Autor je umelec a publicista
„Česká republika sa nachádza v najhoršej bezpečnostnej situácii od svojho vzniku,“ upozorňuje bývalý náčelník vojenskej polície a súčasný koordinátor strategickej komunikácie českého úradu vlády Otakar Foltýn.
Ohrozenie českého štátu pritom vidí v rozpínavej politike Ruska a jeho cielených aktivitách zameraných na oslabovanie demokratických režimov. „Agresivita Ruska voči Európe je zásadná a fatálna hrozba,“ tvrdí Foltýn. Zároveň zdôrazňuje, že ak chce byť česká vláda k občanom poctivá, musí o týchto rizikách otvorene komunikovať.
Predstavitelia vlády na Slovensku v tom istom čase vnímajú ohrozenie nášho štátu úplne inak. Rusko je podľa vyjadrení premiéra a ďalších predstaviteľov vlády predovšetkým spoľahlivým partnerom, s ktorým možno robiť „biznis ako zvyčajne“. Napriek vojnovej agresii proti Ukrajine a v situácii, keď je Slovensko na Putinovom zozname nepriateľských krajín.
Za hrozbu, naopak, vládna garnitúra na čele s Robertom Ficom považuje občiansku spoločnosť. A ľudí, ktorí sa stretávajú na námestiach, aby vyjadrili presvedčenie, že Slovensko patrí do Európy a že kroky premiéra ohrozujú našu budúcnosť v Európskej únii.
Inými slovami, podľa našej vlády ohrozenie Slovenska nepredstavuje Rusko, jeho otvorená agresia, porušovanie medzinárodného práva a vplyvové operácie na území EÚ, ale občania vlastnej krajiny, ktorí vyjadrujú túžbu žiť ako súčasť západného demokratického priestoru.

A tak zatiaľ čo spravodajské služby a bezpečnostní experti našich demokratických spojencov už mesiace upozorňujú na stupňujúce sa hybridné útoky v krajinách EÚ a NATO zo strany Ruska, naše spravodajské a bezpečnostné služby svoju pozornosť venujú občianskym združeniam pripravujúcim pokojné protesty.
Pričom v okamihu, keď majú riešiť skutočné bezpečnostné ohrozenie, akým bol napríklad hackerský útok na kataster, vládni predstavitelia bez ďalších dôkazov naznačujú, že nebezpečenstvo pochádza z Ukrajiny.
Povedz mi, v čom vidíš hrozbu, a ja ti poviem, kto si. Keby sme použili variáciu na známu myšlienku, dospeli by sme v prípade vlády Slovenskej republiky k znepokojujúcej odpovedi.
Vláda, uplatňujúca svoj vplyv v bezpečnostných zložkách štátu nielen necháva krajinu bezbrannú voči nepriateľským aktivitám nedemokratických režimov, ale zároveň pracuje na potláčaní občianskych aktivít, ktorých cieľom je demokraciu brániť.
Bezpečnostnou hrozbou pre demokraticky zmýšľajúcich občanov sa tak na Slovensku stáva samotná vláda.
Texty o krokoch vlády a protestoch nezamykáme
Aj pre vážnosť situácie sme sa v denníku SME rozhodli v najbližšom čase nezamykať články a komentáre, ktoré vám prinášajú podrobné informácie o spoločenskom dianí, o krokoch vlády a nenásilných protestoch.
Ďakujeme, že nás čítate, dôverujete nám a našu prácu podporujete. Môžete to urobiť aj kúpou predplatného.