Autor je teológ a spisovateľ
V plebejskej verzii slovenských dejín, produkte komunistickej propagandy, ktorej cieľom bolo urobiť z nás všetkých bezvládne bábky histórie a ideológie, sme sa rozišli so všetkým, čo by len trochu pripomínalo osobný vzťah k svetu.
Zo šľachtických vzorov a spôsobov správania, napríklad ochoty chrániť vlasť proti tureckému záboru, obetovať sa, neostalo nič. Výsledkom je nevôľa a nechuť istých skupín obyvateľstva prejaviť aspoň drobnú sympatiu a pochopenie pre brániacu sa Ukrajinu.
Tieto reakcie však nesúvisia iba s historickými zvykmi a vierou, že najlepšie je do ničoho sa nemiešať, ale so stratou základnej hodnoty cti, ktorú aj v historických prameňoch nachádzame vo všetkých možných prostrediach a sociálnych skupinách.
Pri pohľade na Fica vidím Goliana a Viesta
Zatiaľ čo sa minulosť vyznačovala vypätou formou chápania cti až do takej miery, že európske krajiny postupne, aby zabránili decimovaniu vlastného obyvateľstva v súbojoch, ako o tom svedčia dve vynikajúce parížske výstavy v Múzeu Victora Huga a v Múzeu armády, sa od istého času, keď začalo chápanie národného a spoločného záujmu prevažovať nad osobnou urážkou, sústredili na kolektívnu česť.
Kolektívna česť už nemá priamu väzbu na starú šľachtickú urážlivosť a vzťahovačnosť, ktorá viedla po každom druhom spoločenskom vtipe k súboju, ale, naopak, urobila zo cti novú, republikánsku hodnotu postavenú na lojálnosti k celku a chápaní spoločnosti ako nositeľke cností.
Cťou sa teda rozumie zmes rozhodnosti, neústupnosti zo zásad, schopnosť jasnozrivo a nevypočítavo robiť také politické a verejné rozhodnutia, ktoré sa nepodobajú ani na anekdotické urážky končiace sa vyprosovaním si súboja do prvej kvapky krvi, ale ani na cynické šmelinárstvo s vlastnou identitou.
Slovenské a stredoeurópske polia a háje sú posiate hrobmi a pamätníkmi ľudí, ktorí v mene vyššej, spoločenskej cti padli pri obrane vlasti, pri obrane hodnôt, s ktorými si vlasť spájali alebo jednoducho preto, že nemohli inak.
Slovenskú historickú česť opakovane zachraňovala generalita. Trojica generálov Štefánik, Viest, Golian a tisíce odvážnych mužov a žien, ktorí neustúpili, nezľakli sa a bojovali za to, čo je podstatou cti.