Ak existuje okrem cifry na účte a na váhe ešte jedno číslo, okolo ktorého sa obsesívne krúti ľudská myseľ, je to rozhodne počet vášho potomstva. Keď nemáte žiadne deti, ľudia chcú vedieť, kedy už to príde.
No a keď už jedno máte, ešte ani len do škôlky nechodí, nevyhnutne príde dlhoočakávaná otázka – kedy bude druhé? Akoby sa automaticky rátalo iba s týmto scenárom.
Ešte pred pár rokmi som si vôbec nebola istá, či dieťa mať chcem a ak áno, či mi bude dopriate. Vedela som však, že ak sa podarí, bude jediné. Nikdy som po viacerých deťoch netúžila.
Okrem toho, že pre diabetes si na viac ako jedno tehotenstvo netrúfam, zároveň milujem aj aspekty svojho bezdetného života, svoju prácu, koníčky a, čo si budeme klamať, aj neprerušovaný kvalitný spánok.
Navyše vždy, keď okolo seba vidím vyčerpané ženy s viacerými deťmi krátko po sebe, tento obraz ma z nejakého dôvodu desí a odrádza. A viem, že nie som jediná.
Nuly a jednotky
V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o tom, že počet detí má byť absolútne slobodná voľba. Rozhodnúť sa o tom, koľko potomstva mať chceme, je totiž ľudské právo. Zároveň sa ženy čoraz viac snažia ukazovať, že aj číslo nula je na rodičovskom konte úplne v poriadku a nemali by sme očakávať, že sa každý človek chce alebo môže množiť.
K tejto snahe by sa mala pridať ešte jedna. Myslím si, že by sme mali normalizovať aj túžbu mať iba jediné dieťa.
Ak si hovoríte, že nikto predsa nespochybňuje, keď má človek iba jedného potomka, spomeňte si na reči o rozmaznaných alebo osamelých jedináčikoch a o sebeckých rodičoch.
Na otázky, ktoré vám v mysli naskočia, keď vám napríklad starší pár seniorov povie, že má iba jedného syna alebo iba jednu dcéru: nemohli mať ďalšie deti? Mali ich viac a niektoré už nežije?
Spomeňte si aj na zidealizované predstavy o rozkošných súrodeneckých párikoch dievča a chlapec, najlepšie s malým vekovým rozdielom, „aby sa spolu mohli hrávať“. Témou samou osebe je tiež predstava, že čím viac detí, tým lepšie šance, že sa o vás bude mať kto v starobe postarať.
Výhody jednodetnosti existujú
Spomínam si, že keď som raz napísala článok o tom, kde vidí veda nevýhody rodičovstva a prečo sa podľa výskumov neoplatí mať deti, prišli mi vyhrážky rozličného typu. Nechýbali ani nenávistné komentáre, že chcem, aby ľudstvo vymrelo a že som egoistka.
Ani jedno nie je pravda. Nešlo totiž o návod, iba o výpočet vedeckých argumentov, a ani tento článok ním nie je – nech si každý slobodne zvolí taký počet detí, aký sa mu len žiada. Podotknúť treba akurát to, že spolu s tým by bolo vhodné rešpektovať aj voľbu ostatných.