Autor je sociológ
Už sa naozaj nepamätám, pri ktorom výročí Novembra to bolo. Kráčal som so synom po ulici, keď pri mne zastavilo auto so zatemnenými oknami. Zo zadného sedadla vystúpil Víťazoslav Moric, v novembrových časoch šéf SNS, a podal mi ruku. Povedal: „Fedor, keď budeš niekde nablízku, navštív ma v môjho podniku“ alebo tak nejako. Ten podnik mal tuším čosi spoločné so zbrojnou výrobou, ale nedal by som za to ruku do ohňa.
Po slovensky bez výnimky
V prvej polovici októbra 2024 sa verejnosť dozvedela, že ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej plánuje sprísniť zákon o štátnom jazyku.
Tesne po novembri 1989 slovenskí národovci našli svoju tému – Zákon o štátnom jazyku. Odvtedy uplynulo dosť rokov, však?
Tu je fragment z mojej knihy Z prvej ruky, ktorá vyšla v roku 1990 a je denníkom vtedajšieho aktuálneho diania. Citujem zovšeobecnené jadro sporu. (Pod označením Koaličiar sa myslí koalícia ponovembrovej moci, v ktorej dominovala Verejnosť proti násiliu.)
Matičiar: Vládna koalícia prostredníctvom svojho návrhu jazykového zákona hádže polená pod nohy slovenčine, Matici slovenskej, slovenskej zvrchovanosti.
Koaličiar: Od chvíle, keď sme si uvedomili, že spoločenská klíma na Slovensku žiada prijatie jazykového zákona, študujeme naše medzinárodné záväzky, platné normy a prax v krajinách s podobnými problémami, ako sú naše. Návrh, ktorý sme odovzdali Slovenskej národnej rade, zodpovedá medzinárodným normám i právam všetkých obyvateľov Slovenska. Pozorne sme si preštudovali aj matičný návrh a prihliadli na všetky jeho použiteľné formulácie.
Matičiar: Oba návrhy však majú odlišnú filozofiu. Sporný je najmä ten odsek koaličného návrhu, ktorý priznáva menšinám právo hovoriť v úradnom styku svojou rečou.
Koaličiar: Aj podľa nášho návrhu je úradným jazykom na celom území Slovenska slovenčina. Možnosť používania jazyka českého alebo jazykov národnostných menšín v tých oblastiach, ktoré menšiny obývajú, nič na tejto skutočnosti nemení. Úradníci jednoducho musia vedieť po slovensky. V prípade, že neovládajú jazyk menšiny, pripúšťa sa použitie tlmočníka.
Matičiar: A kto bude niesť náklady týchto služieb? A ako zabránite, aby pri prijímaní do úradov v zmiešaných oblastiach neboli diskriminovaní Slováci, ktorí neovládajú jazyk menšiny?
Koaličiar: A ako chcete, aby sme sa stali súčasťou civilizovaného sveta, ak nebudeme rešpektovať všeobecne platné normy a ľudské práva?
Matičiar: Čo ma je po civilizovanom svete, ak doma mám byť diskriminovaný?