Podľa ministra financií Ladislava Kamenického si knihy kupujú ľudia ako luxusný tovar. Medzi hodinkami za 50-tisíc eur, apartmánom s výhľadom na jachtu pri Jadrane a kľúčmi od nového Maserati si prosto do nákupného košíka prihodia nový román slovenského spisovateľa.
Pár faktov: slovenský knižný trh sa v obrate pohybuje približne na úrovni 110 miliónov eur ročne. To sú údaje zo štatistického zisťovania kultúry, ktorú pre Ministerstvo kultúry SR robí Národné osvetové centrum. Táto suma sa ostatné tri – štyri roky nemení.

Ľudia si však kupujú o trošku menej kníh, lebo ak majú vyčlenených na knihy napríklad 25 - 30 eur mesačne, za túto sumu si pred koronou mohli kúpiť dve knihy.
Dnes, po inflácii, zdražení papiera, energií a ďalších súčastí produkcie kníh si kúpia mesačne len 1,8 knihy, pretože knihy sú v roku 2024 oproti roku 2019 drahšie o dve-tri eurá. Štatistiky nepustia, naše platy tiež nie.
Slovensko podľa Eurostatu patrí ku krajinám, v ktorých si aspoň jednu knihu ročne prečíta necelých 48 percent obyvateľov. Je to európsky podpriemer. V EÚ je čitateľské číslo 52,8 percenta. A v najbohatších krajinách, ako sú Luxembursko, Nórsko či Švajčiarsko, číta vyše 75 percent obyvateľov aspoň jednu knihu ročne.
A teraz prekvapenie: DPH na knihy v Nórsku je 0 percent slovom nula. Vo Švajčiarsku 2,5 percenta, v Luxembursku 3 percentá. V celej Európskej únii a ďalších okolitých štátoch je na knihy nulová alebo znížená DPH, rovnako aj systém v USA, ktorý nemá jednotnú DPH, ráta so zdanením kníh na úrovni 6 – 8 percent.
Vyhlásiť knihy za luxusný tovar je scestné, vyzerá to tak, že minister Kamenický asi v živote nebol v kníhkupectve a nevidel, kto do kníhkupectiev chodí.
Nie sú to ľudia na drahých limuzínach s peniazmi uloženými v daňových rajoch. Škatule so šampanským plné bankoviek sa nenosia do kníhkupectiev. Na poľovníckej chate sme videli parohy, nie knihy. A slečny z eskort služieb neprichádzajú s knihami pod pazuchou, aby k viagre čítali pánom rozprávky.
Zaťažiť knihy 23-percentnou DPH znamená, že sa do štátneho rozpočtu nedostane nič navyše, len sa predá menej kníh.
Na druhej strane, načo taká márnosť ako čítanie, ľud nemá byť vzdelaný, potom príliš premýšľa. A Krásny nový svet, to je kniha, ktorú by si tiež mohol minister Kamenický prečítať, aj keď by ju asi nepochopil, hovorí jasne. Poslušnosť hlúpych a klamaných je vždy len dočasná.