Tina Gažovičová je poslankyňa NR SR za Progresívne Slovensko
Natália Pindrochová je poradkyňa školského tímu Progresívneho Slovenska
Byť učiteľom nie je ľahké. Prednášala som na vysokej škole, učila kritické myslenie na základných a stredných školách. Rýchlo som zistila, koľko energie treba vložiť do jednej hodiny, aby som žiakov zaujala a aby si z nej niečo odniesli.
Viem, ako veľmi kvalita vzdelávania závisí aj od motivácie učiteľa. A toto je tá oblasť, v ktorej Slovensko dlhodobo a fatálne zlyháva. Spoznávam to už aj ako poslankyňa.
Riaditeľ nemá z čoho
V posledných mesiacoch sme veľa cestovali po Slovensku – Novohrad, Spiš, Horehronie. Všade sme sa stretávali aj s učiteľkami a učiteľmi. Ich príbehy boli často podobné, no najviac nám utkvela v pamäti jedna učiteľka dejepisu a slovenského jazyka. Nazvime ju Karolína.
Už po pár vetách bolo jasné, že svoju prácu berie maximálne vážne. Rozprávala o všetkom, čo robí navyše: projektové vyučovanie, exkurzie, návštevy osobností. Všetko pripravuje nad rámec bežného vyučovania a na vlastnú päsť. Dokonca aj financie na projekty si zháňa sama, vo svojom voľnom čase.
Na otázku, prečo im prostriedky nedá vedenie školy, dala stručnú a tvrdú odpoveď: „Riaditeľ nemá z čoho.“ Už teraz škola funguje nadoraz.
Platy sme preberali len okrajovo. Hoci Karolínu práca baví a žije pre svojich žiakov, je otázne, ako dlho toto tempo udrží. Všetko by bolo ľahšie, keby cítila väčšiu podporu od štátu.
Možno by sa aj viac učiteľov vydalo jej cestou – zapájalo sa do projektov pre žiakov a ochotnejšie vítalo nové kurikulum pre základné školy.
Karolína však nemá v povahe sťažovať sa – všetko odbaví úsmevom.
Spomíname na jej a mnohé ďalšie príbehy. Je nehorázne, že v minulom roku sa napriek inflácii jej plat nezvýšil. Dostala navyše len tridsať eur ako regionálny príspevok.
Nástupný plat učiteľa je zhruba 900 eur v čistom, hlboko pod tým, čo v priemere zarábajú iní vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci na Slovensku. Napriek tomu sa učitelia stretávajú s predsudkami. Vraj sú už na obed doma, majú dva mesiace prázdnin a kopu voľna.
Realita? Administratíva ich drží v škole často do neskorého popoludnia a prípravu neraz robia ešte aj po večeroch. Letné dovolenky? Najdrahšie v celom roku, mimo hlavnej sezóny už musia stáť za katedrou.
Za najväčšie zlyhanie ministra Tomáša Druckera považujem nesplnený sľub o zvyšovaní platov. Látanie nízkych miezd cez jednorazové príspevky nie je riešením. Ani samotní učitelia ich nepovažujú za férové – sú nepredvídateľné a nikto nevie, kto na ne bude mať nárok a v akej výške budú budúci rok.
Dobrú učiteľskú prácu nedokážeme oznámkovať testom
Rozpočet na rok 2025 s plošným zvyšovaním platov v školstve nepočíta. V posledných dňoch už minister Drucker zmenil rétoriku. Po niekoľkých kolách rokovaní so školskými odborármi a hlasnej kritike aj zo strany opozície medzi priority na rok 2025 zaraďuje už aj platy učiteľov. Dohoda však stále nie je na stole.
Najnovší nápad ministra – previazať platy učiteľov s výsledkami žiakov v testovaniach PISA – je ďalším krokom vedľa. Takéto opatrenie by malo veľmi nebezpečné následky: zúženie osnov, zbytočný tlak na testovanie a posilnenie sociálnej segregácie, s ktorou Slovensko má už teraz veľký problém.
V školstve nemôžeme ignorovať skutočnosť, že výsledky žiakov sú ovplyvnené rodinným zázemím – počtom kníh doma, príjmom rodičov či prístupom k počítaču. Tieto rozdiely sú na Slovensku naozaj enormné.
Hádam nebudeme všetku zodpovednosť za výsledky hádzať na učiteľov. Navyše, kvalitných a motivovaných učiteľov potrebujeme obzvlášť tam, kde žiaci chodia do školy hladní a je ťažké ich nadchnúť pre hodnotu vzdelania, lebo pochádzajú z prostredia generačnej chudoby. Tieto deti sa ťažko dostanú na špičku rebríčka v PISA testoch.
Okrem toho školstvo plní aj iné funkcie, ako tlačiť žiakov do výkonov v štandardizovaných testoch. Buduje sociálne zručnosti, rozvíja tvorivosť, mladý človek sa stretne s rôznymi predmetmi, aby zistil, čo ho najviac baví.
Dobrá učiteľka výtvarnej výchovy rozvíja vzťah všetkých žiakov k tvorivosti a zároveň tých niekoľko skutočne talentovaných nasmeruje na umeleckú dráhu. Túto záslužnú prácu PISA testmi nezmeriame.
Aj OECD varuje, že spájanie platov učiteľov s testmi študentov neprináša nevyhnutne zvýšenú motiváciu a zlepšenie kvality vzdelávania. Namiesto toho odporúča komplexný prístup: konkurencieschopné mzdy, lepší status učiteľa, možnosti kariérneho rastu a systematický mentoring.
Nový rok, dlhodobé výzvy
Táto vláda má latku nastavenú tak nízko, že už aj to, že minister nevyhadzuje ľudí len na základe ideológie, je osviežujúce. V roku 2025 to však už nemusí stačiť.
V školstve pracuje 160-tisíc ľudí, ktorých sa výrazne dotkne Ficova drahota a očakávaná inflácia. Učitelia ako Karolína sa začnú pýtať, čo minister urobil pre nich, aby sa im lepšie učilo.
A nielen učitelia. V školstve pracujú aj psychológovia, špeciálne pedagogičky či odborní majstri. A upratovačky a kuchárky, ktorých tabuľkové platy sú stále pod úrovňou minimálnej mzdy.
Keď sa v novom roku ozvú, bude to právom. Ide o všetko, ide o naše deti.