Milé čitateľky, milí čitatelia,
Slovensko ešte nie je v stave, v akom je Maďarsko Viktora Orbána. V poslednom období častejšie odznievajú podobné hodnotenia toho, čo sa deje na Slovensku v oblasti slobody médií, právneho štátu a útokov na občiansku spoločnosť. Fakticky je táto poznámka správna.
Robert Fico za rok nestihol vybudovať takú masívnu propagandistickú mašinériu s približne päťsto médiami pod vplyvom ministra propagandy Antala Rogána. Nedokáže a ani si nemôže dovoliť ignorovať médiá, ako to robí Orbán. Smer zatiaľ nie je schopný tak systematicky odkláňať štátne peniaze pre spriaznených oligarchov, ako to vie Fidesz. Slovensko zatiaľ nemá úrad na ochranu suverenity, ktorý má právomoci používať tajné služby na zastrašovanie, šikanovanie a odpočúvanie nepriateľov režimu.
Mnohé z Orbánových vynálezov skazy demokracie Fico ešte len študuje a ak bude mať priestor, bezpochyby po nich siahne.
Zároveň má takáto poznámka aj viacero problémov: nikto nikdy netvrdil, že za rok sa staneme Maďarskom. Zároveň používanie Maďarska v rámci Európskej únie ako ukazovateľa na opodstatnenie znepokojenia je krátkozraké až alibistické. Ak je ničenie plurality médií, rozkrádanie štátnych zdrojov a únos demokratických inštitúcií na takej úrovni ako v Maďarsku, už je neskoro na korekcie.
Uvediem jeden príklad: keď sa pripravoval Európsky akt o slobode médií, samotní gestori zákona naznačovali, že zákon má byť „prevencia“, aby sa mediálna situácia v ostatných krajinách Európy nedostala na úroveň Maďarska. Zároveň priznávali, že situáciu slobodných médií v Maďarsku pravdepodobne nezlepší.
Argument s Maďarskom by nemali používať zahraniční diplomati alebo predstavitelia medzinárodných inštitúcií ako ospravedlnenie na prípadné vyčkávanie, ako to nakoniec dopadne, ako ďaleko zájde Fico, alebo na tolerovanie stavu, ktorý je v protiklade s hodnotami Únie a zasahuje mnohých občanov na Slovensku.
Toto špeciálne platí na stav slobody médií a tlaky, ktoré na ne vládna koalícia vyvíja.
„Sloboda médií na Slovensku je čoraz viac ohrozovaná a vyžaduje si okamžitú pozornosť a konkrétne kroky na jej ochranu,“ zhodnotila stav na Slovensku koalícia medzinárodných organizácií pre ochranu slobody médií, ktorá navštívila krajinu 25. a 26. novembra v rámci misie solidarity.
Slovenská vláda, ktorá je členom Koalície pre slobodu médií, iniciatívy založenej v roku 2019 s päťdesiatimi členskými štátmi, má zodpovednosť, aby vytvárala bezpečné a podporné prostredie pre médiá a novinárov. „Namiesto toho však dochádza k oslabovaniu právnej ochrany slobody médií, pričom narastá nepriateľská atmosféra voči novinárskej obci,“ hovoria odborníci.
Podľa misie vedenej Medzinárodným tlačovým inštitútom (IPI) kroky vlády predstavujú vážnu výzvu pre celú Európsku úniu – najmä v súvislosti s novými legislatívnymi iniciatívami, ako je Európsky akt o slobode médií. „Dodržiavanie medzinárodných a európskych štandardov pre slobodu prejavu je kľúčové na zvrátenie tohto znepokojujúceho vývoja,“ napísali vo svojom vyhlásení.
Správa organizácie zahŕňa hrozbu ovládnutia médií, vývoj v RTVS a tlaky na súkromnú Markízu. Legislatívne návrhy, ktoré vyprodukovala súčasná vláda, naznačujú snahu šikanovať novinársku obec.
Nie sme Maďarsko, ale vláda Slovenska sa správa, akoby vládla v Maďarsku a akoby jednoznačne chcela docieliť tento stav. Máme slobodné nezávislé médiá, ale tie existujú nie vďaka „normálnosti“ prostredia, ale napriek jeho nenormálnosti.
Čítajte: Sloboda médií na Slovensku je v ohrození, upozorňuje Medzinárodný tlačový inštitút
Krčmová oslava
Nebolo to nič nečakané. Na Slovensku je to viac ako rok bežný jav: premiér Robert Fico na tlačovej konferencii rozhadzoval rukami a nadával na médiá. Tentoraz to urobil po schválení kľúčového zákona, ktorý zasiahne do života mnohých občanov, namiesto vysvetľovania, čo rozpočet pre nich znamená. Vraj pre médiá sa zdá, že na Slovensku nič nefunguje a všetko sa rozpadá, napríklad aj jeho vládna koalícia.
Napriek tomu, že obraz Fica útočiaceho a červeného od zlosti poznáme, mali by sme sa predsa len pozastaviť pri tom pohľade do jeho mentálneho sveta. Vyzýva občanov, aby neverili médiám. Tentoraz už ani nešpecifikuje, ktorým presne, ako býva jeho zvykom, lebo zoznam médií, ktoré si všimli, že jeho koalícia chorľavie, by bol pomerne dlhý na nenávistné rapovanie.
Čítajte: Akoby si Fico a Danko len odskočili z krčmovej oslavy
Vojna v polícii
Nie je to úspešný seriál na komerčnej televízii ani dokument na Netflixe, aj keď vojna policajtov a ďalších bezpečnostných zložiek štátu by takýto seriál naplnila. Bolo by tam všetko: vydieranie, nátlak, zneužívanie moci.
Kolega Matúš Burčík sa pozrel na súdny proces s bývalým policajtom Petrom Kovaříkom, ktorý odhaľuje skutočné pozadie tejto vojny. Jeho kauza pripomína príbeh bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa stal prvou hlavou štátu odsúdenou za trestný čin.
Oba prípady vychádzajú z toho, že keď boli Kiska a Kovařík v úrade, stali sa nepohodlnými pre ľudí napojených na Smer. Burčík v piatich bodoch vysvetľuje, prečo je proces s Kovaříkom pre pochopenie vojny policajtov dôležitý.
Čítajte: Na súde sa ukazujú dôkazy o vojne policajtov. Prečo sa verejnosť už celú pravdu nedozvie
Liečba alebo zbytočná bolesť?
Moje kolegyne Michaela Žureková a Soňa Jánošová sa rozprávali s viacerými ženami o skúsenostiach s laktačnými poradkyňami z Mamily. Z týchto svedectiev vyplýva, že odporúčajú strihať podjazykové uzdičky priam rutinne. To aj napriek tomu, že o efektivite tohto zákroku pri dojčení neexistujú jednoznačné vedecké dôkazy.
Hovoria, že ide často o jedno z prvých odporúčaní, ako zlepšiť dojčenie. Poradkyne zároveň rovno dávajú tipy na konkrétne ambulancie, kam matky s deťmi posielajú. Prečo môže byť takýto postup problematický a nie v záujme matky a dieťaťa?
Čítajte: Rutinne a často zbytočne. Prečo laktačné poradkyne z Mamily odporúčajú podstrihávanie jazyka?
Ikonická značka narazila
Rakúska značka motoriek KTM prechádza ťažkým obdobím. Po rokoch blahobytu sa prepadla do hlbokých strát. Zamestnanci nedostanú novembrové mzdy ani vianočné odmeny a vo fabrikách sa začne prepúšťať.
Kolega Jozef Tvardzík vám vyrozpráva, ako sa mohlo stať, že po úspešnom príbehu najväčší výrobca motoriek požiadal úrady o reštrukturalizáciu.
Čítajte: Dlhujú dve miliardy, tisíce bicyklov museli rozdať. Deväťdesiatročná značka čelí bankrotu
Kristína a Denzel
Kristíne Kúdelovej mnohí závidia, že sa môže rozprávať s filmovými hviezdami. Keď pochopia, že za rozhovorom je tvrdá príprava a snaha v krátkom čase položiť čo najzaujímavejšiu otázku, ktorá roztopí aj hviezdu a tá sa rozhovorí, tak už nebudú závidieť, len si užívať rozhovor.
Denzel Washington sa dokonca rozhovoril aj o svojom tele: „Posledné roky sa mi vôbec nepáčilo, čo som videl v zrkadle. Zdalo sa mi nemožné, aby som v takom stave mohol odovzdať to, čo sa patrí.“
Čítajte: Denzel Washington hovorí aj o svojej premene: Už sa mi nepáčilo to, čo som videl v zrkadle
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME