Nájsť okno príležitosti písať o vážnej veci v situácii, keď rôzni kotlári prikladajú palivo pod politickú scénu, je náročné. Fico, Danko, Blaha (!!), Kotlár atď. sa pretekajú odušu, ale...
Námorné a letecké cvičenie Číny vo vodách a vzdušnom priestore Taiwanu má potenciál vyplieniť Slovensko nemenší než štyri ďalšie vlády Fica.
Žiadne zveličovanie. Zatiaľ čo pri dvoch živých destabilizačných uzloch – Ukrajina a Blízky východ – sú scenáre, v ktorých Európa vydrží ďalšie eskalácie, ešte ako-tak predstaviteľné, pre prípad útoku Číny na Taiwan žiadny mierny scenár neexistuje.
Aj keď odhliadneme od nevyhnutnosti Západu (vrátane Európy, samozrejme) postaviť sa k prípadnej čínskej agresii rovnako nekompromisne ako k ruskej na Ukrajine, už len enormný globálny výtlak čínskej ekonomiky a aj geostrategický význam Taiwanu (globálny líder vo výrobe čipov) by boli straty, ktoré by vyvolali drakonické zníženie obchodu naprieč zemeguľou. Čiže HDP, životnej úrovne všetkých zúčastnených.
A to hovoríme o scenári, v ktorom USA nebudú Taiwan vojensky brániť. A teraz si predstavme scenár pre svet, EÚ a Slovensko, v ktorom na obranu ostrova prídu. (Pozri Izrael.)
Viac než sto bojových lietadiel opisujúcich kruhy severne a východne od Taiwanu je nepochybne doteraz najmasívnejšie „prísne varovanie pred separatistickými činmi taiwanských radikálov“. Polemizovať, že žiadny separatizmus – nad rámec suverénneho demokratického vládnutia Taiwanu sebe samému – neexistuje, nemá význam.
Podstatnejšie do obrazu je, že Austrália, Filipíny, Indonézia atď. sa náhlia ako diví uzavrieť s USA čosi ako „východné“ NATO. Čo si myslíte, z akého dôvodu?
Pritom debata v Japonsku o opustení nejadrového štatútu – pozdravujeme nobelistov z Nihon Hidankjó – dokonale kopíruje „dobré ráno“ Fínov a Švédov vo veci vstupu do NATO.
Na iné „dobré ráno“ upozorňuje európsky spor o clá na čínske elektromobily. Konkrétne osvietenie, že čo za hlúposť a slepotu bolo budovanie závislosti od ruských energií. A história sa opakuje.
Keďže sa nechcú odtrhnúť od čínskeho biznisu, nemecké automobilky – aj spolu s (opäť raz) nesprávne hlasujúcimi Slovákmi –, nechcú o zvýšení cla ani počuť. Pekne. Akurát kam sa podejú, čo si počnú, ak jedného pekného dňa Čína preklopí hrozby do reality? Väčšina expertíz tvrdí, že sa tak stane do roka, respektíve pred rokom 2027.
A sme doma. Už len otáznik nad slovenskými automobilkami v tomto scenári vedie k hororovej vízii. Potenciál vrátiť Slovensko späť o – čo si myslíte, koľko (desiatok) rokov – má geopolitika vyšší aj oproti Ficovi IV. (Debatu, že vyšší potenciál zbedačenia národa než Fico IV neexistuje z dôvodu prírodných zákonov, prehráte na hlavu.)