Autor je riaditeľ Amnesty International Slovensko
Počas decembra 1948 prijala OSN dva zásadné dokumenty, ktoré mali navždy zmeniť svet: 9. decembra Dohovor o zabránení a trestaní zločinu genocídy a 10. decembra Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.
Onedlho si tieto zásadné výročia pripomenieme. Dôvod na oslavu však nemáme. Ľudské práva sú porušované, dvojaký meter a dešpekt voči medzinárodným inštitúciám je rozšírený a rozleptáva zvyšky systému založeného na dodržiavaní medzinárodného práva. Zodpovednosť nesú všetky štáty, ale najviac tie najmocnejšie.
Jeden z najtragickejších príkladov zlyhania medzinárodného spoločenstva sa už viac ako rok odohráva v Pásme Gazy, kde Izrael pred rokom rozpútal genocídu Palestínčanov. Všetky štáty majú povinnosť okamžite konať, aby zločiny Izraela zastavili.
Dôkazy o genocíde sme predstavili dnes (5. decembra) vo výskumnej správe s názvom „Máte pocit, akoby ste boli menejcenní ľudia“: Izraelom páchaná genocída Palestínčanov v Pásme Gazy.
Z rozsiahleho výskumu vyplýva, že Izrael spáchal tri z piatich zakázaných činov definovaných v Dohovore o genocíde: usmrtenie, spôsobenie ťažkých ublížení na tele alebo duševných porúch a úmyselné uvedenie Palestínčanov do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť ich úplné alebo čiastočné fyzické zničenie.
V takmer 300-stranovej výskumnej správe predstavujeme podrobnú analýzu a závery o jednotlivých činoch zakázaných podľa Dohovoru o genocíde vrátane zásadného komponentu, a to preukázania, že Izrael spáchal tieto zakázané činy s úmyslom zničiť čiastočne alebo úplne Palestínčanov.
Analyzovali sme pritom celkový vzorec konania Izraela, dehumanizujúce a genocídne vyhlásenia izraelských vládnych a vojenských predstaviteľov a ďalšie súčasti izraelskej vojenskej kampane v Pásme Gazy. Pritom sme brali do úvahy aj kontext izraelského režimu apartheidu, neľudskej blokády pásma Gazy a nezákonnej 57-ročnej vojenskej okupácie palestínskeho územia.
Identifikovali sme opakujúci sa vzorec útokov, ktoré nerozlišovali medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi, ako aj cielených útokov na civilné osoby a objekty navrhnutých tak, aby viedli k vysokému počtu obetí a zranení civilného obyvateľstva.
Zdokumentovali sme úmyselné vytvorenie doslova smrtiacich životných podmienok v Gaze, ktorými Izrael krok za krokom cez poškodzovanie a ničenie nevyhnutnej infraštruktúry, cez opakované svojvoľné a mätúce hromadné príkazy na „evakuáciu“ a v neposlednom rade cez kruté škrtenie prísunu humanitárnej pomoci odsúdil populáciu Gazy na nepredstaviteľné utrpenie a pomalú smrť.
Lebo Hamas
Nepochybne, časť kritiky našej správy bude zahŕňať argument, že konanie Izraela je zamerané „len“ na zničenie Hamasu, nie na úmyselné zničenie Palestínčanov. Túto možnosť sme v našej správe preskúmali.
Či už Izrael považuje zničenie Palestínčanov za nástroj na zničenie Hamasu, alebo za prijateľný vedľajší efekt pri jeho zničení, takéto vnímanie Palestínčanov a Palestínčaniek ako nehodných pozornosti a odstrániteľných je samo osebe dôkazom genocídneho úmyslu.
Treba tiež zdôrazniť, že genocídu páchanú Izraelom nemožno ospravedlniť krutými zločinmi, ktoré spáchali 7. októbra 2023 ozbrojenci Hamasu a ďalších palestínskych skupín v Izraeli. Nebol to bianko šek pre Izrael.
Rovnako treba zdôrazniť, že alarmujúce dôkazy o zločinnom postupe Izraela v Pásme Gazy nemenia nič na skutočnosti, že branie rukojemníkov predstavuje vojnový zločin a Hamas musí bezpodmienečne prepustiť všetkých civilistov, ktorých do dnešného dňa zadržiava. Predstavitelia Hamasu, ktorí nesú zodpovednosť za útoky zo 7. októbra 2023, musia čeliť medzinárodnej spravodlivosti.
Už sa nesmieme prizerať
Medzinárodné spoločenstvo musí opustiť hanebné vajatanie a začať konať. Potrebujeme zastaviť genocídu, potrebujeme okamžité prímerie.
Prúd zbraní pre Izrael sa musí zastaviť. Štáty musia rešpektovať zatykače na Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, zatknúť ich a vydať Medzinárodnému trestnému súdu.
Ten by mal zároveň zaradiť genocídu na zoznam zločinov, ktoré v súčasnosti vyšetruje v súvislosti so situáciou v Palestíne. V neposlednom rade Bezpečnostná rada OSN musí uvaliť cielené sankcie na tých izraelských štátnych predstaviteľov a predstaviteľov Hamasu, ktorí nesú najväčšiu zodpovednosť za spáchanie zločinov podľa medzinárodného práva.
Komplexnú analýzu a široký zoznam odporúčaní, ktoré sa musia stať realitou, nájdete na www.amnesty.sk.
Reakcia izraelskej pobočky Amnesty International
Izraelská pobočka Amnesty International odmieta správu zverejnenú medzinárodnou organizáciou Amnesty International, ktorá obviňuje Izrael zo spáchania genocídy v pásme Gazy. Vo vyhlásení pre médiá izraelská pobočka uvádza, že niektorí jej členovia obviňujú autorov správy z dosiahnutia „predurčeného záveru“.
Izraelská pobočka tiež zdôrazňuje, že sa na výskume, financovaní ani písaní tejto správy nijako nepodieľala. Uvádza, že „neprijíma tvrdenie, že sa v pásme Gazy preukázateľne odohráva genocída, ani neakceptuje závery správy.“ Napriek tomu však Amnesty International Izrael uznáva, že „rozsah zabíjania a ničenia, ktoré vykonáva Izrael v Gaze, dosiahol hrozivé rozmery a musí byť okamžite zastavený.“ Dodáva však, že podľa nej tieto udalosti „nespĺňajú definíciu genocídy, ako ju presne stanovuje Dohovor o prevencii a trestaní zločinu genocídy.“ Hoci izraelská pobočka odmieta obvinenie z genocídy, zároveň tvrdí, že činy Izraela v Gaze „vzbudzujú podozrenie na rozsiahle a vážne porušenia medzinárodného práva a zločiny proti ľudskosti.“ Vyjadruje potrebu podniknúť kroky na okamžité ukončenie vojny v Gaze, ktorú vyvolal teroristický útok Hamasu zo 7. októbra 2023 na juhu Izraela.
Vyhlásenie Amnesty Izrael taktiež kritizuje dvojaké štandardy organizácie Amnesty International voči Izraelu a Hamasu. „Objavili sa tvrdenia, že masaker spáchaný Hamasom 7. októbra aj následný izraelský útok na Gazu predstavovali genocídu alebo pokus o genocídu,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Je nevyhnutné a správne tieto obvinenia vyšetriť a zabezpečiť, aby štandardy na preukázanie úmyslu spáchať genocídu boli univerzálne a konzistentné pre všetky strany, ako aj v iných prípadoch vo svete, kde sa objavia podobné obavy.“ V samostatnom vyhlásení, ktoré získali noviny Haaretz, niekoľko členov Amnesty Izrael a židovskí členovia Amnesty International kritizujú správu za „umelú analýzu“ situácie v pásme Gazy.
„Od začiatku bola správa v medzinárodnej korešpondencii označovaná ako ‚správa o genocíde‘, a to ešte v čase, keď bol výskum v počiatočných fázach,“ citujú členov Amnesty noviny Haaretz. „Toto jasne naznačuje zaujatý prístup a tiež vytvára ďalšie skreslenie: predstavte si, aké ťažké je pre výskumníka mesiace pracovať na správe s názvom ‚správa o genocíde‘ a potom dospieť k záveru, že ide ‚len‘ o zločiny proti ľudskosti,“ dodávajú. „Podobné predurčené závery nie sú bežné v iných vyšetrovaniach Amnesty International.“ Spoločné vyhlásenie ďalej obviňuje správu, že bola „motivovaná túžbou podporiť populárny naratív medzi cieľovou skupinou Amnesty International,“ a vyzýva organizáciu, aby „kriticky prehodnotila pracovné postupy a metodológie, ktoré viedli k publikovaniu tejto chybnej správy.“