Na bratislavskom Námestí Slobody zrazu zhasla veľká obrazovka aj osvetlenie pódia a vypol sa mikrofón študentky, ktorá práve vyjadrovala nesúhlas s krokmi vlády Roberta Fica.
Šesťdesiattisíc ľudí stíchlo a čakalo na ďalšie inštrukcie organizátorov protestu. Niektorí si mysleli, že výpadok elektriny bola sabotáž, a skandovali: „Nás nevypnete!“
Napriek chvíľkovej neistote boli ľudia disciplinovaní, trpezliví a slušní. Akoby si v tom momente masa uvedomovala, čo všetko je v stávke. Robert Fico protestujúcich vykresľuje ako útočníkov, rozvracačov a zmanipulovaných občanov. Lenže prevažná väčšina ľudí sa tak nesprávala.
Účasť na protestoch presiahla aj odvážnejšie odhady. No tentoraz to nebola úplne zásluha organizátorov. Krajinu zmobilizoval Robert Fico.

V snahe odstrašiť ľudí od účasti Fico pridával ďalšie dôvody, prečo by mali stráviť piatkový podvečer na námestiach: zabránil verejnej diskusii na pôde parlamentu, zneužil tajné služby, zvolal bezpečnostnú radu, akoby nespokojní občania boli teroristi.
Robert Fico nepochopil, že mnohých zjednocuje práve spochybňovaním ich práva prejavovať verejný nesúhlas s jeho vládnutím a návštevou u vojnového zločinca.
Z protestov urobil otázku občianskej odvahy a našlo sa stotisíc odvážnych občanov. Samozrejme, prirátať treba desiatky tisíc, ktoré protesty sledovali v online priestore.
Jeden z rečníkov, herec Tomáš Maštalír, opísal pocit spolupatričnosti, ktorý cítil, keď kráčal s davom na Námestie slobody.
Pozorovateľ mohol vidieť seniorov s barlami, deti sediace na pleciach rodičov, priateľov, ktorí sa objímali, keď počúvali slová piesne: Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou.
Robert Fico by si z nich uťahoval. Zmanipulovali ich médiá, opozícia. Stále si nepripúšťa, že problém s jeho spôsobom vládnutia má oveľa viac ľudí než ním nenávidení novinári a opozícia. Že jeho paktovanie s Putinom mohla byť pre mnohých posledná kvapka.

Dnes je už jasné, že Fico nedokáže zbanalizovať protesty v očiach svojich voličov, lebo jeho samého znervózňujú a ťaživo naňho padajú v čase, keď sa mu rozpadáva koalícia.
Čím budú nenásilné protesty väčšie a slušnejšie, tým ťažšie sa mu bude šíriť veľká lož o zahraničnom sprisahaní proti jeho osobe.
Navyše, keby zahraničie platilo všetkých, ktorí sa doteraz ohradili proti jeho politike, musel by na Slovensko prúdiť obrovský zahraničný kapitál.
Stovky až tisícky umelcov, odborníkov na duševné zdravie, aktivistov, pracovníkov mimovládneho sektora a učiteľov. A dnes už aj vyše stotisíc občanov z rôznych častí Slovenska.
Texty o krokoch vlády a protestoch nezamykáme
Aj pre vážnosť situácie sme sa v denníku SME rozhodli v najbližšom čase nezamykať články a komentáre, ktoré vám prinášajú podrobné informácie o spoločenskom dianí, o krokoch vlády a nenásilných protestoch.
Ďakujeme, že nás čítate, dôverujete nám a našu prácu podporujete. Môžete to urobiť aj kúpou predplatného.