Ani netreba ironizovať, aby sme našim kinderdiktátorom dali za pravdu, že existuje skupina, ktorá sa usiluje o eskalovanie napätia a zmenu ústavného zriadenia.
Keď vláda s pomocou tajnej služby a ozbrojených zložiek útočí na občianske práva, inštitúty a inštitúcie, nie je veľký priestor na inú interpretáciu.
Našťastie sa môžeme utešovať, že tento pokus o puč sa spolu zaradí skôr medzi učebnicové príklady, ako sa to nerobí.
Môžeme ho zaradiť niekam do kategórie k pokusu o ovládnutie SaS skupinou Ľubomíra Galka alebo päťdňovú reštauráciu komunistického režimu v ZSSR v auguste 1991.

Ako ambiciózny pučista máte totiž v zásade dve možnosti: staviť na šok a paniku, pri ktorých sa zmocníte kľúčových inštitúcií a protistrana už nedostane možnosť reagovať, alebo osvedčené varenie žaby, ktorá si do poslednej chvíle hovorí „ešte je to dobré“. A potom už nie je.
U nás vláda zvolila tú (zo svojho pohľadu) najhoršiu možnú kombináciu.
Vyvalia sa ako veľká voda, rečnia o prevratoch, pučoch, destabilizácii, umne zosnovanej pavúčej sieti sprisahaní, zahraničných agentoch, koordinovaných protištátnych útokoch, otvorene hovoria o špicľovaní civilov tajnými službami a deklarujú ambíciu diktovať, čo a ako si občania môžu vo vzťahu k vláde želať.
Tým na jednej strane vyvolali u svojich priaznivcov nadšené očakávanie (konečne dostanú liberáli doslova po papuli!) a na druhej strane medzi odporcami oprávnené obavy. No a keď napokon zvolajú bezpečnostnú radu, kde má operácia kulminovať, povedia, že neurobia nič.
Rozumiete, akože je v ohrození sloboda a bezpečnosť občanov, vedia o sieti konkrétnych páchateľov konajúcich v spojení s cudzou mocou, ale oni sa rozídu do svojich domovov. My sme tu asi v nejakej simulácii, nie?
Absenciu akejkoľvek deklarovanej hrozby najlepšie dokumentuje fakt, že úlohou pripraviť bezpečnostné opatrenia poveria ministerstvo vnútra na čele s Matúšom Šutajom Eštokom. Tým Šutajom Eštokom, ktorému už nechcú nechať v rukách ani pochôdzkarov.
Z toho už sa dá vytušiť aj istý typ zlomyseľnosti, asi ako keby Robertovi Ficovi zverili prípravu akčného plánu boja s toxikomániou a Andrejovi Dankovi dali za úlohu zostaviť učebnicu štylistiky. Možno sa už niektorí ministri aj potajme stavili, že Šutaj Eštok príde s nápadom nainštalovať v orgánoch ústrednej štátnej správy kamery.
Je to trochu vtipné, ale napriek všetkému platí, že koalícia na čele s premiérom svoje snahy o potlačenie občianskych práv posunula o úroveň vyššie. Za všetko citujme škandalózne prezidentove slová, že „v tejto fáze“ nebudú zakazovať verejné zhromaždenia.
Aj tieto hanebnosti sú však na niečo dobré. Konkrétne je o niečo zrejmejšie, že najviac ich dráždia sebavedomí občania, ktorí sa podľa toho môžu zariadiť.
Texty o krokoch vlády a protestoch nezamykáme
Aj pre vážnosť situácie sme sa v denníku SME rozhodli v najbližšom čase nezamykať články a komentáre, ktoré vám prinášajú podrobné informácie o spoločenskom dianí, o krokoch vlády a nenásilných protestoch.
Ďakujem, že nás čítate, dôverujete nám a našu prácu podporujete. Môžete to urobiť aj kúpou predplatného.