Autor je komentátor českého spravodajského webu Seznam Zprávy
Nielen v obľúbenom podcaste Piatoček, ale aj v českej Poslaneckej snemovni je každý týždeň súťaž o Tragéda týždňa. Konkurencia býva viac než slušná.
Napríklad tento týždeň sa oň uchádzalo hneď niekoľko poslancov hnutia ANO vrátane ich najvyššieho šéfa Andreja Babiša. Spoločným námetom sa stal falošný tweet senátorky ODS Miroslavy Němcovej, v ktorom nepriamo vyzvala na opätovnú blokádu Petrohradu, za čo ju zlý ruský muž, bývalý premiér, náhradný prezident a dnes podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev zaželal, aby zahynula „v krvavých víroch novej Pražskej jari presne ako v roku 1968!“.
Áno, môžeme to brať ako tradičnú ruskú veľkohubosť. Ale tiež sme si všimli, čoho sú v Moskve schopní. Preto aj politici vládnej koalície Medvedevove slová okamžite odsúdili . Nakoniec to urobil aj Andrej Babiš, ale neviedla k tomu úplne ľahká cesta.
Ešte v nedeľu večer v streame so svojím obľúbeným úslužným moderátorom Xaverom Veselým sa bývalý a zrejme aj budúci predseda českej vlády len pobavene usmieval a hovoril vety ako „Němcová, to je tá, čo bola v Kremli a chľastala vodku“ s odkazom na výmysel, roky šírený Václavom Klausom, aby to uzavrel slovami: „Nevravím nič, prosím vás. Prečo ju mám komentovať, túto paniu?“
Na druhý deň si Babiš uvedomil, že to asi nie je najlepší spôsob, ako sa držať stratégie „nie som proruský politik, žiadny Fico“, zaradil spiatočku a senátorky sa zastal.
Štafetu zaňho prevzali iní, napríklad jeho dlhoročný verný poslanec Stanislav Berkovec, ktorý sa na sociálnej sieti X začal vážne zaoberať tým, že si nemôžeme byť istí, že falošný tweet s výzvou na blokádu Petrohradu naozaj nepísala senátorka Němcová.
Keď mu názorne vysvetlili, ako sa dá vytvoriť ľubovoľný tweet, napríklad so zdanlivo jeho autentickým textom „Babiš je klamár a hlupák“, popremýšľal – a poskytol rozhovor českým Parlamentným listom, v ktorom s vážnou tvárou tvrdil, že falošný tweet mohli vytvoriť české tajné služby.
Prečo by to robili? Nasledovala logická otázka. „Čo tak napríklad preto, aby vytvorili dôvodovú správu na nutnosť zavedenia cenzúry?“ odpálil „bombu“ poslanec Borkovec, ak by ho teda niekto bral vážne.
Celý tento príbeh má zaujímavú pointu. Bývalý novinár Berkovec je v českej Poslaneckej snemovni predsedom podvýboru „pre médiá a slobodu slova“. Ak je hrozba cenzúry v Česku taká akútna, ako on a jeho spolustraníci tvrdia, je práve jeho podvýbor ideálnym miestom na diskusiu a burcovanie verejnosti.
Ale asi to s cenzúrou v Česku nebude také horúce: za viac ako tri roky sa podvýbor zišiel šesťkrát, za minulý rok dokonca len raz.
Svoj osobný titul Tragéd týždňa odovzdávam symbolicky do najpovolanejších rúk poslanca Berkovca.