Milé čitateľky, milí čitatelia,
Andrej Danko bol vždy ambiciózny, bez ohľadu na verejnú mienku, názor partnerov alebo váhu vo svojej strane. Svoje ambície dokáže napĺňať len vďaka tomu, že Robert Fico ho potrebuje. Nie pre jeho vodcovské kvality, výtlak medzi voličmi alebo strategické nápady. Len preto, že nemá nikoho iného.
Ficovi veľkoryso doprajeme Danka s jeho fascináciou stožiarmi a tyčami. S jeho urazenosťou a pocitom, že mu patrí oveľa viac, než z koaličnej výslužky dostáva. Lenže Danko na niekdajšom Slotovom tanku doviezol do politiky to najhoršie, čo sme tu v rezortoch kultúry a životného prostredia mali.
Aj keď premiér svojich koaličných partnerov nekritizuje, asi sa veľmi nepomýlime s predpokladom, že Andreja Danka nepovažuje za sebe rovného, ani mocensky, ani politicky a vlastne ani v kategórii sile mysle.
Môže mu vyhovovať, že ministerka kultúry a minister životného prostredia denne servírujú dôvody na pohoršenie verejnosti a vyčerpávajú mysliacich ľudí fixovaných na hodnoty. Dokonca sa môže občas pobaviť nad tým, ako sa Danko naváža do jeho ďalšieho koaličného partnera (vo Ficovej mysli spolku zradcov, ktorí opustili Smer, keď on bol na dne).
Lenže Danko svojimi výpadmi rozhojdáva koalíciu. Fico nemôže rátať s tým, že logická úvaha „toto je moja posledná šanca obtrieť sa o moc“ zaženie Danka do kúta. V Dankovej hlave beží iná logika: som dôležitý, musí ma počúvať, lebo bezo mňa tu nebude žiadna koalícia.
Navyše, nie všetci v Hlase sú pripravení prehltnúť všetko, hoci Peter Pellegrini prehltol Dankove primitívne narážky na jeho súkromie alebo to, že ho nazval alibistom. Ďalšie štádium je, že by ministri Hlasu mali prehltnúť Dankovo kafranie do rezortov, ktoré mu nepatria.
Najnovšie vydiera koalíciu tým, „že si nevie predstaviť, že by Hlas nepodporil odvolanie pána Šimečku“. Hovorí to líder strany, ktorá sa dostala do parlamentu s hlasmi 5,62 percenta voličov a podľa augustových prieskumov by sa už nedostala do parlamentu.
Bolo by zaujímavé počuť tón hlasu, s akým sa Fico rozpráva s Dankom mimo uší a očí verejnosti. Možno prepaľujeme s neustálymi porovnaniami s Viktorom Orbánom, ale ten sa pomerne rýchlo zbavuje politických šašov zo svojho okolia. Lenže Fico nie je Orbán a nehrá s podobnými kartami.
Zato Danko nehrá piškvorky. Chce oveľa viac, než je jeho politická váha. A politická situácia je dnes taká, že Fico mu nakoniec nejakú tú neobhryzenú kosť hodí. Nezhody v koaličnom člne zapláta, ale kým bude SNS sedieť na palube, Danko bude mať vŕtačku v ruke.
Danko už mohol šéfovať parlamentu
Strácate sa v tom, o čo ide SNS a akú líniu razí Hlas? Kolegovia Daniela Hajčáková a Michal Katuška vysvetľujú vo svojom texte podstatu sporu koaličných partnerov a či SNS porušila koaličnú zmluvu. A kto bude vlastne šéfom parlamentu?
Čítajte: Danko už mohol byť predsedom parlamentu. Aké vážne sú spory v koalícii a kto sú jej slniečkari?
Prečo Fico lynčuje odborníkov?
Ficova vláda nechce dáta a analýzy. Štát nechce riadiť odborne, ale mocensky, preto sú dôležitejšie emócie a lojálni byrokrati než pragmatickí odborníci. Spolieha sa na to, že s pomocou svojej dezinformačnej úderky dokážu voličovi vysvetliť čokoľvek aj bez analýz. Napríklad aj to, aké následky bude mať zmena zákonov na kvalitu ich života.
Odborníci upozorňovali ministra spravodlivosti Borisa Suska, že po novele trestných zákonov narastie napríklad počet krádeží. Susko medzičasom rozpustil analytikov, takže dnes nemá kto zisťovať, koľko ľudí vo väzeniach má nárok na to, aby súdy prehodnotili ich tresty, išli do domáceho väzenia alebo mali menej prísne podmienky väzby.
Namiesto analyzovania ministerstvo tvrdí, že obchodníci klamú, keď hovoria, že ľudia kradnú viac.
Čítajte: Prečo Fico lynčuje odborníkov? Vládne mocensky, nie odborne
Končíte
Danka Kovaľová prišla na ministerstvo spravodlivosti v roku 2016, aby tu vybudovala nový analytický útvar. V tom čase rezort nerobil žiadne analýzy a nemal ani riadny informačný systém na spracovávanie dát. Podarilo sa jej vybudovať jeden z najväčších analytických tímov v štáte, ktorý pripravoval napríklad reformu súdnej mapy či plán obnovy. To, že jej odbor rušia, dostala písomne, bez zdôvodnenia. Vraj ich efektívnosť nie je merateľná.
„Myslím si, že ľudia, ktorí urobili rozhodnutie o našom zrušení, v skutočnosti nerozumejú tomu, čo robíme,“ hovorí Kovaľová v rozhovore s kolegom Martinom Vančom.
Čítajte: Šéfka analytikov, ktorých zrušil Susko: Neostal tam kameň na kameni, nevážia si ľudský kapitál
Skutok sa stal
Najvýznamnejšou udalosťou posledných dní je verdikt vinný pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika už v druhej korupčnej kauze.
Rozsudok Špecializovaného trestného súdu hovorí o tom, že v roku 2016 zobral 50-tisícový úplatok od podnikateľa Petra Košča prezývaného Pán X za to, že ututlal vyšetrovanie dvoch káuz. Pred súdom neobstála Kováčikova teória, že ide o vymyslený príbeh kajúcnikov motivovaných snahou zachrániť seba a zároveň navedených, aby potopili nominanta bývalých vlád. Kolega Peter Kováč si pre vás podrobne prečítal verdikt a vysvetľuje jeho najdôležitejšie časti.
Čítajte: Kováčikov príbeh o vymyslenej historke a kúpených kajúcnikoch súd rozbil. Chýbali logické argumenty
Putin ho poslal umierať na Sibír
„Som kresťan a pomstychtivosť je veľmi zlá vlastnosť. No verím v spravodlivosť a dúfam, že sa dožijem dňa, keď sa Putin postaví pred súd za všetky svoje zločiny,“ hovorí ruský opozičný novinár Vladimir Kara-Murza, ktorého na konci júla prepustili v rámci výmeny väzňov medzi Ruskom a Západom spolu s pätnástimi ďalšími kritikmi Putinovho režimu či väzneným americkým novinárom Evanom Gershkovichom. Ešte pred mesiacom a pol si odpykával 25-ročný trest v ruskej trestaneckej kolónii na Sibíri.
„Je zodpovedný za smrť množstva ľudí, k moci mu pomohla vojna v Čečensku, bombové útoky na moskovské bytovky, v ktorých mala určite prsty FSB. Je zodpovedný za vraždu opozičného lídra Borisa Nemcova, tisícov civilistov v Čečensku, Gruzínsku, Sýrii, na Ukrajine. Putin bol vrahom od prvého dňa, ako prišiel do Kremľa. A naozaj verím, že raz pôjde pred súd – no nie v Haagu, ale v Moskve. To je miesto, odkiaľ tieto zločiny páchal a podobne ako nacistov súdili v Nemecku, mali by Putina súdiť v Moskve,“ hovorí Kara-Murza v rozhovore s kolegom Lukášom Onderčaninom.
Čítajte: Putin ho poslal umrieť na Sibír: Z jeho režimu spravil príšeru aj Západ, vraví Kara-Murza
Ďalšie texty, ktoré ste ocenili:
- V teplej vode trenčianskej nemocnice sme našli nebezpečnú baktériu legionellu. Spôsobuje zápal pľúc
- Šéfovi Ryanairu som sa predstavil ako ten, ktorého neznáša. Je o ničom s nimi bojovať
- Slovenský biznis roka? Majiteľ Horaliek predáva podnik Írom
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME