Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Predstavte si takú krajinu, v ktorej príde nová vláda a hneď po nástupe k moci zvýši verejné výdavky, v rámci toho schváli zdvojnásobenie svojich platov a zavedie trináste dôchodky, hoci dôchodcovia vôbec nepatria k najohrozenejším sociálnym skupinám v krajine.
A predstavte si, že premiér tej istej vlády a neohrozený líder vládnej koalície potom o necelý rok obhajuje potrebu prijatia krutého konsolidačného balíka slovami „konsolidácia musí byť, lebo inak máme verejné financie v prdeli“.
Každý súdny človek, ktorý by prešiel testom čítania s porozumením, by musel tieto slová považovať za síce vulgárnu, ale veľmi priamu a jasnú sebakritiku premiéra a jeho vlády. Pretože logické vysvetlenia vyššie uvedených činov a slov môžu byť len dve.
Kto nás dostal tam, kde vraví Fico?
Buď bola fiškálna situácia pri nástupe takejto vlády taká dobrá, že umožňovala rast verejných výdavkov, platov ministrov a zavádzanie trinástych dôchodkov, ale potom by to znamenalo, že do fiškálnej „prdele“ sa prepadla za necelý rok, a teda celú zodpovednosť za to nesie práve vláda, ktorá tento necelý rok vládla.
Iná možnosť by bola, že situácia bola zlá už pri nástupe takejto vlády k moci, ale vláda o nej nevedela, výdavky zvyšovala v dobrej viere, že fiškálna situácia je dobrá, a teda zvyšovanie výdavkov, platov a dôchodkov krajinu a jej finančnú situáciu neohrozuje.
A potom, počas prvého roku vládnutia, by táto vláda s hrôzou zistila, že to nebola pravda a že fiškálna situácia je zúfalá. Tu by síce priama zodpovednosť vlády za vzniknutú situáciu bola trochu menšia, ale svedčila by minimálne o naivite, neznalosti a nepripravenosti vládnuť.
A teraz sa vráťme na Slovensko, kde sa práve to, čo je napísané v prvých dvoch odsekoch, naozaj stalo. A pritom, ako ste si iste všimli, tu neplatí ani jedno z vyššie uvedených logických vysvetlení tejto reality.