Práve máte možnosť vidieť šírenie konšpirácií a vplyvovú informačnú operáciu so zapojením premiéra, tajnej služby, konšpiračných médií napojených na ruskú ambasádu a anonymných trollov – v priamom prenose.
Po tom, ako Robert Fico na tlačovej konferencii rozvinul svoju konšpiráciu o tom, že protesty spoluorganizuje Gruzínska légia, konšpiračný provládny alternatívny web Hlavný správy denník (s prepojením na ruskú ambasádu ) uverejnil článok založený na statuse bývalého príslušníka SIS Petra Tótha. Mimochodom, ide o toho istého Petra Tótha, ktorý za Kočnerove peniaze sledoval Jána Kuciaka.
Peter Tóth bez akýchkoľvek dôkazov tvrdil, že Gruzínska légia pôsobila na Slovensku počas predchádzajúcich vlád (Matoviča, Hegera a Ódora) a že nekonali nielen oni, ale ani prezidentka Zuzana Čaputová – hoci na to nemá kompetencie.
Tento článok, ktorý sa tvári ako výstup dôveryhodného média, teraz na sociálnych sieťach šíria anonymné profily bez jasnej fotografie a so zvláštnym obsahom.
Čítate newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak ho chcete v budúcnosti dostávať do e-mailu, prihlásiť sa môžete kliknutím na tento odkaz.
A teraz fakty:
Áno, Gruzínska légia je reálna vojenská jednotka, v ktorej sa na dobrovoľnej báze organizujú gruzínski a iní občania. Po skúsenosti s ruskou okupáciou časti Gruzínska sa rozhodli bojovať proti ruskej agresii aj na Ukrajine. Keby Rusko nenapadlo Ukrajinu, Gruzínska légia by nemusela bojovať.
V minulosti napríklad existovali aj Československé légie, pomáhal ich organizovať Milan Rastislav Štefánik.
Áno, hlavný predstaviteľ Gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili je vojak. Logicky. Aj Štefánik bol vojak. Mamulašvili bojuje proti ruskej agresii už od vojny v Abcházsku. Neskôr sa zapojil do rôznych konfliktov, vrátane Čečenska. V roku 2014, po vypuknutí konfliktu na východnej Ukrajine, založil Gruzínsku légiu, ktorá sa stala súčasťou ukrajinských ozbrojených síl.
Aj Štefánik má fotky v uniforme. To tak vojaci chodia oblečení.
Áno, Mamulašvili bol na Slovensku. Áno, mal na sebe maskáče, to tak vojaci nosia.
Fico mal napríklad maskáče, keď bol na oficiálnej návšteve v Iraku v roku 2006. Viem to, bol som tam s ním. Irackí novinári sa nás pýtali, či sme z nejakej diktátorskej krajiny.
Áno, pred dvoma rokmi sa sním odfotografovala aj jedna zo spoluorganizátoriek súčasných protestov, Lucia Štasselová.
Áno, na Ukrajine sa s ním fotografovali aj ľudia zo Slovenska, ktorí do vojnou zmietanej krajiny vozia humanitárnu pomoc.
Áno, Mamulašvili v súčasnosti pôsobí najmä na východe Ukrajiny, kde bráni krajinu pred ruským okupačným útokom. Keby Rusko nenapadlo Ukrajinu, tak by tam nebojoval a možno by ani nemal momentálne maskáče.
Áno, protesty na Slovensku sú organizované. Zastrešuje ich široká platforma organizácií v rôznych mestách. V Bratislave ich koordinuje združenie Mier Ukrajine.
Neorganizované protesty napríklad vyústili do blokácie Bratislavy počas covidu alebo do útoku násilníkov na úrad vlády, keď bolo použité vodné delo. To bol vtedy Fico v opozícií a nevadilo mu to.)
Áno, protesty sú financované transparentne – prostredníctvom zbierok na platforme Donio. V aktuálnej zbierke sa vyzbieralo 133-tisíc eur. Možno niekto prispel aj zo zahraničia.
Áno, tieto protesty sú pre Roberta Fica problémom, pretože ukazujú, ako mnoho ľudí je nespokojných s jeho vládnutím.
Nie protesty, nie sú štátny prevrat – je to uplatňovanie ústavných práv. Presne tak, ako ich v minulosti uplatňoval aj Robert Fico.
Štát robí to, proti čomu by mal občanov chrániť
Robert Fico pozbieral tieto fakty a po vzore propagandistických príručiek ich pospájal do konšpiračného príbehu o prevrate na Slovensku. No okrem týchto známych faktov nepredložil žiadne dôkazy, ktoré by jeho konštrukt potvrdzovali.
Takto vyzerá cielené a organizované šírenie dezinformácií a manipulácií v praxi. Štát by ich nemal organizovať a podporovať, ale naopak – mal by sa proti nim brániť.
Vláda Roberta Fica ich však aktívne vytvára.
Prečítajte si aj viac faktov o údajnom štátnom prevrate, o ktorom hovorí Fico. Zosumarizovali ich moji kolegovia Peter Kováč a Michal Katuška.
