Autor je umelec a publicista
Z nádejí, že moderná sociálna demokracia v podobe strany Hlas pomôže prozápadným demokratom poraziť Roberta Fica, tí príčetnejší už vytriezveli. Stačí sledovať, ako opäť a znova partia okolo Šutaja Eštoka, a nakoniec aj samotný Pellegrini poslušne asistuje Robertovi Ficovi pri uskutočňovaní politiky pomsty a pri deštrukcii právneho štátu. A ako zvyšok strany poslušne kráča v jednej línii.
Môžeme držať palce misii, na ktorú sa podujalo Progresívne Slovensko, teda oslovovať voličov strany Hlas, ale jedno je dnes už zrejmé. O porážke Smeru (a spolu s ním aj Hlasu) v najbližších voľbách možno uvažovať, ak sa prozápadným demokratom podarí plne mobilizovať svojich voličov a zároveň zabrániť prepadu hlasov.
V roku 2023 tejto predstave bránilo zhruba deväť percent pre Matovičovu stranu Slovensko (OĽaNO). Bolo zrejmé, že bez spolupráce s Hlasom budú prozápadní demokrati týchto deväť percent potrebovať, čo by však Matoviča vrátilo do hry a spolu s ním prvok nepredvídateľnosti a nestability. Matovič by okrem iného získal páku, ako znepríjemňovať život tým, ktorých dodnes viní za svoj neslávny koniec.
V septembri 2024 je však situácia iná. Matovičovo hnutie v prieskumoch kleslo pod päť percent a na jeho voličov zacielila strana Demokrati. Tak sa dá vysvetliť akvizícia Ľubomíra Galka, ktorý opustil poslanecký klub hnutia Slovensko, aby v parlamente zastupoval Demokratov.
Tento krok sa u viacerých stretol s nevôľou – na strane Matoviča počujeme slová o zradcoch, v progresívnej časti zase o tom, že z Demokratov sa stáva druhé OĽaNO. V skutočnosti môže od úspechu Demokratov závisieť, či sa po najbližších voľbách podarí poskladať vládu bez Smeru, Hlasu a extrémistov.
Je zrejmé, že ak majú byť Demokrati úspešní, nemôžu sa profilovať ako „menšie PéeSko“. Na druhej strane, reči o tom, že je to len ďalšie OĽaNO, nesedia. Strana sa snaží budovať štandardné štruktúry, po volebnom neúspechu dokázala vymeniť predsedu a personálne z veľkej časti stojí na ľuďoch, ktorí nepochádzajú z Matovičovho okruhu.
Lojalita, ktorá bránila Hegerovi, Naďovi či Šeligovi, aby sa podieľali na páde vládnucej garnitúry, ktorej boli súčasťou, je síce predmetom kritiky, ale rovnaká lojalita by bola vítaná, keby sa stali časťou koalície na čele s Progresívnym Slovenskom.
Hlas, ktorý mal ponúkať exit stratégiu pre slušnejších voličov Smeru, vo svojej misii zlyhal v okamihu, keď sa sám stal Smerom. Úspech Demokratov bude záležať na tom, či sa im podarí osloviť bývalých voličov OĽaNO a či ich hlasy dokáže premeniť na stabilnú a konštruktívnu zložku koalície, ktorá nahradí Roberta Fica.