Autor je čestným prezidentom SME Europe
Posledné roky boli v Európskej únii skôr rokmi hasenia kríz než nastavením novej stratégie. Objektívne javy ako odchod druhej najsilnejšej ekonomiky, pandémia, obrana pred zločineckou ruskou agresiou či energetická kríza skôr EÚ zomkli a do istej miery aj posilnili, ale je tiež faktom, že strategické ekonomické rozhodnutia sa odkladali.
Výsledkom je zhoršenie konkurencieschopnosti, pokles rastu a pokles životnej úrovne v porovnaní s rýchlejšie rastúcimi ekonomikami, osobitne s USA a Čínou. Máme šancu tento vývoj zvrátiť? Áno, pokiaľ urobíme správne veci.
Tak v ekonomike, ako aj v politike platí, že v princípe poznáme dva druhy rozhodnutí – dobré a populárne. Dnes viac ako inokedy potrebujeme realizovať tie dobré.
Čo všetko je na programe
Ešte nikdy v minulosti nemala nová Európska komisia vydláždenú cestu pre dôležité dobré rozhodnutia tak ako v súčasnosti. Nedávna správa Maria Draghiho o európskej konkurencieschopnosti, ale aj správy Enrica Lettu o spoločnom trhu a Sauli Niinista o európskej obrane sú skvelými analytickými materiálmi, ktoré načrtávajú potrebu kľúčových rozhodnutí pre našu budúcnosť.
Keď sme pred časom v rámci SME Europe urobili celoeurópsky prieskum o potrebách malých podnikov, výsledok bol jednoznačný. Na prvom mieste potrebujú zlepšiť prístup k finančným zdrojom, potom zásadne znížiť administratívnu záťaž a následne sa potýkajú s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Tieto oblasti identifikovala aj Draghiho správa, kde sa dočítame aj návrhy na riešenia. Čo tam však nie je, je postupnosť týchto krokov, ktoré treba vykonať.
Časové hľadisko je dôležité, a preto chcem zdôrazniť, že by bolo dobré začať riešeniami, pre ktoré nepotrebujeme takmer žiadne zdroje. Takými sú najmä dokončenie spoločného trhu, zjednodušenie a odbyrokratizovanie prostredia, ako aj nastavenie novej priemyselnej stratégie a jej presadzovanie v rámci obchodných zmlúv.
Niežeby sme nepotrebovali nové zdroje, ako na to pochopiteľne poukazuje aj Mario Draghi, ale vieme, že dohoda na nich nebude jednoduchá a nejaký čas potrvá. Preto sa potrebujeme sústrediť na oblasti, ktoré sú riešiteľné aj bez potreby veľkých zdrojov.
V rokoch 2008 až 2021 sa tretina európskych startupov s hodnotou presahujúcou jednu miliardu presťahovala do USA kvôli voľnejšej regulácii a finančnému podhubiu. Vybudovanie kapitálovej únie musí byť preto tiež prioritnou témou. Rovnako ako zmena nastavenia európskych programov pre malé firmy, osobitne Horizon, kde je namieste ich odbyrokratizovanie a zameranie sa na európske priority. Keďže aj ceny energií boli identifikované ako vážna bariéra európskeho rastu, potreba reformy energetického trhu musí byť tiež na programe.
V súčasnosti sa nedá obísť téma európskej bezpečnosti. Ako vidíme aj dnes pri zločineckej ruskej invázii na Ukrajine, pri obrane rastie úloha nových technológií, osobitne dronov, plánovania a logistiky. Aj preto sú tu obrovské príležitosti pre pružnejšie malé firmy, ktoré budú zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu spolu s využívaním umelej inteligencie.
Šefčovič a jeho spoločnosť
Je dobrou správou, že pri všetkých týchto témach sú na postoch v Európskej komisii ľudia, ktorí problematike rozumejú. Myslím tým najmä komisára pre bezpečnosť Andriusa Kubiliusa, bývalého viacnásobného litovského premiéra, najvyššiu predstaviteľku Kaju Kallasovú, estónsku premiérku, ako aj Hennu Virkkunenovú, bývalú fínsku ministerku, či Valdisa Dombrovskisa, bývalého lotyšského premiéra. Všetko to boli moji kolegovia v europarlamente a tiež aktívni ľudia v problematike malých podnikov.
V kontexte novej Európskej komisie má dôstojné miesto aj Maroš Šefčovič, ktorý tak môže zúročiť svoje skúsenosti jej najstaršieho člena. Najmä oblasť obchodných zmlúv bude hrať čoraz významnejšiu úlohu nielen pri našej ekonomickej bezpečnosti, ale aj pri dopĺňaní priemyselnej stratégie.
Zloženie Európskej komisie na najdôležitejších postoch dáva teda nádej pre zvrátenie trendu poklesu európskej konkurencieschopnosti. Je nanajvýš potrebné, aby sa opatreniam pre európsky rozvoj dostalo podpory nielen v Európskom parlamente, ale aj v členských štátoch. Dnes viac ako inokedy potrebujeme zlepšiť pozíciu malých firiem a spoločné ekonomické riešenia na úkor nacionalizmu a protekcionizmu.