Autorka je výkonná riaditeľka Via Iuris
Robert Fico na každej tlačovke za posledné týždne tvrdí, že ak niekto hovorí o vystupovaní z EÚ a NATO, tak klame.
Tiež hovoria, že je zbytočné chodiť na námestia kričať „Slovensko je Európa“, lebo my predsa nikam neodchádzame. Aj prezident Peter Pellegrini hovorí, že nikto z EÚ a NATO nevystupuje.
Zároveň však predložia novelu ústavy, ktorá výrazne zasahuje do našich záväzkov rešpektovať právo EÚ. Návrh Roberta Fica totiž hovorí, že ak zmluvy o EÚ alebo právne akty EÚ budú v rozpore s našou ústavou, potom naše zákony budú mať pred nimi prednosť.
Je to trocha zložité na vysvetlenie, ale pokúsime sa.
Princíp prednosti práva EÚ
Princíp prednosti práva EÚ nad vnútroštátnym právom členských štátov je dlhodobo jedným zo základných princípov a stavebným kameňom budovania Európskej únie.
Bol formulovaný Súdnym dvorom EÚ v prípade Costa v. ENEL už v roku 1964 a slúžil na zabezpečenie súdržného a jednotného uplatňovania práva EÚ vo všetkých členských štátoch.
Aby sme mohli v rôznorodých krajinách s rôznorodými právnymi poriadkami budovať spoločný trh pre voľný pohyb tovarov, služieb, pracovníkov a kapitálu, potrebujeme, aby v niektorých oblastiach existovali spoločné právne normy. Aby ste vysávač vyrobený v jednej krajine mohli slobodne predať v ktorejkoľvek inej krajine EÚ bez cla či rozdielnych právnych požiadaviek na bezpečnosť výrobku a pod.
Tento princíp však neznamená, že právo EÚ má prednosť pred ústavami členských štátov alebo absolútnu nadradenosť. Už v súčasnosti ústavné súdy rôznych členských štátov (napríklad Nemecka, Francúzska, Dánska, Českej republiky, Rumunska, Talianska) rozhodli o tom, že minimálne niektoré časti ich ústavy (ochrana základných práv, materiálne jadro, právomoci, ktoré boli ponechané len členským štátom) majú prednosť pred právom Európskej únie.