Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Strecha nad hlavou je jeden z najdôležitejších problémov, aké musíme v živote riešiť. Slováci minú až štvrtinu výplaty na bývanie, energie a súvisiace náklady. Hypotéka či nájom ovplyvňujú rodinný rozpočet najmä ľudí v mladšom a strednom veku ako máločo iné.
Spoločensky sú dôležité nielen ceny, ale aj typ dostupných nehnuteľností. Podľa medzinárodných štúdií je napríklad pôrodnosť výrazne vyššia, ak páry bývajú vo väčších bytoch a rodinných domoch a, naopak, klesá, ak mladí ľudia žijú dlho s rodičmi; a to nielen kým s nimi zostávajú, ale celoživotne.
Ak je bývanie vo veľkých mestách veľmi drahé – ako napríklad dnes v Bratislave –, pomáha to študentskej a absolventskej emigrácii.
Bývanie zaujíma politikov menej ako vlky
Nehnuteľnosti majú zásadný makroekonomický a politický rozmer. Celosvetovú finančnú krízu v rokoch 2008 až 2009 vyvolal prepálený americký trh s úvermi na bývanie a jeho následný krach. Takéto korekcie majú na spoločnosť oveľa výraznejší vplyv ako bežné recesie. Dôsledky pre bežných ľudí trvajú dlhšie, sú bolestivejšie a radikalizujú nemalú časť obyvateľstva.
Aj keď má vzostup Donalda Trumpa viacero faktorov, je pravdepodobné, že bez tejto krízy by sa nikdy nebol stal prvýkrát prezidentom. Nezvládnutie situácie v Amerike malo následky tisíce kilometrov za oceánom – napríklad zásadný skok v neznášanlivosti voči menšinám sme zaznamenali práve počas tejto krízy, ktorá priniesla nezamestnanosť i pokles príjmov.
Slovensko navyše v oblasti bývania zaostáva. Sme na špičke európskeho rebríčka vo všetkých dôležitých kategóriách. Bijeme sa s Poľskom a Rumunskom o prvenstvo v kategórii najmenší počet izieb na človeka. S Čechmi súťažíme o to, kto má v porovnaní s platmi najdrahšie bývanie – minimálne v hlavnom meste. A do tretice, s Chorvátmi a Grékmi vedieme top trojicu „mamahotelov“, teda do akého veku bývajú mladí ľudia s rodičmi.
Takto by sa dalo pokračovať, ale pointa je zrejmá – bývanie je veľmi dôležité a situácia na Slovensku predstavuje objektívny problém. V rámci domácej politiky však ide o druhoradú tému.
Samozrejme, každý papaláš verbálne podporuje viac bytov pre mladé rodiny (a svetový mier). Z hľadiska naliehavosti tónu a razantnosti riešení sa bytová otázka zaraďuje ešte aj za meškanie vlakov a ďaleko za odstrel vlkov.