SME

Téma zdravotníctva je téma bezpečnosti

Témy ako starnutie sú na periférii záujmu.

(Zdroj: ilustračné foto: pixabay.com)

Autor je expert GLOBSECu pre zdravotníctvo

Nedávne GLOBSEC Fórum v Prahe upriamilo pozornosť na prehliadanú hrozbu pre budúcnosť Európskej únie: rozdiel v pripravenosti a odolnosti zdravotníckych systémov medzi krajinami strednej a východnej Európy (SVE) a zvyškom kontinentu. Zistenia prezentované na GLOBSEC Fóre poukazujú na drsnú realitu – schopnosť EÚ zostať globálne konkurencieschopnou a bezpečnou závisí od prekonania tohto rozdielu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémia ochorenia covid-19 jasne poukázala, že kvalita a efektivita zdravotníckych systémov hrá kľúčovú rolu v bezpečnosti a odolnosti každej jednej krajiny. Keďže téma bezpečnosti je kľúčová hodnota pre GLOBSEC, v roku 2022 sme sa pozreli na to, čo spôsobilo, že niektoré krajiny zvládali boj s následkami vírusu lepšie ako iné.

SkryťVypnúť reklamu

Táto analýza mala aj nečakané vedľajšie zistenia. Kým väčšina krajín ešte ani len neprekonala následky pandémie, už stojí na prahu ďalších problémov, ako sú starnutie populácie či rast neprenosných civilizačných ochorení.

Zákernou črtou týchto problémov je to, že v porovnaní s pandémiou, keď, žiaľ, prejde často len pár dní medzi tým, ako sa pacient nakazí a zomrie, následky starnutia sa až po rokoch manifestujú do problémov, ktoré urgentne „horia“. Aj preto sú témy ako starnutie či rast neprenosných ochorení často na periférii záujmu politikov či úradníkov.

GLOBSEC preto v roku 2022 pripravil prvú verziu tzv. Readiness Indexu, ktorý na základe takmer štyridsiatich indikátorov meria pripravenosť krajín na tieto budúce výzvy a prezentuje výsledky ako jedno kompozitívne číslo, čiže skóre, za každú krajinu EÚ a okolie. Cieľom indexu je pripomínať politikom, úradníkom aj médiám, aby sa napriek ústupu pandémie nezabudlo na potrebu budovať odolné a udržateľné zdravotnícke systémy.

SkryťVypnúť reklamu

GLOBSEC Health Readiness Index za rok 2023, ktorý bol predstavený počas fóra, poukazuje na znepokojivý obraz.

Kým krajiny ako Nórsko, Holandsko a Nemecko sa umiestnili vysoko v rebríčku pripravenosti, väčšina krajín SVE sa nachádza na opačnom konci. Krajiny ako Bulharsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko dosiahli menej ako 50 bodov, čo naznačuje okamžitú potrebu reforiem.

Ako sme mohli pozorovať počas pandémie, ak zlyháva zdravotnícky systém, zlyháva krajina ako celok, čo sa prejavuje na nižšej ekonomickej produktivite a celom spektre negatívnych následkov. Je preto zrejmé, že slabé zdravotnícke systémy nemajú následky len na kvalitu či dĺžku života obyvateľov. Kapacita a flexibilita zdravotníckych systémov má dosah na iné sektory a celkový ekonomický výkon krajín. Téma zdravotníctva je teda témou bezpečnosti každej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Pandémia ilustrovala ďalšiu unikátnu črtu zdravotníckych systémov. Ak zlyhá systém v jednej krajine, negatívne dosahy časom „cítia“ aj okolité krajiny, čo vytvára domino efekt naprieč celým regiónom. V zdravotníctve teda platí známe „reťaz je taká silná ako jej najslabší článok“ a ak si má EÚ udržať pozíciu globálneho partnera, musia sa rozdiely v pripravenosti zdravotníckych systémov odstrániť.

Rečníci na fóre jednoznačne uviedli, že zdravotná odolnosť je chrbtovou kosťou bezpečnosti EÚ. Enrico Letta, bývalý taliansky premiér, to vyjadril priamo – bezpečnosť nie je len vec vojenskej sily. Ekonomická konkurencieschopnosť, priamo spojená so zdravím a produktivitou obyvateľstva, zohráva rozhodujúcu úlohu. Keď zdravotnícke systémy regiónu zlyhávajú, ako je to v mnohých krajinách SVE, sú ohrozené celková bezpečnosť a hospodárska sila Únie. Tieto nedostatky ovplyvňujú produktivitu pracovnej sily, vyčerpávajú zdroje a prehlbujú nerovnosti. Je to časovaná bomba pre stabilitu Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie však nie je také jednoduché ako zavedenie všeobecných regulácií z Bruselu. Viacerí rečníci na fóre zdôraznili, že pochopenie ľudského správania by malo byť východiskovým bodom každej politiky zameranej na zvýšenie zdravotnej odolnosti.

Profesor Salvatore Barbaro z Univerzity Johannesa Gutenberga argumentoval, že kľúčom k úspechu je adresná motivácia, nielen regulácia. Aby sme vytvorili efektívne politiky, musíme pochopiť, čo motivuje ľudí, a tomu prispôsobiť zásahy. Zdravotnícke stratégie a verejné politiky musia zohľadňovať tieto behaviorálne nuansy. Čo motivuje jednu skupinu, nemusí rezonovať s inou.

Fórum zároveň zdôraznilo naliehavú potrebu obmedziť spotrebu cukru, alkoholu a tabaku, známych rizikových faktorov pre preventabilné choroby. Tieto otázky sú obzvlášť dôležité v krajinách SVE, kde životný štýl a zdravotné riziká zostávajú vysoké. No jednoducho zavádzať zákazy alebo zvyšovať dane nestačí na to, aby sme riešili hlbšie príčiny týchto problémov. Politiky sa musia sústrediť na vzdelávanie a motiváciu občanov k zdravším voľbám, pričom využívajú behaviorálne poznatky na návrh účinnejších opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Aleš Rod z Národnej ekonomickej rady českej vlády poukázal na ekonomické prínosy lepšej zdravotnej prevencie. S rýchlo starnúcou populáciou v Európe sú nevyhnutné prevencia chronických ochorení a udržanie zdravšej pracovnej sily na zabezpečenie ekonomického rastu. To je mimoriadne dôležité v krajinách SVE, kde zdravšie obyvateľstvo môže zvýšiť produktivitu a zabezpečiť hospodársku stabilitu. Zdravotníctvo nie je len zachraňovanie životov, je to aj vec ekonomickej odolnosti.

Na úrovni politík však nebude fungovať jednotné riešenie. Opakujúcim sa motívom na GLOBSEC-u bola potreba vyváženého prístupu: celoeurópsky politický rámec, ktorý umožňuje flexibilitu na národnej úrovni. Florin Spataru, bývalý minister hospodárstva Rumunska, varoval pred rýchlymi riešeniami a vyzval na integrované politiky, ktoré zohľadňujú ekonomické aj behaviorálne aspekty. Krajiny musia mať možnosť prispôsobiť stratégie svojim jedinečným výzvam, pričom zostanú v súlade so širšími cieľmi EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta vpred si vyžaduje kolektívnu akciu. Zdravotnícke systémy Európy musia byť agilnejšie a lepšie pripravené čeliť výzvam zajtrajška – od starnutia populácie po nárast neprenosných chorôb. Ako poznamenal profesor Andrzej Fal, prezident Poľskej spoločnosti pre verejné zdravie, EÚ musí viesť svoje členské štáty, no zároveň im poskytovať slobodu prijímať opatrenia, ktoré najlepšie fungujú v ich národných podmienkach.

Ak EÚ dúfa, že zabezpečí svoju budúcu prosperitu a bezpečnosť, musí preklenúť rozdiel v zdravotnej odolnosti medzi SVE a západnou Európou. To znamená vytvárať politiky, ktoré využívajú najaktuálnejšie dáta a poznatky a integrujú verejné zdravie s ekonomickými stratégiami. GLOBSEC Forum 2024 jasne ukázalo: zdravie európskych občanov je priamo spojené so zdravím ekonomiky a bezpečnosti. Čas konať je teraz, kým sa tento rozdiel stane neprekonateľným.

SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť Európy od toho závisí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 300
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 339
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 906
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

bibliografka Vanda Rozenbergová

Posudzovanie umenia od sporáka sýti povedomie o nadradenosti a oddelenosti umelcov od pospolitého ľudu.


Toto vyzerá extrémne hrozivo.


28

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 8
Jakub FIlo

Orbánovo „Je suis Marine“ je v skutočnosti úprimným doznaním.


15
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 078
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 009
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 911
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 707
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 452
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 259
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 903
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 427
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu