SME

Známka 5 by bola príliš lichotivá

Parlamentná opozícia prehliada katastrofu vo sfére životného prostredia.

Riaditeľ Iniciatívy My sme les Marek Kuchta a riaditeľ AEVIS Rastislav Mičaník počas spoločnej tlačovej konferencie Iniciatívy My sme les, WWF a AEVIS.Riaditeľ Iniciatívy My sme les Marek Kuchta a riaditeľ AEVIS Rastislav Mičaník počas spoločnej tlačovej konferencie Iniciatívy My sme les, WWF a AEVIS. (Zdroj: TASR)

Autor je zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu

O tom, že kultúrna sféra zažíva inštitucionálnu katastrofu, akú sme od novembra 1989 nemali, nepochybuje vari nikto, komu na umení, kultúre, pamiatkach a kultúrnej krajine čo len trochu záleží.

Trochu v úzadí v porovnaní s verejným záujmom a aktivizmom, ktorým si autentická kultúra bráni svoju slobodu a právo na existenciu, je situácia v ochrane prírody, krajiny a životného prostredia vrátane klímy. Hoci škody, ktoré tu hrozia, sú neraz ešte fatálnejšie a nezvratnejšie ako v kultúre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pritom aj tu je negatívny vývoj od posledných parlamentných volieb bezprecedentný.

Roky mečiarizmu boli k životnému prostrediu priaznivejšie

Áno, môžete sa opýtať, či si tvrdením, že od roku 1989 horšie ešte nebolo, neidealizujeme roky mečiarizmu, keď bolo vedenie štátu a jednotlivých rezortov tiež katastrofálne.

Ako človek a environmentalista, ktorý tie roky citlivo vnímal a aktívne zažíval, musím povedať, že vo vzťahu k prírode, životnému prostrediu a vízii udržateľného rozvoja boli v porovnaní so súčasnosťou podstatne priaznivejšie. To v žiadnom prípade nemá byť obhajoba éry mečiarizmu, len upozornenie na to, kde sme sa ocitli a kam smerujeme v prípade, ak urýchlene nedôjde k zásadnej zmene v realizácii environmentálnej politiky na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Iste, aj za Mečiara sa porobila kopa hlúpostí. Zrušila sa osobitná štátna správa pre životné prostredie, o prácu prišlo zopár odborníkov a televízia prestala vysielať pravidelnú kritickú publicistickú reláciu Eko ďalej. Boli (neúspešné) pokusy regulovať činnosť mimovládok a nekriticky sa podporovali niektoré veľké a kontroverzné projekty typu vodných diel Gabčíkovo, Žilina alebo Turček či dostavba JE Mochovce.

No na druhej strane sa vcelku úspešne uviedol do života proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, v dôležitých pozíciách na ministerstve zostali kompetentní ľudia, rozhodlo sa o tom, že problematická Vodárenská nádrž Tichý potok sa nebude stavať, i o tom, že veľký projekt prípravy Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja SR bude koordinovať mimovládna organizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislava za tretej vlády Vladimíra Mečiara hostila 4. zasadnutie konferencie zmluvných strán Dohovoru OSN o biodiverzite – najväčšie medzinárodné podujatie svojho druhu v dejinách Slovenska.

Vtedajší minister za HZDS Jozef Zlocha síce nebol žiadny ochranár či environmentalista, ale snažil sa udržiavať konštruktívny a neformálny kontakt s akademickou sférou i mimovládnymi ochranármi a prebudilo sa v ňom niečo ako stavovská česť, keď sa snažil vystupovať aj voči svojej strane a vláde neraz aj dosť autonómne a proenvironmentálne. Nebol arogantný a naša kritika ho úprimne mrzela.

A čo je vari najdôležitejšie: kým v 90. rokoch minulého storočia sa kľúčové ukazovatele stavu životného prostredia kontinuálne zlepšovali, dnes v lepšom prípade stagnujú, o čom svedčí aj viacero konaní voči Slovensku zo strany EK.

SkryťVypnúť reklamu

Čo za Fica I?

A potom tu bolo ešte jedno obdobie, s ktorým možno porovnávať súčasnú situáciu v rezorte životného prostredia. A to bola prvá vláda Roberta Fica, keď toto ministerstvo (MŽP), rovnako ako dnes, pripadlo nominantom Slovenskej národnej strany.

Aj vtedy sa diali čistky vo vedení národných parkov a inšpekcie, devalvoval sa proces EIA, šafárilo sa s finančnými prostriedkami a objavili sa kauzy typu záhadného predaja emisných povoleniek hlboko pod cenu.

Všetko sa to však robilo akosi amatérsky, nedôsledne a nie tak programovo antienvironmentálne, zlomyselne a arogantne ako dnes. V čom však vidím najväčší rozdiel, je to, že premiér to vtedy vnímal ako praktický i reputačný problém celej vlády a po troch rokoch ministerstvo jednoducho SNS zobral. Dnes je ten istý premiér s tragédiou a hanbou zvanou vedenie MŽP, naopak, spokojný. Alebo to už nie je ten istý Robert Fico ako v rokoch 2006 – 2010?

SkryťVypnúť reklamu

Ak hovoríme o katastrofe, mali by sme sa aspoň stručne zmieniť aj o tom, ako jej Slovensko čelí.

Sklamanie a sklamanie

Určite najviac (aj keď podľa mňa stále nie dosť) v tomto smere robia mimovládky.

Zorganizovali niekoľko verejných protestov, spustili petičnú akciu za odvolanie súčasného vedenia MŽP, ktorú dosiaľ podpísalo niekoľko desiatok tisíc občanov, v rámci konsolidácie verejných financií poukázali na nadbytok štátnych tajomníkov v rezorte, pýtajú sa prostredníctvom infozákona a snažia sa pranierovať jednotlivé kauzy, pričom súpis tridsiatich piatich najväčších poskytli verejnosti i médiám (pozri napr. stránku www.ochranari.sk).

VIA IURIS neúnavne upozorňuje a devalváciu vo sfére (aj) environmentálnych právnych predpisov a Greenpeace výstižne premenoval MŽP na ministerstvo ničenia životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Čiastočne sa zmobilizovala aj vedecká komunita v podobe otvoreného listu dosiaľ dvanástich vedeckých inštitúcií a spoločnosti, adresovaného prezidentovi, vláde a parlamentu, v ktorom vedci a vedkyne vyjadrujú veľké znepokojenie z toho, kam sa uberá naša ochrana prírody a environmentálna politika.

Desiatky osobností vedeckého a kultúrneho života podpísali výzvu, v ktorej požadujú, aby MŽP viedli kompetentní ľudia, a upozorňujú politikov na ich osobnú zodpovednosť. Podporu slovenskej prírode a jej ochrancom vyjadrila aj česká odborná verejnosť. Pod jej výzvu sa okrem množstva odborníkov, aktivistov a organizácií podpísali aj štyria bývalí ministri životného prostredia.

Elektronické médiá venujú tejto problematike menej pozornosti ako v predchádzajúcich rokoch. Lepšia je situácia v kľúčových mienkotvorných printových médiách.

SkryťVypnúť reklamu

Z radov politickej opozície sa najviac kvalifikovanej kritiky vedenia envirorezortu ozýva spomedzi mimoparlamentných Demokratov. Sklamaním je v tomto smere dosiaľ parlamentná opozícia, ktorá už odvolávala viacerých ministrov a ministerky (neraz dokonca opakovane), ale na návrh na odvolanie ministra životného prostredia sa dosiaľ z neznámych príčin nezmohla.

A sklamaním je pre mňa aj pasivita medzinárodného spoločenstva vrátane Európskej komisie, ktorá sa tvári, akoby sa jej ničenie prírodných hodnôt európskeho významu na Slovensku ani netýkalo.

A aké je moje záverečné hodnotenie činnosti a nečinnosti vedenia MŽP počas uplynulého roka? Žiaľ, použitie štandardnej stupnice v podobe školských známok v tomto prípade nie je možné, lebo známka 5 by bola príliš lichotivá a známka 5– dosiaľ nejestvuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 300
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 339
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 906
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Toto vyzerá extrémne hrozivo.


28

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 8
Jakub FIlo

Orbánovo „Je suis Marine“ je v skutočnosti úprimným doznaním.


14
Peter Schutz

Účelom manévru s rentou je nutkanie poistiť sa pred prípadnou stratou moci.


44
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 067
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 996
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 906
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 478
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 425
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 252
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 900
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 535
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu