Autor je analytikom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika
Politické strany, ktoré sú nacionalistické alebo národnokonzervatívne, sú proti imigrácii, proti menšinám, najmä proti moslimom a LGBTI+, a niekedy sú až rasistické, sa zvyčajne nazývajú krajne pravicové (v angličtine far right).
Toto označenie vychádza z toho, že strany ľavicové a krajne ľavicové boli tradične antinacionalistické až internacionalistické, tolerantnejšie k menšinám, antirasistické a v posledných rokoch aj tolerantnejšie k imigrácii či dokonca podporujúce migráciu z Afriky, Blízkeho východu a Ázie do Európy.
Predstavujú teda protiklady, minimálne v spomínaných oblastiach. Lenže existuje aj iné delenie na pravicu a ľavicu – ekonomické.
Smer sa tlačil medzi progresívcov
Pravicové strany preferujú „štíhly“ štát, súkromné vlastníctvo, privatizáciu, voľný trh, nízke dane a s tým súvisiacu nízku mieru prerozdeľovania. A takisto individualizmus a osobné slobody, ale aj osobnú zodpovednosť.
Ľavicové strany preferujú silný štát, výraznejší rozsah štátneho vlastníctva, znárodňovanie, regulácie trhu a vyššie dane spojené s vyšším prerozdeľovaním príjmov smerom od bohatších k chudobnejším. A s tým súvisiaci kolektivizmus, teda nadradenie záujmov kolektívu nad záujmy jednotlivca.
V tomto delení sú krajnou ľavicou komunisti, marxisti, maoisti a ľavicoví anarchisti. Krajnou pravicou sú potom libertariáni a anarchokapitalisti. Tento pohľad je však v médiách, politológii a politike okrajový, takmer sa nevyskytujúci, pričom podľa môjho názoru je oveľa presnejší. Vysvetlím prečo.
Paradoxne mi pri tom pomohla Kateřina Konečná, predsedníčka Komunistickej strany Čiech a Moravy a znovuzvolená poslankyňa Európskeho parlamentu (EP), v ktorom pôsobí už tretie volebné obdobie (od roku 2014).
Na svojom profile na sociálnej sieti začiatkom júla tohto roku oznámila , že ona a jej kolega z koalície STAČILO! budú v tomto volebnom období v EP pôsobiť ako nezaradení poslanci. V minulom volebnom období pritom Konečná pôsobila v ľavicovej (povedal by som krajne ľavicovej) skupine Európska zjednotená ľavica a Severská zelená ľavica (The Left in the European Parliament – GUE/NGL), skrátene Ľavica. To je skupina, v ktorej pôsobil napríklad Mick Wallace, čo je taký írsky Ľuboš Blaha, aby som ho čo najbližšie predstavil slovenskému publiku.