Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Chcel som po letnej prestávke začať optimisticky, ale nedá sa. Tieto riadky píšem po návrate z Prahy, kde som sa zúčastnil na konferencii Globsec. Prvýkrát sa konala mimo Slovenska, pretože Ficova vláda túto druhú najdôležitejšiu bezpečnostnú konferenciu v Európe doslova vypudila zo Slovenska.
Mimochodom, v správach STVR som sa dozvedel, že presun Globsecu z Bratislavy do Prahy sa uskutočnil z „kapacitných dôvodov“. Krásny príklad znormalizovaného „nezávislého“ spravodajstva.
Súhlasiť by sa s tým dalo jedine v prípade, keby verejnoprávna televízia upresnila, že to bolo z „dôvodov obmedzenej kapacity vládnej koalície chápať a rešpektovať, čo je verejný záujem a čo sú životne dôležité bezpečnostné a zahraničnopolitické záujmy krajiny“.
Česko túto situáciu plne využilo. Na konferencii aktívne vystupovali najvyšší českí ústavní činitelia vrátane prezidenta Petra Pavla, premiéra Petra Fialu a viacerých ministrov. Za Slovensko sa nezúčastnil jediný ústavný činiteľ.
Obávam sa, že Globsec sa tak skoro do Bratislavy nevráti. Jeho vedenie už oznámilo, že aj budúcoročná konferencia sa uskutoční v Prahe.
V Prahe sa zišiel Západ, u nás Východ
Globsec sám osebe nie je, samozrejme, až taký dôležitý. Je to však symbol, ktorý ukazuje, kde sa dnes Slovensko na medzinárodnej scéne nachádza, aký je jeho imidž a prestíž.
Zatiaľ čo sa v Prahe na konci augusta schádzali – bez slovenskej účasti – desiatky lídrov slobodného západného sveta, slovenská koaličná špička oslavovala v Banskej Bystrici okrúhle výročie protifašistického Slovenského národného povstania bez jediného takéhoto predstaviteľa, zato spolu s veľvyslancom fašistického ruského režimu, ktorý už dva a pol roka vedie krvavú dobyvačnú vojnu proti svojmu, ale aj nášmu susedovi.
Mimochodom, je symptomatické, že pražský Globsec 2024 sa niesol presne v opačnom duchu, v duchu podpory Ukrajiny.
To, že Robert Fico by sa na takomto podujatí necítil dobre, je vzhľadom na jeho deklarované postoje pochopiteľné. Neúčasť prezidenta Petra Pellegriniho je však nejasnejšia, možno ju v zásade interpretovať dvoma spôsobmi.