Informácie o nákupe amerických zbraní vyvolávajú u autora a priori príjemné pocity. Obrovské plus je zvýšenie obranyschopnosti a pridanou hodnotou je, že zvyšovanie ziskov a obratu „vojensko-priemyselného komplexu“ je osvedčený prostriedok spevňovania vzťahov s jediným ozajstným garantom európskej bezpečnosti.
To je optika, z ktorej automaticky vyplýva, že všetky aspekty sporu, či Black Hawky boli dobrý, alebo zlý nákup, stoja o poschodie nižšie. Tým nie je naznačené, že nie je dôležitá otázka, prečo Kaliňák nenakúpil pôvodne plánované Vipery. Je dôležitá, len dôsledky zistení majú rešpektovať hierarchiu priorít. Ešte aj keď – nepohoršujte sa – cenou by mal byť morálny kompromis.
Samozrejme, od laika, v ktorého hierarchii priorít najvyššie kedysi stálo vlastníctvo modrej knižky (dostal ju „ľavou zadnou“), nedostanete kategorické vyjadrenie, či výhodnejšie sú zánovné „hawky“ za 150 miliónov, alebo by v relácii cena/výkon obranyschopnosť viac zvýšili nové Vipery za 550 miliónov. Len jedna poznámka: bolo by proti všetkým zákonom prírody i politiky, keby sa Naď a Valášek nevymedzili presne (vždy) proti akvizícii, ktorú Kaliňák urobil.
Aj keby vznikol odborný konsenzus, že Viper je lepší, autor si nedovolí a neradí ani náznak podozrievania. Kaliňák je predsa ten, ktorý prisahal, že korupcia v politike vôbec neexistuje. Rozumiete? Komu už má človek veriť, ak nie Kaliňákovi?
Aj keď, čo sa týka najkorupčnejšej inštitúcie v USA, zástupy insiderov sa netaja názorom, že Pentagon. A pritakáva tomu aj dilema, s ktorou si autor nevie rady sedem rokov: čo spôsobilo, že Danko (!!) dovolil, pripustil, či nedajbože inicioval nákup stíhačiek F-16? Čo mocné a neodolateľné presvedčilo najväčšieho „prorusa“, že Slovensko potrebuje stíhačky z USA?
Ešteže korupcia na Slovensku nie je. Do relevantnejšieho svetla stavia akvizíciu výzva Marka Rutteho – okamžite po schôdzke s Trumpom –, že dve percentá HDP na obranu sú málo. Lepšie budú tri.
Čierne jastraby, ktoré vážia (bez prezbrojenia) približne tridsať či štyridsať promile z troch percent, Slovensko nevytiahnu. (Dôraz na „približne“: nie je jasné, z ktorého HDP: 2023, 2024, 2025?)
Zvlášť varovné je opakované Ficovo naznačovanie, že dve percentá v rozpočte obsahujú výdavky, ktoré sa tvária ako vojenské, ale majú civilné, prípadne dvojsečné určenie. Trebárs nemocnica v Prešove. (Už rozumiete, prečo ju dostal Kaliňák?)
A sme doma. Už zase. Medzi päťdesiat odtieňov velezrady patrí aj plánovanie podvodov, sprenevery (na iný účel) a machinácií v kapitole obrany. Až stretnete Trumpa, spýtajte sa ho, aké má plány s neplatičmi v aliancii. A čistú velezradu máte na stole.