Autorka je spisovateľka
Niektoré veci sa nám zdajú také samozrejmé, že nemáme dôvod nad nimi premýšľať. Napríklad, že svoju nahotu zahaľujeme rôznorodým šatstvom, v kuchyni nám visí utierka, v kúpeľni uterák i osuška. Večer si potom líhame do postele povlečenej plachtou a zakrývame sa perinou vloženou do nejakej pocitovo i vizuálne príjemnej obliečky.
Americká novinárka a bádateľka Virginia Postrelová sa nad tým všetkým zamyslela a v spolupráci s množstvom odborníkov napísala vskutku zaujímavú knihu Předivo civilizace s podtitulom Jak textil utvářel svět (Host, Brno 2024).
Možno by ste čakali, že jej publikácia bude výlučne historickým exkurzom, ale s textilom je pevne zviazaná aj genéza obchodu, technológií, bankových operácií, dômyselnosť matematických výpočtov i chemických objavov a v menovaní ďalších oblastí by sme mohli pokračovať.
Postrelová konštatuje, že náš druh sa jednoducho vyvíjal s textilom. Koniec koncov, ak sme použili slovné spojenie „pevne zviazaná“, je to len ďalší dôkaz, ako svet textílií prenikol aj do nášho jazyka.
Niečo je „na jedno brdo“ (brdo je súčasťou tkáčskych krosien a toto spojenie vlastne značí podobnosť toho, čo bolo tkané na rovnakom brde), niekoho označíme za motovidlo (čo je nástroj na zmotávanie nití), v staršej literatúre naďabíme na vlasy ako kúdeľ (teda plavé, strapaté, nepoddajné ako výčesky z ľanu a konopy), reč „zapriadame“ a občas „strácame niť“, ba aj vo virtuálnom svete na nás čakajú vlákna diskusií.
Dokonca slovo text má tiež spoločný základ so slovom textil, pretože latinské slovo texere znamená tkať, pliesť (na dôvažok majú látky svoju textúru!).
Alebo poľnohospodárstvo. Jeho rozvoj poháňala nielen potreba sa najesť, ale aj sa zaodieť. Túžba po nádherných látkach, dômyselných vzoroch či tých najlepších farbivách vábila na ďaleké cesty obchodníkov a ich úspechy prinášali ďalšiu akceleráciu obchodu i finančníctva.
Príbeh textilu je aj mozaikou ľudskej civilizácie. Nachádzame v nej úžas z ľudskej kreativity, zmyslu pre krásu, vynaliezavosti či vytrvalosti, ale aj chamtivosti, dobyvačnosti a drancovania.
Virginia Postrelová načrtáva aj niektoré cesty textilu smerom do budúcnosti. Podarí sa zdokonaliť chladivý odev zamýšľaný do podmienok globálneho otepľovania? A ak áno, ujme sa? Spôsobí podobnú revolúciu ako nylon?
Čítanie o textile je plné prekvapivých faktov i ľudských príbehov, ktorým dal zmysel i smerovanie. Pochopiteľne, táto cesta je omnoho rozvetvenejšia, než sa dá vtesnať na stránky jednej knihy. Spomeňte si na to, keď budete trochu rozmrzelo vybaľovať pod vianočným stromčekom hoci len na prvý pohľad také obyčajné ponožky.