Autor je komentátor českého spravodajského webu Seznam Zprávy
Niektoré veci sa už zrejme nikdy s istotou nedozvieme. Napríklad to, či bolo možné 21. decembra 2023 zabrániť študentovi Filozofickej fakulty Karlovej univerzity Davidovi K. v jeho vražednej ceste, ktorá vyvrcholila okolo tretej hodiny popoludní práve v budove „jeho“ fakulty na Palachovom námestí v centre Prahy. Zostalo po ňom štrnásť obetí z radov jeho spolužiakov i pedagógov a tiež množstvo otázok.
Hlavná znie: Kde sa stala chyba? Prečo si niekto nevšimol podozrivé množstvo zbraní, ktoré si mladík zaobstaral v pomerne krátkom čase na jar 2023, krátko po tom, ako získal zbrojný preukaz? A ako to, že ho dostal, keď krátko predtým vyhľadal psychiatra pre samovražedné tendencie?
A ďalej: dokázala polícia zareagovať dostatočne rýchlo, keď našla v dome študentovej rodiny jeho zavraždeného otca? Urobili policajti chybu, keď nevyprázdnili budovu fakulty, hoci vedeli, že sa k nej môže blížiť ozbrojený vrah?
Mimochodom, policajti sa dostali do školy len pár chvíľ po útočníkovi, ale onedlho budovu zase opustili a David K. sa mohol dlhé desiatky minút pripravovať na akciu.
A bolo možné spojiť vraždu trojmesačného dieťaťa a jeho otca v Klánovickom lese na druhom konci Prahy s Davidom K. o pár dní skôr a včas ho zastaviť?