Kamarátka svojmu manželovi nedávno odporučila skvelú knihu o výchove, ktorú mala práve rozčítanú. Obom by im pomohla v zlepšení rodičovských zručností, keďže majú malé dieťa.
Jej muž však nezareagoval tak, ako očakávala. Povedal, aby si ju prečítala ona a následne mu prerozprávala najdôležitejšie myšlienky. Nechcelo sa mu s tým strácať čas.
Keby mal existovať učebnicový príklad toho, ako vyzerá mentálna záťaž žien, toto by mohol byť on. Alebo aspoň jeden z nich.
Čo všetko matky držia v hlave?
Skutočnosť, že bremeno starostlivosti o deti, domácnosť a jej organizáciu, ale aj emocionálne potreby ľudí navôkol ťaží najmä ženy, nie je nová. Mentálna záťaž matiek je neviditeľná (a neplatená) práca, ktorá negatívne ovplyvňuje ich duševné zdravie a na pleciach jej nesú v porovnaní s mužmi neprimerané množstvo. Dokumentujú to už mnohé výskumy.
Predstavme si túto záťaž ako rôzne kognitívne úlohy potrebné na riadenie rodiny. Pamätanie si termínov, organizovanie rozvrhov, starostlivosť o emocionálnu pohodu detí a o ich zdravie. Predvídanie. Plánovanie varenia, nákupov, výletov. Všetko to, čo matky neustále držia v hlave.
V neposlednom rade je to aj bremeno zodpovednosti za výchovu. Matka, ktorá chce k výchove svojich detí pristupovať s citom, zodpovednosťou a múdrosťou, si o tom chce čosi naštudovať.
Neznamená to, že otcovia, ktorí si s nadšením doplnia vedomosti, neexistujú, no štatistika Eurostatu z roku 2022, podľa ktorej dve tretiny slovenských mužov neprečítali za rok jedinú knihu, by mohla čosi naznačovať.