Autor je environmentalista, zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu
Nasledujúci text neobsahuje odporúčania z Bratislavy/nahlas č. 2 alebo z iného ochranárskeho samizdatu, ale z platného vládneho dokumentu Zelenšie Slovensko. Stratégia environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030, jedným slovom Envirostratégia 2030. Prijala ho bývalá vláda Petra Pellegriniho.
Záväzky vyplývajúce z tohto strategického dokumentu sú pre vládu záväzné a ako logicky vyplýva z názvu i tematického zamerania environmentálnej politiky, splniť ich má najmä podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba, nominant Slovenskej národnej strany.
Na čo sme sa zaviazali
Pozrime sa na niektoré ciele a záväzky, explicitne uvedené v Envirostratégii 2030:
„Zabezpečiť dostatok čistej vody pre všetkých, zabrániť znečisťovaniu vôd, zvýšiť podiel čistených odpadových vôd, odstrániť nepriaznivé vplyvy na vodné toky. Zastaviť stratu biodiverzity, dodržiavať bezzásahovosť v najvyššom stupni ochrany, ohodnotiť a udržateľne využívať ekosystémové služby, vytvoriť a uplatňovať integrovaný koncept ochrany krajiny, v poľnohospodárstve presadzovať šetrnejšie postupy k životnému prostrediu. Chrániť a obnovovať krajinné prvky na poľnohospodárskej pôde. Dodržiavať zákaz ťažby dreva v najvyššom stupni ochrany a obmedziť ťažbu v blízkosti riek. Zabezpečiť efektívnu kontrolu ťažby dreva. Efektívne monitorovať a minimalizovať geologické hazardy a riziká, minimalizovať dopad ťažby nerastných surovín na životné prostredie. Predchádzať zmene klímy a zmierňovať jej dopady, a to aj prostredníctvom ochrany ekosystémov a ich služieb.“
Ale aj: „Zvýšiť využitie zelených opatrení, predchádzať škodám riešením príčin povodní, zásahy v krajine plánovať s ohľadom na ochranu pred nedostatkom vody, zlepšiť opätovné využívanie vody, zadržať vodu v krajine. Podporovať efektívnejšie spaľovacie zariadenia a systémy vykurovania. Podporovať obehovú ekonomiku. Postupne výrazne zvýšiť poplatky za skládkovanie a zlepšiť prevenciu zakladania čiernych skládok a vymáhanie princípu ,znečisťovateľ platí‘. Zvyšovať energetickú efektívnosť a rozvíjať obnoviteľné zdroje energie šetrné k prírode.“
A napokon, ale nie na poslednom mieste: „Odstrániť environmentálne škodlivé dotácie a regulácie, zlepšiť informovanosť verejnosti o energetických projektoch. Zvážiť environmentálnu daňovú reformu. Zlepšiť kontrolu a prehodnotiť pokuty za znečisťovanie. Zlepšiť rozsah a kvalitu zberu údajov, využívať údaje a analýzy pri tvorbe opatrení.“
Spory či „spory“
Máte dojem, že sa týmto – pre ňu záväzným dokumentom – naša vláda riadi a najmä, že sa ním riadi vecne príslušné ministerstvo pod vedením nominantov Slovenskej národnej strany, ktorí sú momentálne zodpovední za rezort životného prostredia? Pritom viaceré záväzky, ktoré si dala vláda, by mali byť splnené najneskôr v budúcom roku, čiže ešte v tomto volebnom období.
Napätie medzi podpredsedom parlamentu a predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom na jednej strane a prezidentom Petrom Pellegrinim na strane druhej sa dá priam krájať. Podobne aj napätie medzi dvoma koaličnými stranami SNS a Hlas-SD, pričom otcom – zakladateľom tej druhej je práve súčasný prezident a bývalý predseda vlády v jednej osobe. Zväčša ide o spory či „spory“ vzdialené reálnym problémom tejto krajiny a jej obyvateľstva.
Keby sme však brali vážne skutočné problémy, ktorým čelíme, ktorým sa nevyhneme a ktoré sa nedajú oklamať prázdnymi rečami, bolo by sa o čo sporiť. Potom by napríklad takto mohol alebo mal vyzerať spor o plnenie alebo skôr neplnenie záväzkov, vyplývajúcich z vládneho dokumentu Envirostratégia 2030 z čias vlády Petra Pellegriniho.
Povedané s klasikom: bol by to spor hodný boja (a námaha hodná znoja, však?), keďže by v ňom išlo o problémy s fatálnym dosahom na našu prítomnosť i budúcnosť. Išlo by o spor hodný maximálnej pozornosti nás všetkých, a nie o tie zväčša infantilné prekáračky Andrej Danko vs. Peter Pellegrini s charakterom politického či krčmového folklóru, ktorý je nielen urážkou autentického folklóru, ale aj dymovou clonou na zamaskovanie skutočných problémov.