SME

Československo: Výzvy a poučenia

Národ pochopený ako organizmus, zjednotený spoločným pôvodom a rečou, to vytvorilo základ čechoslovakizmu aj klérofašizmu.

Boris ZalaBoris Zala (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Bol som aj trochu zvedavý, v akom duchu sa ponesie pripomenutie si výročia založenia Česko-slovenskej republiky. Či vznikne nejaká diskusia vzhľadom na súčasné napäté vzťahy medzi českou a slovenskou vládou.

Príjemne ma prekvapil prezident Peter Pellegrini, ktorý si výročie dôstojne pripomenul pred sochou Štefánika na dunajskom nábreží a potom aj v Martine vzdaním úcty Martinskej deklarácii: ňou sa slovenská politická reprezentácia jednoznačne odtrhla od maďarských ambícií a prihlásila sa k česko-slovenskej štátnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ale obsahovo sa vystúpenia aj diskusie viedli v celkom tradičnom duchu: aké boli vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi; aká bola geopolitika štátu; aké jeho úspechy a zlyhania; čo viedlo k jeho rozpadu. A prirodzene osobné nostalgie – predovšetkým tých, ktorí rozdelenie štátu pokladali za stratu svojej vlasti aj širšieho kultúrneho rozmeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pekné bolo vidieť, že stále žijeme v dichotómii čechoslovakistických nostalgií a národnej sebaobrany a nanajvýš pripomíname tak nejaké hmlisté „bratstvo“ (ktoré u jedných má slovanské u iných kultúrne zafarbenie).

Ale tie zásadnejšie otázky, otázky hodnôt nám unikajú: Na akých ideách, princípoch stál československý štát aj spoločnosť? Ktoré sú nosné a ktoré negatívne? A ako práve z nich vyvierali úspechy aj zlyhania - a nielen z nejakých subjektívnych chýb politikov alebo mocenských konštelácií, ako sa často vyhovárajú tak Slováci, ako aj Česi.

SkryťVypnúť reklamu

Ideovo-politické dedičstvo

Za nosný považujem predovšetkým republikanizmus, založený na splynutí dvoch tradícií: tej domácej antimonarchistickej a tej, ktorá prichádza z Francúzskej a americkej revolúcie a ktorú by som nazval „civilitou“.

Antimonarchizmus nie je samozrejmosťou, stačí si pripomenúť, že až do konca roku 1916 (do ruských neúspechov na fronte) prevládal v českej koncepcii model síce spoločného štátu Čechov a Slovákov, alebo širšie ako Slovanské štátne združenie, ale pod Romanovským cárskym patronátom.

Rovnako ako pri maločeskom, lojalistickom riešení, nadväzujúcom na svätováclavskú (teda katolícku) tradíciu, sa počítalo s korunováciou Karola I., Habsburga, za českého kráľa. Tieto tendencie neboli menšinové. (A to ani v širšom okolí, spomeňme si len na maďarské čakanie na posledného Habsburga z Madeiry.)

SkryťVypnúť reklamu

Práve v tomto svetle je republikanizmus nosnou ideou. Tá však obsahuje dve zmeny, ktoré by sme v súvislosti s históriou oboch národov mohli nazvať paradigmatickými: s antimonarchizmom sa neoddeliteľne spája definitívny zápas so šľachtictvom, a teda systémom založeným na privilégiách (medzi prvé akty nového štátu bude patriť zrušenie majetkov aj titulov šľachty: tu je stelesnená idea občianskej rovnosti, ktorú priniesla Francúzska revolúcia).

Druhou paradigmatickou ideou je antiklerikalizmus: ten, ktorý historicky nahradí svätováclavskú tradíciu husitskou a civilnou, zruší autoritu a privilégiá cirkvi vo všetkých oblastiach štátu a Masaryk to povie priamo: „Katolícky štát a parlamentarizmus je contradictio in adiecto.“

To slávne demokratické usporiadanie je možné len na týchto dvoch zásadných pohyboch v politickom myslení. (Predovšetkým Maďarsko a Poľsko nemajú od počiatku tieto atribúty: má ich iba Rakúsko, lebo i v ňom transformáciu z monarchie na republiku uskutočňujú liberáli a sociálni demokrati).

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko si formuje svoju subjektivitu

V slovenskom pohybe nepochybne dominantnú rolu hrá vymanenie sa z uhorského rámca a jedinou cestou je spojenie s Čechmi. To definitívne fixujú už požiadavky z prvomájového Liptovského Mikuláša 1918 a potom aj Martinská deklarácia.

V tom sú konzervatívci, národniari a sociálni demokrati zajedno, ale vedome sa s republikanizmom, s jeho demokratizmom a civilitou stotožňuje iba slovenská sociálna demokracia pod vedením Emanuela Lehockého.

Tohto zabudnutého muža, ktorý mal však rozhodujúci vplyv, že sa Martinská deklarácia stotožňuje s demokratizmom v masarykovskom zmysle. To nedocenenie Martinskej deklarácie spomína prezident Pellegrini oprávnene. Je to skutočne dokument moderného myslenia.

Nadväzuje na motívy, ku ktorým sa americký prezident Woodrow Wilson postupne dopracoval v priebehu posledného roku vojny, keď na stole ležala otázka nového svetového poriadku: ktorý si chcel robiť ambície na mierovú koexistenciu a na demokratizáciu sveta vrátane dekolonizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Deklarácia explicitne odsudzuje „stredovekú feudálnu sústavu“; deklaruje zrušenie zväzku s Uhorskom – ale to znamená, že zároveň deklaruje novú, slovenskú subjektivitu, ktorej legitimita je daná práve wilsonovským konceptom „sebaurčovacieho práva“ národov.

Aby sme tomu jasnejšie rozumeli, lebo dnes sa nám to môže zdať samozrejmosťou: bolo tým zrušené tzv. historické právo, ktoré legitimizovalo rodové, dynastické práva na panovanie alebo odvodzovanie práva na existenciu národa z historických zdrojov. A právo tak prechádza na národy, tie sa stávajú subjektom práva z vlastnej vôle, teda z práva na sebaurčenie.

Samozrejme, subjektivita národa musí by spredmetnená v nejakej reprezentácii: a tak Martinská deklarácia ustanovuje Slovenskú národnú radu.

SkryťVypnúť reklamu

Iba pripomínam, že deklaranti, reprezentanti vlastne všetkých vtedy existujúcich politických strán, tak robia bez toho, aby vedeli, že dva dni predtým vyhlásil vznik česko-slovenského štátu Národný výbor v Prahe. A iba mimochodom, ku teritoriálnej subjektivite nového štátu sa dospelo definitívne až v druhej polovici roku 1920).

Organický národ, geopolitika a vojna

V stredoeurópskom priestore nemala do dôsledkov dovedená idea civility a demokratizmu šancu. Okolité štáty sa samy chápu ako národné, aj ČSR chce byť národným štátom a tak koncepcia, ktorú by som nazval „organická“ prevládla: Národ pochopený a pestovaný ako organizmus, zjednotený spoločným pôvodom a rečou, je to, čo vytvorilo základ tak čechoslovakizmu, ako aj klérofašizmu.

Tento organicizmus (chápaný priam biologicky, prírodne) zmenil občianske čechoslováctvo na štátom sankcionovaný etnický čechoslovakizmus, ktorý sa stal základom československého nacionalizmu. (Áno, tomuto javu venujú historici pramalú pozornosť, ale zásadne určoval históriu krajiny počas celých 70 rokov).

SkryťVypnúť reklamu

A tak Beneš, ako aj hlasisti vedome stáli na tomto koncepte organického národa, tentoraz československého. A rovnako organicistická je slovenská koncepcia práve od toho momentu, keď dominanciu po sociálnych demokratoch získava v národných otázkach klerikálna ľudová strana. Od Hlinku cez Tuku, Tisa až po Polakoviča.

Národ je tu organická, až biologická danosť od dávnoveku a duchovnú náplň mu vtláča viera, samozrejme, katolícka. Tak je národ spojený aj s Bohom.

Boh tu zostúpil z piedestálu univerzálneho Dobra, aby posvätil národ - samozrejme ten náš - osobitosťou a géniom národa, ktorý ho dvíha nad národy iné. To už nie je Boh viazaný univerzálne na dušu človeka, nie, je to Boh spojený s temnou dušou národa a je Bohom, len pokiaľ je v tomto spojení.

SkryťVypnúť reklamu

Tento boj dvoch organicky poňatých národov, československého a slovenského spôsobil nedotvorenosť českého národa a dotváranie slovenského národa v rámcoch temného národného klerikalizmu; alebo ako sa bol raz vyjadril Rúfus, že sme cestu k národnej svojbytnosti mali vždy poznamenanú regresom.

Áno, Česi ústavným čechoslovakizmom uzavreli priestor politickej konštitúcie slovenského národa, ale zabezpečením priestoru pre jeho existenciu a rozvoj jeho atribútov (jazyk, školstvo, administratíva, fixné hranice a územné formy správy) spustili nezastaviteľný emancipačný proces. Ten vo svojich dôsledkoch vyústil do autonómie, potom slovenského štátu, za ďalších 25 rokov k federácii a zasa za štvrťstoročie do samostatnej Slovenskej republiky.

Idea Česko-slovenska a EÚ

Už dvadsať rokov sme Slováci a Česi súčasťou EÚ. Súštátia, ktoré stelesňuje práve republikánske princípy, civilitu, antiklerikalizmus, vládu zákona. A mier! Ako poučenie z hrôz druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Málo si uvedomujeme, že je to obrovské úsilie prekonať práve onú národnú geopolitiku, ktorá nás vždy doviedla k vojne. Trvalý mier znamená prekonať práve geopolitiku dovnútra, medzi všetkými štátmi Únie. Aby to nezostala iba utópia, podobná tej Česko-slovenskej, je potrebné prekonať národno-etnickú identitu: ale to nejde jej potlačením.

Jediný spôsob je jej rozšírenie: o identitu európsku, o európske občianstvo. Fixované ústavne. Pokojne môžem byť Skaličan, Záhorák, Slovák a Európan. S plným vedomím, že práve európanstvo mi môže definitívne garantovať, že ma nikto o moje skaličanstvo, záhoráctvo či slovenskosť nemôže násilne obrať.

Že sa B-akcia, pogrom, vysídľovanie, zbavovanie občianstva, územný revizionizmus a iné dôsledky geopolitiky už nezopakujú. Aby sa pôvodná idea, na ktorej vznikala pred 106 rokmi slovensko-česká štátnosť, napokon naplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 740
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 053
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 987
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 648
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 465
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 866
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 624
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Najmocnejší muži planéty sa usadia okolo jeho rakvy.


12

Ako by mohli zavrieť niekoho, kto by chýbal ľuďom na oboch stranách barikády.


9
Pápež František.

Štátny smútok bude čoskoro treba vyhlásiť aj v súvislosti s našou prírodou.


6
Ilustračné foto.

Ad: Nechcete umrieť hneď? Škoda.


Martin Kultan 2
  1. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  2. Petka Slivková: Ihriská kedysi a dnes
  3. Jozef Varga: Prezident Putin označil Orešnik za jadrovu zbraň, aj keď iba v konvenčnej výbave...
  4. Milan Srnka: KHL-kári v repre sú ako ruský boršč. Nie každému chutia
  5. Eva Gallova: Čerešňa odkvitla, kvety opadali, roznáša ich vietor
  6. Marek Strapko: Čo robil Putin počas pohrebu pápeža Františka?
  7. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  8. Štefan Šturdzík: Dovidenia František.
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 29 121
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 20 176
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 14 154
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 794
  5. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 133
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 5 035
  7. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 578
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 034
  1. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  2. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  3. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  4. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  5. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  6. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  7. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  8. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
SkryťZatvoriť reklamu