Riaditeľ SIS Pavol Gašpar spolu s premiérom Robertom Ficom zneužili tajnú službu na politický boj proti občianskemu sektoru a politickej opozícii.
Keď si za to vyslúžili absolútne oprávnenú kritiku, Gašpar občianskym aktivistom a opozícii odkázal, aby nepodceňovali „schopnosti, odbornosť a profesionalitu príslušníkov SIS“.
Pripusťme na chvíľu, aj keď to ide veľmi ťažko, že toto vyjadrenie nemyslel ako vyhrážku. V tom prípade by bolo vhodné, keby SIS „schopnosti, odbornosť a profesionalitu“ svojich príslušníkov využívala na podstatnejšie veci ako na fabrikovanie správ o destabilizácii Slovenska na základe jedného e-mailu aktivistov z občianskeho sektora o nenásilných verejných akciách garantovaných ústavou.
Čo by to tak mohlo byť?
Na kybernetickú ochranu štátnych a verejných inštitúcií a predchádzanie kybernetickým hrozbám a hackerským útokom – napríklad na katastri.
Zabezpečenie bezpečnosti materských, základných, stredných aj vysokých škôl pred vyhrážkami a intenzívne riešenie systematickej hybridnej kampane proti deťom a rodičom na Slovensku.
Predchádzanie teroristickým hrozbám a vražedným útokom nielen na školách, ale tiež na najvyšších ústavných činiteľov.
Monitorovanie dezinformačnej scény, vyhodnocovanie dezinformačných rizík a predchádzanie dosahom hybridných hrozieb, čo proti nám vedie Ruská federácia, ktorá nás zároveň označuje za nepriateľskú krajinu.
Monitorovanie ultrapravicových skupín s priamym napojením na Ruskú federáciu, ktoré hovoria o „očiste Slovenska“ a vytváraní buniek na paramilitantnom základe, ako to napríklad v uplynulých dňoch avizoval proruský gang Brat za brata.
Monitorovanie a predchádzanie činnosti organizovaného zločinu, ktorý sa už v minulosti dokázal infiltrovať do bezpečnostných zložiek štátu vrátane vedenia Policajného zboru.
Monitorovanie a predchádzanie operáciám zahraničných tajných služieb na našom území, ktoré dokážu aj v spolupráci s vládnou mocou uniesť cez naše územie cudzieho štátneho občana.
Predchádzanie infiltrácii nebezpečných náboženských siekt do bezpečnostných zložiek štátu a justičného systému.
Problém je, že Gašpar svoje slová ako vyhrážku naozaj myslel. Lenže po tom, čo sme sa v uplynulých dňoch dozvedeli, dá sa iba skonštatovať, že trpí rovnakou charakteristikou ako väčšina súčasnej garnitúry. Neschopnosťou.
A tak hoci je zneužitie SIS na politické ciele škandál a Gašpar to umocňuje tým, že sa k tomu vôbec vyjadruje, v skutočnosti vidíme, ako SIS zlyháva v tom, čo je jej reálnym poslaním. Chrániť bezpečnosť tohto štátu a všetkých jeho občanov.