Keby tvrdenie, že ústredná téma, ktorá vždy rozhoduje americké voľby, je ekonomika, malo súvislosť s realitou, do Bieleho domu by sa už chystala Kamala Harrisová.
HDP, nezamestnanosť, inflácia sú všetko ukazovatele svedčiace, že USA vyšli z covidu takmer najlepšie na svete. Takmer, pričom priemernému voličovi môže byť ukradnuté – a ukradnuté aj je –, že zrejme rozhodujúci bol gigantický fiškálny stimul dvetisíc miliárd USD, aký si žiadny iný politik ani štát nemohli dovoliť. Len Biden a USA.
Pocity amerických voličov sú však iné. Až po otvorenie volebných miestností sú hlásené najtesnejšie výsledky, ktoré eskalujú špirálu napätia aj na opačnom brehu Atlantiku (i inde vo svete).
V Európe to má zdrvujúcu logiku, keďže ani domáce voľby – národné, európske – neniesli potenciál posúvať realitou až po také extrémne scenáre, aké teraz môže vyvolať prevaha jednotiek či stoviek hlasov v Michigane, Pennsylvánii, Georgii atď. Viažu sa na víťazstvo kandidáta Trumpa.
Môžete hovoriť, že podstatnejšie než nehorázne reči, ktoré trúsil, bolo napríklad reálne posilnenie východného krídla NATO. Alebo, že práve jeho spojenecky neprijateľné vyhlásenia doslova dokopali Európu (popri ruskej agresii) brať vážne financovanie vlastnej bezpečnosti a obrany.
Dobre.