Udalosť týždňa
DeepSeek. Čínsky komunikátor s otvoreným kódom, ktorý za zlomok technologických nákladov – nepotrebuje Nvidiu, beží aj na omnoho lacnejšie čipy – (vraj) dokáže to isté čo americké umelé inteligencie, je ozaj bomba, keďže sľubuje ďalšie dejinné skoky a pokroky. Bomba však byť nemusí, čoho prvou lastovičkou môže byť „rekonvalescencia“, pomalé zviechanie sa akcií technologických gigantov, ktoré spočiatku dramaticky prepadávali (Nvidia o 17 percent). Momentálne podstatnejší je zatiaľ najrazantnejší pokus Číny o útok proti vedecko-výskumnej, bezpečnostnej, (prenesene aj) civilizačno-kultúrnej a geopolitickej dominancii USA.
Dôležité je nepodľahnúť naratívom a kampaniam akože „kým americkí technologickí lídri sa oligarchizujú a venujú sa politickým otázkam, čínski dobehli americký náskok“. Nič nedobehli, DeepSeek nevymaže náskok Sillicon Valley, presne tak, ako autoritatívny štátny kapitalizmus berúci slobodu miliardám ľudí neprebije bonusy meritokracie, konkurencie a konfrontácie na voľnom trhu. (Iste, kiežby bol voľný a slobodný, ale bez zjednodušení si nepomôžeme.)
Udalosť SR
Zamotaná dynamika politickej vojny. Nech už to je 79, 77, 75, 72 (a mínus koľkokoľvek), Fico zatiaľ sedí na svojej stoličke pevne. Výraz „zatiaľ“ je povinnosť, nie znamenie, že o mesiac-dva-tri je pravdepodobný koniec.
Je možné dúfať, ale nie spoliehať sa, keďže to môže mať neblahé dôsledky v politickom zápase. Uvedomiť si treba, že rozjímania ako napríklad „ak väčšinu nebude mať, najlogickejšie sú predčasné voľby, lebo v menšine nepresadí nič zo svojho programu“ sú totálne mimo. Presadzovanie programu (akého?) je posledná z motivácií (ak vôbec existuje) Fica IV udržať sa pri moci. Naopak.