Zdvíhajú ťažké váhy, boxujú, zápasia a vzájomne sa vyzývajú na súboje. Fajčia drahé cigary a pijú drahý alkohol a vozia sa v ešte drahších autách. Jedia najmä mäso a uťahujú si z tých, čo aj z ekologických dôvodov preferujú rastlinnú stravu. Rovnako tak však zosmiešňujú ďalšie skupiny, ktoré sa im dostanú do zorného poľa. Najviac to od nich schytávajú ženy.
Muži, ktorí samých seba oslovujú velikášskymi menami a prezývkami ako king, boss alebo rôznymi šľachtickými titulmi, už zhruba dekádu zaplavujú on-line priestor a vytvárajú takzvanú manosféru. Ide o voľné, ale zároveň dôkladne prepletené spojenie najrôznejších webov, podcastov, blogov, vlogov, fór a účtov na sociálnych sieťach, ktoré vyzdvihujú mužov a maskulinitu.
Ak sa o nej doteraz hovorilo, bolo to najmä v súvislosti s negatívnym vplyvom na chlapcov a mladých mužov či o šírení mizogýnneho obsahu. Len v posledných rokoch sa začalo hovoriť o tom, že za okázalým bohatstvom najväčších hviezd manosféry nie je len drina a pot, ale aj pyramídové podvody, kriminálna činnosť a vykorisťovanie.
Americké voľby však naplno ukázali, aký vplyv má manosféra na politiku. Aj vďaka jej podhubiu sa totiž do verejného priestoru dostáva čoraz viac populistov, extrémnej pravice a antisystémových celebrít. Je to väčší problém, ako sa na prvý pohľad zdá.
Po tridsiatke treba ženám rátať roky ako psom
Ocitnúť sa v tomto bizarnom svete alfasamcov, večných víťazstiev a nekonečného bohatstva nie je vôbec zložité. Stačí, ak ste chlapec z generácií Y či Z a založíte si účet na niektorých štandardných sociálnych sieťach. Podľa írskej štúdie z apríla tohto roku stačí chalanom byť na TikToku doslova pár minút a algoritmus začne podsúvať mizogýnny obsah.
V našom prostredí je to napríklad Filip Sulík, podľa ktorého by sa ženám po tridsiatke mali roky rátať ako psom, ktorý banalizuje znásilnenia a ktorý má evidentnú pasiu v šikanovaní žien, čo vystupujú v rôznych reality šou.