Onedlho sa možno na tomto mieste dočítate: Oprava: V texte bla-bla-bla z dňa 15. 7. 2025 sme uviedli, že Robert Fico podľa vlastných slov vedie krajinu do pekla na veľkom bielom koni. No správne malo byť, že štát nikdy neprosperoval lepšie, hoci najviac mu škodia krvilační bastardi a mimovládky. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Na takúto absurditu by celkom stačilo prijať návrh novely zákona o publikáciách a sny Roberta Fica sa splnia. Podľa tohto návrhu, ktorý už schválila vláda, stačí, ak politik požiada o uverejnenie opravy – nemusí preukazovať, že má pravdu. Môže však vyhlásiť, že skutkové tvrdenie bolo nepravdivé a jemu to spôsobilo ujmu na cti. Neuverejnenie opravy môže privodiť pokutu 15-tisíc eur.
Ešte šťastie, že s vybranými médiami vláda a koalícia nekomunikujú, však? To bol len žartík a na túto tému azda posledný. (A predsa: dá sa ešte baviť aj na tom, že možno jediný, kto je dnes schopný premiérovi zabrániť v takomto potlačení slobody slova, je Rudolf Huliak, starosta Očovej.)
Vecný konflikt? Kiežby
Robert Fico – tak ako predtým Igor Matovič – sa úprimne nazdáva, že ho novinári nenávidia. Explicitne napríklad zapochyboval aj o tom, že mu prajú skoré uzdravenie.
Je to tak preto, lebo on nenávidí novinárov, takže si nevie predstaviť, že by tento vzťah nebol vzájomný. A už vôbec by nepochopil, že novinár práveže nemôže cítiť k nijakému politikovi ani nenávisť, ani lásku, ani žiadnu emóciu tohto typu, lebo by mu to zahmlilo úsudok. Samozrejme, môžu sa mu bridiť konkrétne politické počiny. Napríklad budovanie autoritárskeho režimu sa priamo musí hnusiť každému demokraticky zmýšľajúcemu človeku. A rovnako samozrejme: novinári majú pocity, ale chápu, že s nimi musia pracovať.
A zároveň platí, že všetci politici aj političky prinajmenšom občas cítili ťažký diskomfort z novinárskej činnosti. Prinajmenšom sa cítili novinármi nepochopení, a teda ukrivdení.
Je to tak úplne v poriadku, je to zákonité a je to tak preto, lebo verejná kontrola nie je príjemná zo samotnej podstaty veci. Podobne to občas cítili aj iné verejne pôsobiace osoby, trebárs generálny prokurátor, sudcovia a podobne. Také menej oslnivé postavy justície rovno obviňovali médiá, že zapríčinili nízku dôveryhodnosť slovenských súdov.