Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Na konci roka si viac ako inokedy uvedomujeme tok času, bilancujeme, čo bolo, a premýšľame nad tým, čo bude, alebo čo by sme chceli, aby bolo.
Páči sa mi definícia rozdielu medzi minulosťou a budúcnosťou, podľa ktorej minulosť poznáme, ale nedokážeme ju zmeniť, kým budúcnosť nepoznáme, ale dokážeme ju zmeniť.
Ako hodnotíme minulosť?
Táto definícia, samozrejme, takmer úplne platí v rovine osobnej, omnoho zložitejšie a nejednoznačnejšie je to však na úrovni veľkých spoločenských organizmov, napríklad krajín.
Ak som v odchádzajúcom roku pribral a žil nezdravo, tak o tom viem, pretože mi to ukazuje váha, hovorí mi to môj lekár a sám to tak aj môžem cítiť. A za predpokladu, že budem zdravý, tak to v budúcom roku môžem svojím rozhodnutím zmeniť, a to aj zásadne, ak budem mať dostatočne silnú vôľu a výdrž.
Na úrovni krajiny síce vyššie uvedená definícia rozdielu medzi minulosťou a prítomnosťou platí tiež, je to však trochu zložitejšie. A dôvodov je viac.
Aj tu síce platí, že minulosť nedokážeme zmeniť, ale už omnoho zložitejšie je to s jej poznaním a najmä s jej hodnotením. A hodnotenie minulosti má určujúci vplyv nielen na to, či chceme niečo do budúcnosti meniť, ale aj akým spôsobom a akým smerom to chceme meniť.
Volič Republiky alebo Štefana Harabina je zrejme s politickým a spoločenským vývojom v roku 2024 nespokojný a chce do budúcnosti zmenu. Vládnou koalíciou organizovanú a uskutočňovanú deštrukciu liberálnej demokracie, otvorenej spoločnosti a nášho ukotvenia v západnom civilizačnom priestore totiž považuje za príliš pomalú a nedostatočnú.
Volič PS alebo SaS zrejme hodnotí rok 2024 presne opačne a túto deštrukciu chce v budúcnosti zastaviť.
Všetko vyššie uvedené sa môže zdať triviálne, v tomto texte by som sa však na rok 2024 chcel pozrieť trochu inak, takpovediac z väčšej perspektívy a väčšieho odstupu.
Len štyri systémové éry
Pohľad z nedostatočnej výšky nám hovorí, že od prvých slobodných volieb v júni 1990 sme mali na Slovensku šestnásť vlád a desať premiérov.
Ak sa však na to pozrieme z väčšej perspektívy a opýtame sa, ktoré z týchto vlád a v ktorom období menili zásadným spôsobom systém fungovania spoločnosti, alebo inak povedané, ktoré prinášali naozajstnú systémovú zmenu (nielen v zmysle zmeny systému, ale aj zlepšenia jeho fungovania), tak za takmer 35 rokov tu môžeme vidieť len štyri systémové éry.
Prvou je obdobie rokov 1990 – 1992 a môžeme ju nazvať federálna éra. Bola kľúčová v tom, že v jej priebehu sa (aj) na Slovensku presadila zásadná politická a ekonomická transformácia z komunistického režimu s centrálne plánovanou ekonomikou na parlamentnú demokraciu s trhovou ekonomikou.
Druhou v poradí bola éra Vladimíra Mečiara (1992 – 1998), keď boli síce vybudované základné inštitúcie nezávislého štátu, ale na druhej strane bola krajina medzinárodne izolovaná, ekonomika sa dostala na pokraj kolapsu a korupcia nabrala systémové rozmery.