Ak sedíš na zdochnutom koňovi, tak z neho zosadni. Ak mačka naháňa svoj vlastný chvost, to ešte vôbec neznamená, že niekde napreduje. Nemôžeme začať zabíjačku večerným hodovaním na klobáse.
Ak tipujete, že tieto porekadlá sa v poslednom období objavili v prejavoch Roberta Fica, tak sa mýlite. Ale len troška.
Je to výber z porekadiel, ktorými za posledných dvadsať rokov maďarský premiér Viktor Orbán obšťastňoval svojich voličov. Tieto príslovia Dakotov, ako niektoré nazýval v minulosti, používa v zásadných prejavoch k národu, ako aj vo facebookových postoch.
Keďže Robert Fico nevie po maďarsky, bolo by prestrelené tvrdiť, že on osobne sa inšpiroval starými Orbánovými vystúpeniami. Ale ak si pripomenieme do zadnice streleného jeleňa z jeho novoročného prejavu, je evidentné, že stavil na porekadlá, ktoré simulujú stáročiami otestovanú múdrosť. Očividne čerpá z identického „učenia“ ako Orbán.
Kolega Matúš Kostolný z Denníka N nám ušetril čas a pozbieral niečo z tejto Ficovej novej kreatívy: „Bolo to o myšací chlp. Tí, ktorí vás milujú, vás donútia plakať. Tí, ktorí vás nenávidia, vás rozosmejú. Pesimista je len dobre informovaný optimista. Sto komárov môže aj slona ubodať. Arabi hovoria, že človek by mal pomoc hľadať predovšetkým na konci svojho vlastného ramena. Človeče, pomôž si sám, lebo ti ani Pán Boh nepomôže. Je úplne jedno, či sa slony milujú, alebo bijú, vždy trpí tráva. Tancujú len pripútané medvede.“
Opäť kone, ale maďarské
Pustime si symbolicky aj Orbánovu ľudovú platňu porekadiel a vtipov: Kto sa bojí, toho zhodí kôň a aj pes pohryzie. Z vysokého koňa aj trpaslík pozerá nadol. Veľké reči môže mať aj ten najmenší. Keď si sám, nesnaž sa obkľúčiť nepriateľa. Od obľúbeného koníčka nečakaj dupot kopýt. Najľahšie je získať skalp z opaska iného Dakotu.
Orbán občas formuluje aj svoje politické odkazy, akoby vytváral nové ľudové múdrosti, hodné zapamätania: Európa bude ako alkohol, inšpiruje nás k veľkým cieľom a potom nám zabráni, aby sme ich naplnili.
Prečo sa Ficove prejavy začali podobať na vystúpenia Orbána?