Autor je politológ
DPH je degresívna daň, takže relatívne viac dopadne na menej príjmové skupiny. Okrem toho však vo verejnej debate rezonujú nanajvýš diaľničné známky a DPH na knihy, ktorá úplne ovládla verejný priestor. Takže vláda veľmi pravdepodobne zníži DPH na knihy. A najviac medializovaný problém konsolidácie tak zhodí zo stola.
Skutočne zásadný problém však je, že – aj mimo degresívnej DPH – je celá konsolidácia nastavená tak, aby ju zaplatili nižšie príjmové skupiny, najmä zamestnanci. Privilegované skupiny, doteraz protežované fakticky každou vládou – živnostníci, niektorí podnikatelia, majitelia kapitálu si dokonca môžu relatívne polepšiť.
Toto nie je „daň z finančných transakcií“
Aj keď terminológia nie je pevne ustálená, ako „financial transactions tax“ (FTT) sa označuje zdanenie obchodovania s akciami, dlhopismi, opciami či derivátmi.
Ide o jednu z „chytrých daní“, ktorá má potenciál byť nielen zdrojom zaujímavých príjmov, je vysoko progresívna (bohatí platia viac), ale má aj významnú regulačnú funkciu. V závislosti od nastavenia môže totiž napríklad vôbec nepostihovať dlhodobé investície, ale špekulatívny kapitál či tzv. „vysokofrekvenčné obchodovanie“ na burzách.
Po globálnej kríze z roku 2008 Európska komisia navrhla jej jednotné zavedenie v EÚ. Lenže „finančné trhy“ si presadili svoje a na úrovni Únie prijatá nebola. V nejakej forme ju následne zaviedla asi polovica štátov EÚ. Pôvodne sa k tejto skupine krajín hlásilo aj Slovensko, ale zo zámeru potichu zišlo.