – ako to už v totalitných režimoch býva vždy - zradili vlastní.

ŠtB

Dovtedy všemocná a obávaná tajná polícia sa po nástupe nového politického vedenia tiež rozštiepila na liberálne a dogmatické krídlo. V novinách vychádzajú články o zverstvách z 50. rokov a mnohí prominentní príslušníci ŠtB sa obávajú nie len o vlastné kariéry, ale aj o slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa vyhrotila v momente, keď sa ministrom vnútra stal Josef Pavel. V roku 1948 horlivý spoluorganizátor komunistického puču, ktorý sa neskôr stal sám jeho obeťou. A práve táto skúsenosť v ňom spustila vnútornú premenu vďaka čomu sa počas Pražskej jari stal jedným z najradikálnejších zástancov demokratizácie a liberalizmu.

Staré eštebácke praktiky verejne tvrdo odsudzoval, úplne vypol úseky boja s tzv. vnútorným nepriateľom. Ako zjavenie z iného sveta museli pôsobiť jeho reči o tom, že chce, aby nová tajná služba fungovala tak, ako je štandardom v demokratických krajinách.

Na reakciu vnútri nebolo treba dlho čakať. V archívoch KGB sa našli listy, ktoré vysokopostavení príslušníci – napríklad Ján Haščák z košickej krajskej správy - adresovali už v máji 1968 do Moskvy. V nich vydesene informujú sovietske vedenie, ministra Pavla nazývajú „starým hlupákom“ a otvorene žiadajú o intervenciu Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu

Na čele dogmatického krídla pôsobil - v pozícii námestníka ministra vnútra – Slovák Viliam Šalgovič, tvrdý dogmatik a pravdepodobne tiež agent KGB – ktorý počas invázie patril do najužšieho okruhu zradcov.

Mimochodom, v archíve ministerstva vnútra v Levoči sa dochoval dokument z policajného vyšetrovania bizarného incidentu, ktorý sa odohral 25. augusta 1968 na bratislavských Palisádach.

Skupina tínedžerov v ten deň pod dojmom záplavy správ o kolaborantskej činnosti Šalgoviča vtrhla do jeho vily a rozbila mu byt. Človek, ktorý mal podľa plánov Moskvy v tom čase riadiť novú československú robotnícku-roľnícku vládu, skončil so zdemolovaným bytom a sám sa ukrýval na sovietskom veľvyslanectve v Prahe, podľa niektorých osobných svedectiev pod neprestajným vplyvom alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu

Mal byť strojcom politického plánu invázie, no úplne zlyhal. Jednak vďaka šikovnosti ministra Pavla, ktorý ako člen vlády celé dni unikal zatknutiu a Šalgovičove rozkazy neprestajne rušil, no najmä vďaka odvážnym novinárkam a novinárom, ktorí v kritických chvíľach preukázali oddanosť pravde a zásobovali ňou československú verejnosť.

Invázia

Veľmi pekne o tom vypovedá nový film režiséra Jiřího Mádla Vlny. Kľúčová scéna v ňom je presná. Dvadsiateho prvého augusta 1968 o 1.55 ráno prečítal hlásateľ rozhlasu Vladimír Fišer vyhlásenie Predsedníctva ÚV KSČ, ktoré inváziu odsúdilo a definovalo ako porušenie noriem medzinárodného práva. To je ten historicky rozhodujúci moment.

Je to dobrý film. Vyzdvihuje úlohu médií a zrozumiteľne vystihuje to, že sa práve novinári a novinárky (spolu s pomocným personálom technikov) stali najpodstatnejším faktorom vzdoru a postarali sa o to, že politický plán invázie úplne zlyhal.

SkryťVypnúť reklamu

Konštatoval to napríklad aj poľský líder komunistov Władysław Gomułka, keď dva dni po invázii zhodnotil situáciu v okupovanej krajine jednoznačne: „Vyhrali sme vojensky, ale politicky sme boli úplne porazení.“

Súvisiaci článok Šesťdesiaty ôsmy? Veď je to takmer ako dnes Čítajte 

Už na jeseň 1968 nabehli v médiách čistky. V rokoch 1970 - 1971 viedla ŠtB rozsiahle vyšetrovanie. V rámci akcie SPOJ bolo napokon zdokumentovaných viac než päťtisíc (!) prípadov osôb, ktoré sa počas invázie zapojili do ilegálneho vysielania. Sú medzi nimi pracovníci televízie, rozhlasu, ale tiež rádioamatéri, civilné osoby, dokonca vojaci.

Pôvodný plán bol pozatvárať ich všetkých, no z dôvodov obrovského rozsahu a s tým spojenej politickej citlivosti, ale napríklad tiež pre ťažkosti s dokazovaním v trestnom konaní sa od toho napokon upustilo. No neskončilo sa to tak, ako keby sa skutok nestal. Všetci na svoju činnosť doplatili: počas normalizácie boli šikanovaní, vyšetrovaní a niektorí z nich postavení pred súd.

SkryťVypnúť reklamu

Každý jeden z nich bol hrdinom/hrdinkou. Film Vlny tú emóciu nesie a za to si Jiří Mádl a celý tím tvorcov zaslúži veľkú pochvalu. Najlepší spôsob, ako si môžete rok 1968 aj inváziu pripomenúť preto bude, ak si ho pôjdete pozrieť do kina.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 802
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 472
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 920
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 554
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 259
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 065
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Do tejto situácie ho dostáva Trumpova podpora „koalície ochotných“.


13

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová
Vanda Rozenbergová, spisovateľka a výtvarníčka

Niekedy si charizmu vybudujeme len preto, že sme nechceli byť zranení.


1
Nataša Holinová

Už zasa bezpečnostná rada?


49
  1. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  2. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  3. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  4. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  5. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  7. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  8. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 572
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 001
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 618
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 989
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 948
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 818
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 515
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 829
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťZatvoriť reklamu