Autorka je sociologička
Historická pamäť spoločnosti je zložitý fenomén. Zďaleka to nie sú len fakty napísané v učebniciach dejepisu, ale ani slávnostné príhovory politikov pri okrúhlych výročiach či sochy na podstavcoch.
Minulosť a pamäť sú sociálne konštrukty, ktoré vytvára prítomnosť. A je na nás súčasníkoch, ako ju formujeme, sprítomňujeme, „zaľudňujeme“.
Malé dejiny na pozadí veľkých
Nechám teraz bokom politicky a ideologicky účelové falošné naratívy a sústredím sa na zapĺňanie bielych miest na mentálnej mape našej modernej histórie.
Publicistka Soňa Gyarfašová už roky systematicky pracuje na tom, aby sa naša spoločnosť dozvedela o skutočných hrdinoch 20. storočia, bojovníkoch proti jednej, či dokonca dvom zločineckým totalitám. Známe sú jej rozhlasové Osudy, ktoré písalo 20. storočie, Biele miesta 20. storočia, viaceré dokumentárne cykly pripravila aj pre verejnoprávnu televíziu.
Aktuálne nám ponúka knižné spracovanie dvadsaťjeden dramatických životných príbehov s titulom Nenechali sa zlomiť. Každý je jedinečný, každý zrkadlí tragické paradoxy minulého storočia a ukazuje malé dejiny na pozadí veľkých historických pohybov.
Kniha obsahuje osobné rozhovory s predstaviteľmi protikomunistického odboja, ktorí boli nespravodlivo a protiprávne väznení, sprostredkované svedectvá, doplňujúce informácie, množstvo dobových dokumentov i sériu portrétových fotografií.
Je to smutné čítanie.
Vyberiem len niekoľko krátkych upútaviek z obsahu: Imrich Gablech „Uletel Tisovi, odplával Stalinovi, aby bojoval proti Hitlerovi“, Branislav Tvarožek „Od Goliana a Viesta na jáchymovskú táborovú univerzitu“, Milan Píka „Proti nacistom bojoval šesť rokov, s komunistickým režimom štyri desaťročia“, Živodar Tvarožek „Z prvorepublikovej kaviarne priamo do odboja“, Dobroslav Pustaj „Za Slobodné Československo strávil šestnásť rokov za mrežami“, Ladislav Lampert (ktorý sa osobne zúčastnil aj na uvedení knihy 16. 11. 2024) „Namiesto vysokej školy čierne výložky a ich tieň“, Anton Srholec „Hranice, na ktorých možno zhorieť“...