Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Jeden z najlepších amerických komentátorov Ross Douthat otvoril v posledných týždňoch tému, ktorá sa mimoriadne týka aj Slovenska. Po tom, ako v New Yorku zastrelil mladík šéfa veľkej zdravotnej poisťovne, sa vrah okrem odsúdenia dočkal na internete aj veľkej vlny pochopenia, často priamo podpory a oslavy. Niektorí politici dokonca namiesto jednoznačného výkriku hrôzy vyjadrili skôr nepriamu podporu v štýle „násilie nie je cesta, ale…“
Takáto normalizácia extrémizmu je nepochybne škodlivá, ale Douthat v nej nevidí prichádzajúci koniec americkej demokracie. Upozorňuje, že sa vraciame skôr ku koncu 19. a začiatku 20. storočia. Vtedy práve vzostup demokracie išiel ruka v ruke s rastúcim extrémizmom najprv anarchistov a potom komunistov či fašistov.
Dnes sa na to zabúda, ale anarchisti zabili napríklad ruského cára, amerického a francúzskeho prezidenta, rakúsku cisárovnú, talianskeho kráľa alebo španielskeho a gréckeho premiéra. Predstavte si, že by al-Káida za posledných dvadsať rokov spáchala úspešné atentáty na Obamu, Putina, Chiraca, Berlusconiho a Merkelovú.