Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Najčítanejším článkom minulého týždňa na východnom Slovensku bola reportáž z Gelnice. Redaktor Michal Lendel opísal situáciu, keď rómska rodina mala v realitnej kancelárii dohodnutú kúpu domu v centre okresného mestečka, ale po zásahu starostu z predaja zišlo a dom získalo mesto.
Radnica sa navyše chystá takto vynaložiť prostriedky aj na ďalšie nehnuteľnosti v centre.
Mesto si podľa reportáže berie miliónový úver zo Slovenskej sporiteľne, ktorý môže použiť na obdobné nákupy, keďže voľných domov je v strede obce viac. Chce ich ďalej prenajímať ako byty alebo komerčné priestory.
Cudzích nechceme, svojich nemáme
Predstavitelia samosprávy aj realitnej kancelárie sa naučili vyjadrovať opatrne, aby nedali príčinu na antidiskriminačné žaloby.
Primátor Gelnice však naznačil, že problém preňho nebol ani tak v rómskej etnicite kupca, ale v jeho podozrení, že chcel bývanie ďalej prenajímať „asociálnym“ Rómom z blízkej osady, čo by podľa neho malo pre mesto devastačné následky.
V čase, keď redaktor tvoril článok, som stál na malom námestí Belogradčiku , mestečka obdobnej veľkosti v severozápadnom Bulharsku. Hoci sa tam nachádza jedna z najvychytenejších pamiatok regiónu (stredoveká pevnosť a nádherné skalné útvary), ktorú ročne navštevuje približne stotridsaťtisíc ľudí, Belogradčik pôsobí ako výrazne zúboženejšia verzia Gelnice.
Na ľavej strane námestia smutne stála opustená budova regionálnej pobočky bulharskej národnej banky a oproti nej úplne zdevastovaný a rozkradnutý hotel.
Severozápadné Bulharsko je štatisticky najchudobnejší región Európskej únie. Keď ním prechádzate, do očí vám viac ako bieda udrie vyprázdnenosť.
Nedostatok peňazí, samozrejme, vidno na každom kroku, ale kto má prechodené okresy ako Veľký Krtíš či Revúca, vie, že aj Slovensko má mikroregióny s porovnateľným nedostatkom peňazí.