Udalosť týždňa
Allegro trumpissimo.
Ďalšie stomiliónové dodávky Bidenovej administratívy pre Ukrajinu; prietrž rozhovorov Macrona, Rutteho, Meloniovej, von der Leyenovej, Starmera, Scholza (Merza), Tuska a spol. na tému Ukrajina; Zelenského čoraz trumpofilnejšie vyjadrenia.
A zároveň veľké šachy Netanjahua, Erdogana, Kurdov, ISIS, al-Káidy a ešte aj Rusov (!!) o vplyv v „novej“ Sýrii, ktoré sú také veľkolepé, že Gukeš verzus Ding Liren (športová udalosť týždňa) je čistý odvar. (Inak, takej konskej chyby, akú spáchal Číňan v poslednom ťahu, by sa nedopustil ani autor textu.)
Deje sa akýsi globálny „pozicioning“ o najvýhodnejšie postavenie, situáciu, rozloženie síl, o štvorcové (kilo)metre uhájeného územia na Ukrajine – keď nadíde deň nástupu Trumpa. Že čo sa konkrétnejšie deje, ku komu a ako sa hviezdy nakláňajú atď., je, samozrejme, nečitateľné.
Skrytý prísľub prekvapení v deň D o to skôr, že zrejme sám Trump netuší, či protirečivosť signálov, ktoré vysiela, je stratégia, alebo ad hoc vrtochy, rozmary mysle, ktorých zjavovanie sa na Truth Social ide podľa algoritmu, kto práve a čo povedal, napríklad na Fox News.
Udalosť SR
Politická kríza.
Nie vládna – zákony, teda tie ozaj podstatné pre Fica IV, prechádzajú. Tobôž nie ústavná. Bezprecedentné vyhrotenie konfliktu s LOZ by „normálne“ malo byť kritické pre vládu, ale Slovensko s Ficom IV – ale do značnej miery aj bez – nie je ten prípad, keď škandály, konflikty, krízy má(va)jú sebe zodpovedajúce dôsledky.
Samostatná tlačová konferencia hlasistickej štvorky napĺňa kritériá frakčného zápasu, mimo Slovenska by (najčastejšie už ) bola znamením vzniku frakcie. Migaľ a spol. však na formálne osamostatnenie hoci len v rámci klubu – nieto ešte rozchod – nevyzerajú.
Najmä zrejme pre síce nezaslúženú, ale mimoriadne zlú reputáciu výrazu „frakcia“, pod čím si všetci hlúpo a nepresne predstavujú štiepenie, vníma sa to ako predsieň k odtrhnutiu. „Frakcia“ je pritom z podstaty výrazu iba vnútorná alternatíva, opozícia.
Keď sa Migaľ a spol. v drobnostiach (neurazte sa všetci, ktorí sa cítite „drobnosťami“ dotknutí, ale pomeriavate sa s rozpočtom, kolapsom nemocníc a pod.) vzpierajú koalícii i klubu a súčasne pre „veľké“ kauzy vždy dodajú ten jeden hlas (napríklad lex Visolajský), šíria dojem spinálnej dezintegrity, nie vnútornej opozície.
Podcenená udalosť
Nórsko verzus Stromček.
Prepísať príbeh a detaily, odkiaľ sa vzali tri francúzske vily bývalého pokladníka Smeru a ako nórski vyšetrovatelia prišli k podozreniu, sa nedá ani v najstručnejšej stručnosti. Do kondenzovaného výroku sa zmestí – bez zvýšeného rizika bludu – len toľko, že z vyšetrovania môže vyskočiť kľúč, návod na dekonšpiráciu celého „hájemstva“ Smeru. (Hájemstvo – priestor, prostredie, kde bezpečne ukryjete výnosy lúpeže. Respektíve sa domnievate, že bezpečne – hahaha.)
V schránke skrytý účet s veľa nulami je v schránke skrytý účet s veľa nulami a nerozhoduje, či je za miliardu vo Švajčiarsku, za šesťsto miliónov na Belize (Matovič vie presnejšie, hahaha), či za sto miliónov na Bahamách, prípadne v bitcoinovej peňaženke alebo inde. Poznáme svojich „pappenheimských“. Alebo stále nie?
Ústavno-zdravotnícka beseda
Odpor neznášajúce formulácie, ktoré v súvislosti s doktorskými vzburami (aj 2011, 2022) autor prepásol, poskytol verejnosti profesor Pavel Holländer. Na výrok, že „ide o morálne neprijateľný postup zakladajúci neplatnosť hromadných výpovedí pre ich rozpor s dobrými mravmi“, použil profesor (triviálnu) právnu doktrínu: použitie práva na iný účel, než mal zákonodarca, marí jeho zmysel, ktorý musí byť v súlade so zámerom tvorcu legislatívy. A ďalej, ak zákon nepripúšťa v zdravotníctve ani štrajk, tak z podstaty veci životy a zdravie ešte ohrozujúcejšie hromadné výpovede sú jednoducho protiústavné. Koniec správ.
Práve ste čítali argumenty, prečo z iných právnych štátov nie je a nikdy nebolo počuť o hromadných výpovediach lekárov. Veľmi otázne zostávajú dve veci.
To vláda velezrady fakt nemá jedného schopného právnika? Po druhé, iní slovenskí právnici nechceli alebo nevedeli dôjsť k rovnakej konzekvencii ako Holländer, je tragédia v tej, onej i zmiešanej verzii (niektorí nevedeli, iní nechceli).
Rozumejme sa; kritici politickej korektnosti sú okrídlení ako ešte nikdy (lebo „nová pravica“), ale čo tak politické tabu? Ak je to tak s doktormi, tak za rok 2024 narátal autor už dve tabu.
Slová týždňa
„Budeme sa ešte diviť, kto všetko bol na výplatnej listine Ruskej federácie. A my s tým nič nerobíme.“ David Svoboda, historik
Slová II
„Toto je obdobie sprisahania priemeru a podpriemeru, aké sme ešte neabsolvovali.“ Martin Huba