Autor je predseda Banskobystrického samosprávneho kraja
Zdravotníctvo je v kríze, sú toho plné médiá, je to podľa prieskumov jedna z vecí, ktoré ľudí najviac ťažia.
Napriek pozornosti, ktorá sa zdravotníctvu venuje, sa stále obchádza najväčší slon v miestnosti, ktorého tu máme. A ten sa volá kritický nedostatok lekárov v ambulantnom sektore.
Zo zákona máme definovanú minimálnu sieť ambulancií. V prípade pediatrov má túto minimálnu, zdôrazňujem minimálnu sieť naplnenú celú sedem okresov na Slovensku.
Len v našom kraji chýba do tejto minimálnej siete 25 pediatrov a v piatich okresoch je situácia vyslovene kritická. V dvoch okresoch táto kapacita nie je ani polovičná, takže dostať sa s dieťaťom k lekárovi je naozaj komplikované. To hovorím len o našom kraji.
Keď prejdem k sieti všeobecných lekárov pre dospelých, je to veľmi podobné.
Podľa oficiálneho materiálu ministerstva zdravotníctva zo sektora do roku 2027, čo je o dva roky a jeden mesiac, odíde z dôvodu vysokého veku 600 všeobecných lekárov a 350 pediatrov.
„Väčšina okresov začne mať významný problém so zabezpečením dostatočnej kapacity s možným ohrozením dostupnosti zdravotnej starostlivosti v porovnaní so súčasným stavom. Kapacitná priepustnosť vo väčšine okresov klesne pod minimálnu cieľovú hodnotu 75 percent. Bude to následkom poklesu kapacity tak v roku 2025, ako aj na konci obdobia predikcie (rok 2037) o 36 percent všeobecné lekárstvo, v prípade primárnej pediatrie o 60 percent. Pre lepšiu ilustráciu ide o pokles z 2156 všeobecných lekárov pre dospelých (2020) na 1372 v roku 2037 a z 1056 primárnych pediatrov (2020) na 434 primárnych pediatrov v roku 2037,“ píše sa v ministerskom materiáli.
Pripomínam, že všetci si želáme zvyšovať vek dožitia, čo znamená, že počet starších ľudí bude pribúdať (vrátane chorejších). A ak dnes chodíte s deťmi k lekárovi, asi si viete predstaviť, ako to bude vyzerať v pediatrických ambulanciách.
O lekároch špecialistoch škoda rozprávať, pretože niektoré sektory sú v kritickom stave už dnes.
Podľa nedávneho porovnania sú pohotovosti na Slovensku najvyťaženejšie v EÚ. K tomu mám pár poznámok. Od prvých návrhov reformy zdravotníctva my z BBSK kričíme, že tak pre kapacitu nemocníc, rovnako pre kapacitu pohotovostí je absolútne kľúčový fungujúci ambulantný sektor. Keď bude dostupná ambulantná starostlivosť, ľudia budú oveľa menej končiť v nemocniciach aj na pohotovostiach, pretože fungujúce ambulancie sú schopné vyriešiť až 80 percent všetkých zdravotných ťažkostí obyvateľstva.
Nerozumiem, prečo toto nie je hlavný cieľ akejkoľvek reformy ktorejkoľvek vlády, hoci to velí zdravý rozum aj odborníci, aj prevádzkovatelia ako napríklad my.
Postavme už veci z hlavy na nohy a riešme v zdravotníctve to, čo najviac horí. Napríklad v našom kraji v posledných rokoch otvorili deväť nových krajských ambulancií, hoci to nie je naša zodpovednosť ani primárna kompetencia, ambulancie sú v prvom rade zodpovednosťou štátu a rovnako poisťovní.
Nesmú sa z toho vykrúcať a zapodievať sa len tým, čo im vynáša najviac peňazí. A rovnako my nesmieme pripustiť, aby sa verejná debata o zdravotníctve točila len okolo konšpirácií, plochých zemí a večnom naťahovaní sa o platy. Tak sa totiž nepohneme vôbec nikam.
Ako svetielko nádeje vnímam podanú ruku nového ministra zdravotníctva Kamila Šaška s ktorým sme sa dohodli na expresnom zriadení legislatívnej skupiny na ministerstve zdravotníctva zameranej na bezodkladné prijatie ďalších potrebných zmien v zákonoch.
Verím, že tento záväzok naplní a vo svojej funkcii zotrvá dlhšie ako jeho predchodcovia. Pacienti to zúfalo potrebujú.