Autor je holandský spisovateľ, žije v USA
Americký komik Tony Hinchcliffe vyvolal svojimi vtipmi na mítingu Donalda Trumpa v newyorskej Madison Square Garden zopár dní pred americkými voľbami škandál.
Urážal Portoriko („plávajúci ostrov odpadu“), Latinskoameričanov (príliš „veľa z nich ... miluje robenie detí“), černochov (žrúti melónov), Palestínčanov (vrhači kameňov) a veľa ďalších ľudí. Nielen liberáli a ľudia z menšín boli pobúrení.
Dokonca sa predpokladalo, že tento druh bigotnosti uškodí Trumpovým šanciam vo voľbách – Latinskoameričania mali všetci hlasovať za Kamalu Harrisovú. Ale ak aj Hinchcliffov štýl humoru Trumpovi nepomohol, určite mu neublížil: 46 percent hispánskych voličov hlasovalo za Trumpa.
Hinchcliffe, 40-ročný rodák z drsnej časti Ohia, ktorý teraz žije v Texase, si užíva, keď môže ľudí šokovať. Jeho vystúpenia sú známe ako insult comedy, v preklade niečo ako kabaret urážok. Grilovanie celebrít aj ľudí z publika je základom jeho humoru.
Spojené štáty majú bohatú tradíciu tohto druhu zábavy. Hinchcliffe obdivuje legendárneho židovského komika Dona Ricklesa, ktorý zomrel v roku 2017.
Rickles, ktorého označovali aj za obchodníka s jedom, urážal všetkých – Talianov, Poliakov, černochov, židov aj svojich priateľov medzi celebritami vrátane Franka Sinatru a Deana Martina, a aj seba samého. Vďaka požmurkávaniu, ktorým sprevádzal svoje poznámky, ich však málokto bral ako urážky.
Sloboda byť bigotný
Omnoho ostrejší a kontroverznejší ako Rickles bol Lenny Bruce, stand-up komik, ktorý zámerne používal nadávky a urážky, aby poukázal na pokrytectvo spoločnosti, ktorá vyžadovala korektnosť v slovách, ale tolerovala rasovú diskrimináciu, policajné násilie a politickú korupciu.