Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti
Rusko v dôsledku sankcií a schopnosti európskych krajín odstrihnúť sa od ruskej ropy a plynu prichádza o miliardy dolárov. Alternatívne trhy v Ázii riešia ruský problém len čiastočne, lebo Číňania chcú platiť ako na domácom ruskom trhu, čo Kremľu nestačí na financovanie vojnového rozpočtu.
Rusko preto rozbehlo hybridnú operáciu na udržanie európskych trhov. Keďže Ukrajina odmieta predĺžiť zmluvy na prepravu ruskej ropy a plynu, hrozí Rusku od 1. januára 2025 zastavenie tranzitu.
Slovensko ako top klient Ruska
Maďarsko a Slovensko, ktoré sa len veľmi pomaly odstrihávajú od závislosti od Ruska, si v rámci Európskej únie dohodli výnimku zo sankcií na dovoz ruskej ropy (má sa skončiť 5. decembra 2024). Teraz riešia problém, ako v strede zimy zaistiť vlastnú energetickú bezpečnosť a zároveň nedopustiť výpadky príjmov za tranzit.
Nikto pritom neposiela Putinovi za ropu a plyn viac než Maďarsko a Slovensko, ktoré za prvých šesť mesiacov tohto roka nakúpilo od Ruska fosílne palivá v objeme takmer dve miliardy dolárov a táto suma sa medziročne nezmenila. Podobne Maďarsko.
Preto je logické, že kľúčovú úlohu v ruskej hybridnej operácii hrá okrem prezidenta Ruskej federácie a vojnového zločinca Vladimira Putina najmä slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský kolega Viktor Orbán. A tiež azerbajdžanský diktátor Ilham Alijev.
Spolok kúzelníkov: Fico, Orbán, Putin, Alijev
Myšlienka je jednoduchá. Trik spočíva v premaskovaní ruskej ropy a plynu na zdroje neruského pôvodu. Ešte pred vstupom do rúry na Ukrajine sa ruská ropa stane maďarskou a ruský plyn azerbajdžanským. Zostáva už len prinútiť Ukrajinu, aby to akceptovala.